Úvod > Aktuality > Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně

Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně

Vydáno 30. července 2019 Památky
Pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael již po šestnácté ožívá od 29. července do 3. srpna 2019 židovská čtvrť v Třebíči festivalem Šamajim. Pětidenní akce bude o chuti poznávat, sdílet radost a prožít dny naplno a vnímat je všemi smysly. Do židovské čtvrti v Třebíči, památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jsou všichni příznivci židovské kultury zváni na výjimečné koncerty, přednášky, taneční i divadelní vystoupení připomínající kulturu a životní styl původních židovských obyvatel Třebíče.
Třebíč židovská čtvrťTřebíči na Vysočině je přelom prázdnin ve znamení festivalu židovské kultury Šamajim. Na koncertech zaznívá klezmer i chasidské písně, pořádají se divadelní představení, taneční vystoupení a přednášky. Speciální program je určen pro rodiny s dětmi, probíhají autorské i tematické výstavy a výuka klezmerových, balkánských a lidových tanců. Šamajim však není pouze o "duchovním" programu - během festivalu budete moci ochutnat třebíčskou košer whisky, v pekařské dílně si vlastnoručně upečete sváteční chalu nebo maces a nesmíte si nechat ujít ani speciální menu vybraných specialit židovské kuchyně s hudbou a košer vínem!

Letošní ročních festivalu je věnován třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí a nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy.
 

A na co se během festivalu můžete těšit?

TřebíčVe středu 31. července si nenechte ujít komentovanou prohlídku židovského hřbitova s názvem "Znamení, znaky a ozdoby židovského hřbitova". Koná se v 10:30 a 15:00 hodin a je na ní třeba rezervace. Tu lze provézt na emailu infosynagoga@mkstrebic.cz či telefonicky 568 610 023. Sraz je u zadní synagogy, vstupné 50 Kč. Degustační odpoledne spojené s návštěvou stylového whisky baru v židovské čtvrti se chystá na středu od 17:00 hodin, vstupné 650 Kč. Degustovat se bude šestice vzorků košer whisky Trebitsch. Sraz je v 16:45 v Turistickém informačním centru u Zadní synagogy. Počet míst omezen, rezervace nutná do úterý 30. 7. (včetně). Další možnost navštívit třebíčskou košer whisky bude v sobotu od 17:00 hodin (počet míst omezen, rezervace nutná do pátku 2. 8. včetně).

Šamajim tanceČtvrtek 1. srpna bude ve znamení historie a hudby. Program v Zadní synagoze začne přednáška Rudolfa Fišera "Třebíčské ghetto" - počátky osídlení, stavební rozvoj třebíčského ghetta a familiantský zákon. Vstupné je ua 40 Kč a vyprávění započne v 16:30 hodin. Večer si nenechte ujít Pražskou jidiš kapelu, která zahraje klezmer a jidiš písně od 19:00 hodin, vstupné bude za 90 Kč.

V pátek 2. srpna čeká v 15:30 příznivce vegetariánství přednáška Kamily Kohoutové o základních konceptech židovství týkajících se etického stravování od nejstarších dob až po současnost, vstupné 40 Kč. Večer v 18:00 zahraje bratislavská kapela Baladen: Pressburger klezmer band, ovlivněná dílem skladatele Arie “Ben Erez” Abrahamsona, který ve svých kompozicích zhudebňoval básně nejznámějších básníků píšících v jidiš jazyce. Vstupné je 90 Kč. Od 20:00 se bude promítat americký dokument v anglickém znění s českými titulky "Kinderblock 66: Návrat do Buchenwaldu". Promítání v Zadní synagoze bude zdarma.
 

Sobota přinese neobyčejná setkání, ale také dobré jídlo i degustace whisky či kávy

Pekařská dílnaSobota 3. srpna přinese nejbohatší program - tak jako většina programů přes týden, i ten sobotní ose odehraje převážně v Zadní synagoze. Den začne v 10:30 přednáškou "Spravedliví mezi národy na Slovensku: Manželé Brezovští, zachránci Naftali Ďuro Fürsta". Přednáška Martina Korčoka, ředitele Muzea holocaustu v Seredi, o slovenských Spravedlivých mezi národy. Na ní navazuje beseda s Naftali Fürstem o izraelských kibucech. Jedná se o osobní zkušenosti chlapce zachráněného Antonínem Kalinou, který po roce 1948 našel nový domov v Izraeli. Program je přístupný zdarma.

Ve 13:00 se chystá program "Rozinky a mandle - pekařská dílna Zdeňky Palátové", kde se naučíte vytvářet chalu, medovník a křehké macesy… základem je správné těsto a šikovné ruce, přijďte si vyzkoušet své pekařské dovednosti. Počet míst je omezen, rezervace nutná do čtvrtka 1. 8. včetně.
Vstupné je 220 Kč.

Terezín bránaVe 13:30 je na programu velmi zajímavá beseda Marty Neužilové a Stanislava Motla "Ukrývané dítě - Hidden Child". Jedná se o setkání s paní Martou Neužilovou, členkou organizace Hidden Child (Ukrývané dítě), která se v osmi letech stala nejmladším obyvatelem věznice gestapa v Terezíně. Vstupné je 40 Kč.

Příběh košer kávy - přednáška s ochutnávkou košer kávy čeká návštěvníky festivalu v 16:00.
Čtyři bratři, jeden příběh - příběh o vášni ke kávě, který se zrodil na plantáži v Nikaragui a dále roste v Brně. Vstupné činí 60 Kč.
      
Další možnost navštívit třebíčskou košer whisky bude v sobotu od 17:00 hodin. Počet míst omezen, rezervace nutná do pátku 2. 8. včetně.

Šamajim koncertVelkým lákadlem je "Hudba na talíři" - hudba s ochutnávkou specialit židovské kuchyně od 18:00 hodin. Slovensko-české kvarteto v netradičním obsazení se představí v nevšedním programu spojujícím hudbu s gastronomií. V degustačním menu se objeví kapr s ořechy, židovský kaviár, polská vajíčka, barches, charoset a košer víno. Počet míst je omezen, rezervace nutná do čtvrtka 1. srpna (včetně). Vstupné 350 Kč.

Závěr festivalu bude patřit ve 21:00 koncertu pražské kapely Šoulet. Příchozí čeká neobyčejná kombinace klezmeru, české dechovky a toho nejzkaženějšího punku... Vstupné je za 90 Kč.
Šamajim 2020 - festival židovské kultury v Třebíči

Šamajim 2020 - festival židovské kultury v Třebíči

17. ročník festivalu židovské kultury, šest dní plných koncertů, přednášek, akcí pro děti i dospělé. Těšit se můžete na přednášky, koncerty, festivalové prohlídky a degustace vína, whisky nebo třeba pekařskou dílnu. Koná se 6.8. až 8.8. 2020.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.