ÚvodAktualityŠamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně
Památky

Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně

  • 3. srpna 2023
Pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael již po devatenácté ožívá od 3. do 5. srpna 2023 židovská čtvrť v Třebíči festivalem Šamajim. Třídenní akce bude o chuti poznávat, sdílet radost a prožít dny naplno a vnímat je všemi smysly. Do židovské čtvrti v Třebíči, památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jsou všichni příznivci židovské kultury zváni na výjimečné koncerty, přednášky, taneční i divadelní vystoupení připomínající kulturu a životní styl původních židovských obyvatel Třebíče.
Třebíč židovská čtvrťTřebíči na Vysočině je přelom prázdnin ve znamení festivalu židovské kultury Šamajim. Na koncertech zaznívá klezmer i chasidské písně, pořádají se divadelní představení, taneční vystoupení a přednášky. Speciální program je určen pro rodiny s dětmi, probíhají autorské i tematické výstavy a výuka klezmerových, balkánských a lidových tanců.

Festival je nejen místem, kde se můžete dozvědět mnoho o židovské kultuře. Je ale hlavně místem setkávání – skvělých muzikantů, výtečných umělců, zajímavých osobností. Letošní ročních festivalu je věnován třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí a nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy.
 

A na co se během festivalu můžete těšit?

šamajim dům u bauerůČtvrtek 3. srpna otevře festival od 14:00 hodin krámek U Seligmanna Bauera, plný voňavých dobrot. Můžete ochutnat čerstvě a ručně praženou koloniální kávu, židovské sladké pečivo, lilkové speciality s hummusem, nakládanou zeleninu a další. Žízeň spolehlivě zaženou lahodné domácí limonády a dobrou náladu navodí usměvavá obsluha. Otevřeno bude do 17:00 hodin. Na náměstíčku před Zadní synagogou vystoupí v 17:30 třebíčský taneční soubor Yocheved a v 18:00 bude koncert česko-slovenského uskupení hudebníků s netradičním názvem Hudba na talíři, které spojuje nejen hudba, ale i gastronomie.

šamajim třebíčV pátek 4. srpna od 11:00 si nenechte ujít komentované prohlídky židovského města (a hřbitova) s Tobiášem Smolíkem, autora zdejší naučné stezky. Konají se v 9:30 a 12:00 hodin, ve 14:00 bude městem provázet archivářka Jitka Padrnosová – na všechny prohlídky je potřeba rezervace, kterou lze provézt na emailu infosynagoga@mkstrebic.cz či telefonicky 568 610 023. Vstupné stojí 150 Kč. V Domě Seligmanna Bauera vyzkoušet vlastníma rukama přípravu bagelů a ruční pražení kávy. Odpoledne v 16:30 navštíví Třebíč publicista a spisovatel Stanislav Motl, který zájemcům v Zadní synagoze přiblíží svým sugestivním vyprávěním tajnou konferenci 1938 v lázních Evian. Ve večerních hodinách od 19:00 se bude promítat Dokument 999 o prvním transportu do koncentračního tábora Osvětim, který vyjel z Popradu.

Sobota 5. srpna přinese nejbohatší program. Den začne v šamajim třebíč zadní synagoga9:00 snídaní a brunchem na dvorku U Bauerů, pak paní archivářka a historička Jitka Padrnosová provede zájemce židovskou Třebíčí. Přijďte si vyzkoušet psát jedním z nejstarších jazyků na světě! Se základy hebrejštiny vás v Zadní synagoze seznámí ve 13:00 lektorka Kristýna Zubčáková. Poutavé taneční variace na hebrejské písně v podání taneční skupiny Rut a pevěckého souboru Canticum proběhne v 15:00 hodin. Následovat bude v 17:00 koncert Jidiš ve třech – hudební uskupení, které je projektem známé české herečky a zpěvačky Hany Frejkové, Milana Potočka a Slávka Brabce vás okouzlí tradičními písněmi v jidiš jazyce o lidských radostech a strastech.
Pátrání po zachránci – zážitková trasa v Třebíči Zážitky

Pátrání po zachránci – zážitková trasa v Třebíči

Znáte mobilní hru Skryté příběhy? Vydejte se za příběhy velkých osobností i malých postav českých dějin… už na vás čekají a potřebují vaši pomoc. Tentokrát je to Antonín Kalina z Třebíče.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči Památky

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Třebíčský židovský hřbitov Památky

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč Kultura

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Další aktuality

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
8. červenec 2024 7:41
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Letošní Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2024 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
3. červenec 2024 5:49
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny začínají v Zoo Jihlava!

Skvělý tip na první červencový den, pondělí 1. 7. 2024 je návštěva jihlavské zoo. V areálu zoo bude bohatý program pro malé i velké návštěvníky. Ti se mohou těšit na antilopou Derbyho, připraven bude kvíz o ceny nebo první letní komentovaná krmení zvířat.
1. červenec 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina