Úvod > Aktuality > Putování za příběhy nejznámějších staveb Kiliána Ignáce Dientzenhofera
Památky

Putování za příběhy nejznámějších staveb Kiliána Ignáce Dientzenhofera

  • Vydáno12. prosince 2020
V sobotu 12. prosince to bude právě 269 let ode dne, kdy v Praze zemřel věhlasný architekt českého vrcholného baroka Kilián Ignác Dientzenhofer. Znáte ho všichni, ze dvou set jeho staveb jich většina patří mezi skutečné barokní skvosty. Představí vám je portál Kudy z nudy.
malá strana chrámKilián Ignác Dientzenhofer, narozený 1. září 1689, byl pátým synem stavitele Kryštofa Dientzenhofera. Studoval na malostranském gymnáziu a poté mu otec dopřál osmiletou studijní cestu do Rakouska a okolí, kde se seznámil se stavbami barokních stavitelů.

V roce 1715 se vrátil zpět do Prahy a se svým otcem spolupracoval na řadě projektů a několik staveb posléze sám dokončil. Nejslavnější společné dílo ale hotové nikdy nespatřil: chrám svatého Mikuláše na Malé Straně v Praze. Dvakrát se oženil a měl celkem osmnáct dětí. V posledních letech svého tvůrčího života spolupracoval se svým zetěm Anselmem Luragem, který po jeho smrti dokončoval jeho stavby. Zemřel dne 12. 12. 1751 v Praze. Mimo vznosné sakrální stavby navrhoval i zcela prosté stavby venkovské. K jeho dílu se navraceli tvůrci 2. poloviny 18. století, lidoví tvůrci přenesli znaky jeho tvorby až do 19. století, které nazýváme jako tzv. "selské baroko".
 

Stavitelé chrámu sv. Mikuláše

břevnovský klášterSvatomikulášský chrám byl Dientzenhoferovým průvodcem po celý život. Pracoval na něm v učednických letech, kdy byl hlavní otcovou stavbou, a vrátil se k němu i později, po letech strávených ve Vídni, Benátkách, Miláně, Florencii, v Římě i Neapoli. Z ciziny se vrátil domů koncem roku 1715 a už v následujícím roce pomáhal otci vést stavbu břevnovského kláštera. A právě benediktini se nadlouho stali jeho nejdůležitějšími investory.
 

Z Břevnova do Broumova

broumovská skupina kostelůBenediktinský opat Otmar byl velkorysý klient a pro Kiliána Ignáce nachystal řadu monumentálních zakázek. Společně s břevnovským klášterem se přestavoval broumovský klášter, další práce čekala v klášteře v Polici nad Metují. Kromě toho se kolem Broumova začaly budovat a přestavovat vesnické kostelyHeřmánkovice, Vižňov, Janovičky, Otovice, Šonov, Bezděkov a hlavně největší z nich, svatá Maří Magdalena v Božanově.

Co chrám, to originál; pan Kilián – jak mu jeho kolegové říkali – se prý nikdy neopakoval a nekopíroval staré osvědčené šablony. Každý kostel například má trochu jiný půdorys, například slavná kaple Panny Marie Sněžné na HvězděBroumovských stěnách skutečně má tvar pěticípé hvězdy, do které je vepsán kruhový prostor. Klášterní kostel v Broumově zase půdorys lehce protaženého řeckého kříže.
 

Od benediktinů ke křižovníkům a kapucínům

kladruby klášterPráci Kiliána Ignáce Dientzenhofera si přály i jiné benediktinské kláštery, a tak na Starém Městě v Praze začal v roce 1732 vyrůstat kostel svatého Mikuláše a nové konventy navrhl pro řádové bratry z Kladrub a ze Sázavského kláštera.

Práci Kiliána Ignáce obdivoval i Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou; pro ně postavil množství sakrálních, obytných i užitkových budov, monumentálních i úplně drobných, rozesetých po celých Čechách. Oříškem byl zejména nový kostel sv. Maří Magdaleny v Karlových Varech, a to díky těsné blízkosti Vřídla. Je to stavba vynikající nejen po architektonické, ale i po technické stránce. Průzkumy koncem 20. století prováděné v souvislosti s obnovou kostela zjistily, že důmyslně vymyšlené základy skutečně zabránily vzlínání vody do zdiva.

loreta prahaPro kapucíny postavil na Hradčanech Loretu, pro jezuity Zrcadlovou kapli v areálu Klementina, pro voršilky z Kutné Hory nový klášter s kostelem a pro vlastní rodinu nový dům na Smíchově. Vilu na tehdejším předměstí Malé Strany dnes známe pod jménem Portheimka; jméno totiž získala až po pozdějším majiteli, židovském továrníkovi Porghesovi z Portheimu.
 

Kiliánův nástupce – Anselmo Lurago

Podobně jako Kilián Ignác Dientzenhofer dokončoval stavby po svém otci a po Janu Blažejovi Santinim, ale i on měl svého následníka: zetě – Anselma Luraga. Ten už na malostranském kostele sv. Mikuláše prováděl jen dokončovací práce a výzdobu chrámu, ale na rozdíl od dvou generací Dientzenhoferů nakonec viděl barokní skvost hotový.

svatý mikulášVelmi rozvětvená umělecká rodina Luragů pocházela ze severní Itálie a nejméně šest jejích členů bylo významně činných v Čechách. Zatímco ve 30. až 60. letech 17. století to byl Carlo Lurago, s jehož jménem je spojena většina významných staveb té doby u nás, ve druhé třetině 18. století jej vystřídal Anselmo Lurago. Stal se královským dvorským stavitelem a měšťanem malostranským. Postavil zvonici chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, a dovršil tak dílo svého tchána K. I. Dienzenhofera a jeho otce.
Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Raně barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, na úpravách se podíleli A. Leuther a K. I. Dienzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno Palladium země české – pozlacený reliéf Madony staroboleslavské.

Broumovská skupina kostelů

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech

U Vřídla přímo v centru Karlových Varů najdete monumentální vrcholně barokní chrám sv. Máří Magdalény, jehož autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Na vrcholu Hvězda, v místě kde stával kříž s pozlacenou hvězdou, stojí dnes kaple na půdorysu hvězdy. Je to geniálně řešená stavba, citlivě umístěná do nádherné divoké přírody a právem je nazývána perlou Broumovských stěn.

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně

Kostel svatého Tomáše na Malé Straně stojí už téměř 800 let. Jedinečný architektonický celek v sobě spojuje tři stavební epochy – gotiku, renesanci a baroko. V kryptě kostela je pochována řada významných lidí a vztahuje se k němu i působení jednoho z nejznámějších kronikářů Václava Hájka z Libočan.

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361, městem jsou Smiřice od roku 1659. Město se mimo jiné chlubí tím, že zde byl po 1. světové válce postaven jez s nejvyšším převýšením na Labi.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Poutní kostel v Nicově

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Jednou z vrcholných barokních památek jižních Čech je poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Především díky působení významných pražských umělců Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Václava Vavřince Reinera patří kostel k nejpozoruhodnějším barokním stavbám v širokém okolí.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Jednou z nejkrásnějších památek venkovského baroka je chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Obdivované je jak samotné architektonické řešení kostela, tak i jeho vnitřní umělecká výzdoba a zasazení do okolní krajiny.

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově

Sepekovský chrám je významným jihočeským poutním místem. Nynější barokní kostel byl vystavěn na místě starší kaple mezi léty 1730 – 1733. Jeho projektantem byl zřejmě Tomáš Haffenecker. Chrám obehnaný ambitem se čtyřmi kaplemi dodnes ukrývá pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské.

Zámek Sloupno u Nového Bydžova

Zámek Sloupno u Nového Bydžova

Zámek Sloupno je významnou stavbou nacházející se ve stejnojmenné obci nedaleko Nového Bydžova v Královéhradeckém kraji.

Kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích

Kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích

Kostel sv. Jakuba Většího stojí na místě původního dřevěného kostelíka, který je poprvé připomínán k roku 1386. Kostel se nachází na návrší v severní části obce Ruprechtice na Broumovsku uprostřed hřbitova.

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích

Kostel Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1741-48 na místě původního gotického kostela, který se připomínal v roce 1276 a který v roce 1738 vyhořel. Návrh nového kostela provedl barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky