Úvod > Aktuality > Punkevní jeskyně lákají: Vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách
Punkevní jeskyně lákají: Vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách
"> "> "> "> "> "> "> "> Punkevní jeskyne mají letos delší otevírací dobu "> Jeskyne jsou nove prístupné všem návštevníkum i v pondelí "> Punkevní jeskyne prozkoumal a zprístupnil badatel Karel Absolon
Příroda

Punkevní jeskyně lákají: Vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách

  • Vydáno10. května 2022
Punkevní jeskyně patří k nejoblíbenějším cílům v Moravském krasu především kvůli sestupu na dno propasti Macocha a následné plavbě na lodičkách po ponorné řece Punkvě. Objevte i vy magické kouzlo podzemní říše a vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách…
punkevní jeskyněVydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno Macochy a pokračuje projížďkou na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy. Plavba je na jednom místě přerušena prohlídkou Masarykova dómu, který patří mezi nejkrásnější podzemní prostory Moravského krasu.

punkevní jeskyněPo návštěvě jeskyní se můžete nechat lanovkou vyvézt k hornímu okraji propasti Macocha, kde stojí za to nahlédnout z vyhlídkových můstků dolů do propasti. Prohlídku doporučujeme v letní sezóně a celoročně o víkendech předem rezervovat. Punkevní jeskyně nejsou bezbariérové. Vozíčkáři mohou navštívit suché části Punkevních jeskyní. Ale z technických důvodů je to možné jen při první či poslední prohlídce v daný den a je třeba se s dispečinkem jeskyní domluvit na rezervaci a podmínkách předem. S dětskými kočárky nelze do jeskyně vstoupit vůbec.
 

Turisté plují na lodičkách v Punkevních jeskyních už sto let

punkevní jeskyněPunkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909, a to díky archeologovi a badateli Karlu Absolonovi. Za pomocí specialistů československé armády se mu podařilo v podzemí prosekat dnešní plavební dráhu dlouhou 430 metrů – nepřístupné sifony odstřeloval dynamitem a sediment vytěžil.

punkvaPrvní turisté se po Punkvě plavili 30. března 1921, kdy byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm. Plulo se tehdy na čtyřech člunech s vesly, každý z nich pojal 16 osob. Dnes se této prohlídce říká zkrácená vodní plavba. Někdy se stává, zejména na jaře a po větších deštích, že je říčka Punkva natolik rozvodněná, že se jezdí právě jen plavba zkrácená (nebo je dokonce prohlídka bez vodní plavby).

Vstupenky lze pořídit na webu jeskyní, na pokladně i v Ústřední informační službě na Skalním mlýně a v sezóně v informačním středisku poblíž Horního můstku propasti Macocha. Pro dospělé stojí lístek 280 Kč, pro mládež a seniory 230 Kč a za děti s platí 150 Kč.
Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Pustý žleb v Moravském krasu

Pustý žleb v Moravském krasu

Jedná se o 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Stěny kaňonu tvoří strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní, žleb je bezvodý až na spodní část, kde vyvěrá říčka Punkva.

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Nejkratší kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Další aktuality