Úvod > Aktuality > Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně
Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně
"> "> "> "> ">
Památky

Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně

  • Vydáno6. srpna 2020
Pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael již po sedmnácté ožívá od 6. do 8. srpna 2020 židovská čtvrť v Třebíči festivalem Šamajim. Třídenní akce bude o chuti poznávat, sdílet radost a prožít dny naplno a vnímat je všemi smysly. Do židovské čtvrti v Třebíči, památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jsou všichni příznivci židovské kultury zváni na výjimečné koncerty, přednášky, taneční i divadelní vystoupení připomínající kulturu a životní styl původních židovských obyvatel Třebíče.
Třebíč židovská čtvrťTřebíči na Vysočině je přelom prázdnin ve znamení festivalu židovské kultury Šamajim. Na koncertech zaznívá klezmer i chasidské písně, pořádají se divadelní představení, taneční vystoupení a přednášky. Speciální program je určen pro rodiny s dětmi, probíhají autorské i tematické výstavy a výuka klezmerových, balkánských a lidových tanců.

Festival je nejen místem, kde se můžete dozvědět mnoho o židovské kultuře. Je ale hlavně místem setkávání – skvělých muzikantů, výtečných umělců, zajímavých osobností. Letošní ročních festivalu je věnován třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí a nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy.
 

A na co se během festivalu můžete těšit?

TřebíčČtvrtek 6. srpna přinese vystoupení třebíčského tanečního souboru na úvod festivalu na náměstíčku před Zadní synagogou v 17:30 a od 18:00 pak koncert ostravské klezmerové kapely Mamalör.

V pátek 7. srpna od 11:00 si nenechte ujít komentovanou prohlídku židovského města s archivářkou Jitkou Padrnosovou. Je na ní třeba rezervace. Tu lze provézt na emailu infosynagoga@mkstrebic.cz či telefonicky 568 610 023.

Večer je od 20:30 na programu představení Strakův pojizdný cirkus – Jak golem přišel na svět. Němý film režisérské dvojice Carl Boese a Paul Wegener z roku 1920, ke kterému zazní improvizovaná hudba v podání sestavy Strakův pojízdný cirkus vycházející z hudebních zkušeností všech osobností, které se produkce zúčastní.
 

Sobota přinese neobyčejná setkání

Terezín bránaSobota 8. srpna přinese nejbohatší program. Den začne v 11:00 promítáním filmu Stretnutie generácií a následnou besedou s Martinem Korčokem. Židovský kodex udělal  z Židů občany druhé kategorie. Cizince ve vlastní zemi a nepřátele státu... Od 13:00 si nenechte ujít Putování za historií třebíčského ghetta s archivářkou Jitkou Padrnosovou.

V 16:00 proběhne v Zadní synagoze ​přednáška Stanislava Motla Živý mrtvý. 60minutový mimořádně sugestivní dokument je výpovědí posledního přeživšího člena osvětimského sonderkomanda, tedy komanda vybraných vězňů, kteří byli nuceni odvádět lidi do plynových komor a pak v pecích likvidovat jejich těla. Tito vězni, izolováni od vězňů ostatních, byli vždy po několika měsících zavražděni a nahrazeni vězni jinými. Jde o nebývale syrové, až drsné svědectví, které však zároveň plasticky věrně až didakticky osvětluje zejména mladým lidem, co to byl holocaust. Kde byla podstata šoa... Hlavním protagonistou příběhu je Henryk Mandelbaum, který zázrakem přežil a nakonci svého života našel odvahu vyprávět před kamerou o tom, co znamenalo pracovat v komandu zvláštního určení, tedy v komandu “živých-mrtvých”.

Šamajim koncertV 19:00 hodin proběhne závěrečný koncert festivalu Shrim Ashrim​. Židovské melodie a hebrejské chvalozpěvy v moderním zpracování v podání pražské kapely, jejíž písně vycházejí z biblických textů a jsou zpívány v současné hebrejštině (ivritu). Skupinu tvoří zkušení muzikanti Renáta Ulmannová (zpěv, housle), Tomáš Najbrt (zpěv, kytary, brač, šalmaj a niněra), Daniel Matulík (baskytara), Michaela Švorc (flétna, zpěv) a tomáš Knotek (cajon, djembe). Vstupné je za 90 Kč.
Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.