Úvod > Aktuality > Punkevní jeskyně otevírají bezbariérovou trasu ke dnu propasti Macochy
Punkevní jeskyne otevírají bezbariérovou trasu ke dnu propasti Macochy
"> Punkevní jeskyne otevírají bezbariérovou trasu ke dnu propasti Macochy "> Od letošního roku však mohou hendikepovaní turisté pohodlne dojet až na dno propasti po nové trase "> Provedená úprava návštevní trasy sice nesplnuje prísné parametry bezbariérového prístupu, ale s doprovodem a s pomocí pracovníku Punkevních jeskyní umožní vozíckárum návštevu dna propasti
Příroda

Punkevní jeskyně otevírají bezbariérovou trasu ke dnu propasti Macochy

  • Vydáno26. března 2014
Propast Macocha patří k nejvýznamnějším krasovým jevům ve střední Evropě. Byla známa odnepaměti a její dno bylo v dřívějších dobách přístupné pouze shora, po lanech či žebřících. Na Velikonoce roku 1914 byla nová trasa slavnostně otevřena a první návštěvníci mohli poprvé obdivovat monumentální propast i ze dna. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. Od letošního roku však mohou hendikepovaní turisté pohodlně dojet až na dno propasti po nové trase.

Propast MacochaPrvním člověkem, který dle historických pramenů stanul na dně Macochy, byl brněnský minorita Lazarus Schopper roku 1723. Dne 30. ledna 1914 se podařilo výzkumné skupině pod vedením profesora K. Absolona projít Punkevními jeskyněmi na dno Macochy. A na Velikonoce téhož roku byla nová trasa zpřístupněna prvním návštěvníkům.

Od té doby zhlédly dno Macochy milióny návštěvníků. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. V přístupu na dno propasti jim bránily schody na návštěvní trase. Proto vznikl v roce 2012 záměr úpravy turistické trasy, který by umožnil imobilním návštěvníkům projet suchou částí Punkevních jeskyní (pouze s vynecháním Reichenbachova a Zadního dómu) až na dno propasti Macochy.

PunkvaVlastní realizaci stavebních prací předcházela ražba průzkumné štoly v minimálním průlezném profilu a vypracování projektové dokumentace. Práce na průzkumné štole byly zahájeny na jaře 2013. Do konce roku byl proveden téměř 30 m dlouhý průraz hlinitokamenitého závalu a rozšíření štoly od Anděla, po kterém následovalo statické zabezpečení stěn průkopu, přemístění rozvaděče, rozvodů vody a elektroinstalace, vybudování nového betonového chodníku a instalace osvětlení. Většina prácí byla prováděna v odpoledních a nočních hodinách tak, aby nebyl omezen celoroční provoz Punkevních jeskyní. V průběhu prací bylo ručně vytěženo a odvezeno z jeskyně více než 200 m3 materiálu.

Provedená úprava návštěvní trasy sice nesplňuje přísné parametry bezbariérového přístupu, ale s doprovodem a s pomocí pracovníků Punkevních jeskyní umožní vozíčkářům návštěvu dna propasti Macochy, o které Alexander von Humboldt prohlásil, že velkolepější svého druhu neviděl.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura