Úvod > Aktuality > Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně
Památky

Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně

  • Vydáno3. srpna 2023
Pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael již po devatenácté ožívá od 3. do 5. srpna 2023 židovská čtvrť v Třebíči festivalem Šamajim. Třídenní akce bude o chuti poznávat, sdílet radost a prožít dny naplno a vnímat je všemi smysly. Do židovské čtvrti v Třebíči, památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jsou všichni příznivci židovské kultury zváni na výjimečné koncerty, přednášky, taneční i divadelní vystoupení připomínající kulturu a životní styl původních židovských obyvatel Třebíče.
Třebíč židovská čtvrťTřebíči na Vysočině je přelom prázdnin ve znamení festivalu židovské kultury Šamajim. Na koncertech zaznívá klezmer i chasidské písně, pořádají se divadelní představení, taneční vystoupení a přednášky. Speciální program je určen pro rodiny s dětmi, probíhají autorské i tematické výstavy a výuka klezmerových, balkánských a lidových tanců.

Festival je nejen místem, kde se můžete dozvědět mnoho o židovské kultuře. Je ale hlavně místem setkávání – skvělých muzikantů, výtečných umělců, zajímavých osobností. Letošní ročních festivalu je věnován třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí a nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy.
 

A na co se během festivalu můžete těšit?

šamajim dům u bauerůČtvrtek 3. srpna otevře festival od 14:00 hodin krámek U Seligmanna Bauera, plný voňavých dobrot. Můžete ochutnat čerstvě a ručně praženou koloniální kávu, židovské sladké pečivo, lilkové speciality s hummusem, nakládanou zeleninu a další. Žízeň spolehlivě zaženou lahodné domácí limonády a dobrou náladu navodí usměvavá obsluha. Otevřeno bude do 17:00 hodin. Na náměstíčku před Zadní synagogou vystoupí v 17:30 třebíčský taneční soubor Yocheved a v 18:00 bude koncert česko-slovenského uskupení hudebníků s netradičním názvem Hudba na talíři, které spojuje nejen hudba, ale i gastronomie.

šamajim třebíčV pátek 4. srpna od 11:00 si nenechte ujít komentované prohlídky židovského města (a hřbitova) s Tobiášem Smolíkem, autora zdejší naučné stezky. Konají se v 9:30 a 12:00 hodin, ve 14:00 bude městem provázet archivářka Jitka Padrnosová – na všechny prohlídky je potřeba rezervace, kterou lze provézt na emailu infosynagoga@mkstrebic.cz či telefonicky 568 610 023. Vstupné stojí 150 Kč. V Domě Seligmanna Bauera vyzkoušet vlastníma rukama přípravu bagelů a ruční pražení kávy. Odpoledne v 16:30 navštíví Třebíč publicista a spisovatel Stanislav Motl, který zájemcům v Zadní synagoze přiblíží svým sugestivním vyprávěním tajnou konferenci 1938 v lázních Evian. Ve večerních hodinách od 19:00 se bude promítat Dokument 999 o prvním transportu do koncentračního tábora Osvětim, který vyjel z Popradu.

Sobota 5. srpna přinese nejbohatší program. Den začne v šamajim třebíč zadní synagoga9:00 snídaní a brunchem na dvorku U Bauerů, pak paní archivářka a historička Jitka Padrnosová provede zájemce židovskou Třebíčí. Přijďte si vyzkoušet psát jedním z nejstarších jazyků na světě! Se základy hebrejštiny vás v Zadní synagoze seznámí ve 13:00 lektorka Kristýna Zubčáková. Poutavé taneční variace na hebrejské písně v podání taneční skupiny Rut a pevěckého souboru Canticum proběhne v 15:00 hodin. Následovat bude v 17:00 koncert Jidiš ve třech – hudební uskupení, které je projektem známé české herečky a zpěvačky Hany Frejkové, Milana Potočka a Slávka Brabce vás okouzlí tradičními písněmi v jidiš jazyce o lidských radostech a strastech.
Pátrání po zachránci – zážitková trasa v Třebíči

Pátrání po zachránci – zážitková trasa v Třebíči

Znáte mobilní hru Skryté příběhy? Vydejte se za příběhy velkých osobností i malých postav českých dějin… už na vás čekají a potřebují vaši pomoc. Tentokrát je to Antonín Kalina z Třebíče.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Třebíčský židovský hřbitov

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Další aktuality

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kraj Vysočina | Památky

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou

Letos již 51. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2023 zve všechny milovníky turistiky do Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky památek města Žďáru nas Sázavou i výlety po historických, lidových i moderních památkách okolí. Celé akci bude vévodit sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 8. ročníkem zimního táboření Klubu českých turistů.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 24. až 29. října 2023 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Bude to více než tři sta padesát filmů. Mimo jiné přinese objevnou retrospektivu bratří Mélièsových a Václava Táborského, obrazy z podzemí charkovského metra, seniorky na kolech, fenomén deep fake i televizní pastory, kteří ovlivňují mezinárodní politiku USA. Chybět nebudou ani filmy natočené umělou inteligencí nebo portrét francouzského bestsellerového spisovatele Édouarda Louise. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématu jídla, vesmíru, vody, komunit nebo umělé inteligenci. Festival zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra Petra Jančárka, který nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.
Kraj Vysočina | Zážitky

Šest návratů do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i expozice

Toužíte po dovolené ve stylu první republiky? Míst, kde vládne styl dvacátých a třicátých let minulého století, není mnoho, ale portál Kudy z nudy je zná a poradí vám, kam vyrazit. Jedním z takových míst je Letohrádek sv. Vojtěcha u Počátek, do prvorepublikových časů se můžete vrátit i na Rejvízu, v Luhačovicích nebo v Pardubicích.
Kraj Vysočina | Životní styl