Úvod > Aktuality > Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

  • Vydáno7. prosince 2023
Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. V roce 2023 si připomínáme významné výročí – 800 let od postavení prvního betlému. Stalo se tak nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.

Muzeum betlémů Karlštejn

Královský betlémMuzeum betlémů ve středočeském Karlštejně vzniklo z původní soukromé sbírky roku 1995. Naleznete ho na místním náměstí v nejstarším domě Karlštejna, který kromě vánočně laděných sbírek ukrývá také expozici věnovanou práci řezbářů, kameníků i kovářů. Za poznáním místních sbírek se můžete vydat denně od 10 do 17 hodin a prohlédnout si nejen dřevěné betlémy, na něž se karlštejnské muzeum specializuje, ale také některé rarity. V expozicích totiž uvidíte i jesličky vyrobené z cukru, chleba či vosku a také několik betlémů mechanických, které se samy spouštějí.

KarlštejnDo Tří králů si také můžete v podhradí gotické pevnosti Karlštejn prohlédnout perníkové betlémy, každoročně pečené speciálně pro adventní čas. Pokud některé z nich vydrží déle, setkávají se s nimi návštěvníci ještě v průběhu roku. Před vánoci se pak mohou těšit na nové. Kmenovou autorkou od počátku s muzeem spolupracující je perníkářka Julie Chadimová, která v průběhu let uspořádala v muzeu i dvě velmi úspěšné autorské výstavy. Unikátem muzea je ale konstrukce úplně jiná. V podkroví si totiž můžete prohlédnout Královský karlštejnský betlém, který je největším loutkovým betlémem v České republice. Rozkládá se na ploše 80 m2. Vstupné na prohlídku nejkrásnějších vyřezávaných betlémů je za 90 korun pro dospělého a 60 korun za dítě.
 

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Betlém z papíruNetradiční muzeum můžete navštívit v Zábrdí u Husince nedaleko Prachatic. Otevřeno je pořád, sedm dní v týdnu, vstup je zdarma. Jeho majitelka Svatava Vizinová totiž pro papírové exponáty doslova žije. Před lety opustila město, nastěhovala se do velké chalupy v Zábrdí a svou sbírku, která dnes čítá přes 800 papírových betlémů, zpřístupnila veřejnosti. Prohlédnout si zde můžete betlémy, které nasbírala autorka, i modely zaslané samotnými návštěvníky. Nejmenší betlém se schová do krabičky od sirek, ten největší měří asi 3,5 metru. Kromě betlémů si v soukromé sbírce můžete prohlédnout také tradiční podmalby – většinou obrázky svatých kreslené na rubovou stranu skla. V případě, že se rozhodnete v adventním čase trochu jiné muzeum navštívit ve větší skupině, ohlaste se předem na telefonním čísle, které naleznete na webových stránkách Muzea papírových betlémů.
 

Třebechovické muzeum betlémů

muzeum třebechoviceVíce než 400 betlémů z celého Česka uvidíte v Třebechovickém muzeu betlémů nacházejícím se asi 20 minut jízdy od Hradce Králové. Muzeum, fungující od roku 1925, je přitom specializovaným pracovištěm, které nemá obdoby v celé Evropě. Místní pracovníci se věnují restaurování mechanických betlémů i poradenství. Ve sbírkách si tak prohlédnete krásné kousky historické i výrobky novějšího data.

Mezi to nejlepší, co čeští betlémáři vytvořili, patří Třebechovický Proboštův betlém. Jedinečné dílo, které nese status národní kulturní památky, je 7 metrů dlouhé, 3 metry široké a 2 metry vysoké a je osazeno zhruba 200 pohyblivými figurami. Ty se „procházejí“ po betlému za pomoci jemného mechanismu od Josefa Frimla. Hlavní částí betlému jsou samozřejmě jesličky s Ježíškem, další terasy potom obsadil autor výjevy biblických příběhů od zvěstování Panně Marii přes ukřižování Krista až po jeho nanebevstoupení.
 

Unikátní loštický betlém

betlém lošticeV Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout ze sousedství. Mezi vyřezávanými postavičkami najdetet například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou. Součástí betlému je i figurka básníka Jiřího Wolkera, v roce 2024 si připomínáme 100 let od jeho úmrtí.
 

Perníkový betlém v pražských Dejvicích

Perníkový betlém DejvicePřijďte během svátků nasát vánoční atmosféru a vůní perníčků do dejvického kostela sv. Matěje. Tradice perníkových jesliček se začala psát roku 1972, kdy začínal ve zdejší farnosti působit mladý páter Machač, který dostal od akademické malířky Heleny Horálkové několik perníkových figurek pro ministranty za zaopatření její maminky. Naštěstí je páter vystavil v kostele a další roky se betlém rozrostl na úctyhodných 300 figurek krojovaných postav. Každoročně se pečou figurky čerstvé, přibližně od roku 1980 se některé z nich konzervují a uchovávají. Tradici perníkového betléma pak od roku 2002 převzal učeň paní Horálkové – Daniel Zítka.
 

Betlém celý z másla – kde jinde než v Máslovicích

Muzeum MásloviceZdá se vám to bláznivé, postavit mýtický betlémský výjev celý z másla? Výtvarnice Šárka Havlíčková z Prahy jej pro Muzeum másla v Máslovicích tvoří již od roku 2000. Sama dodává, že modelovat z másla není složité a práce jde "jako po másle". S máslem se dá tvořit pomocí širších špachtlí při pokojové teplotě asi tak 45 minut a je to prý práce dost podobná modelování hlíny. Zkusit si to můžete i doma – tomu, kdo má trochu výtvarného talentu, půjde modelování velmi dobře. Nevýhodou je vysoká sportřeba této drahé suroviny – na jednu postavu vysokou deset dvanáct centimetrů spotřebuje výtvarnice celou kostku, tedy 0,25 kg másla. Ale například na slona bývá potřeba až 0,5 kg másla... Pokud se vám nechce zhotovovat betlém z másla vlastnoručně, přijďte se na něj do Máslovic podívat. Originální betlém je k vidění v muzeu až do konce ledna 2024. Betlém je možné vidět každou sobotu a neděli od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Ve všední den na předběžnou objednávku.
Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V Muzeu betlémů v Karlštejně můžete prožít pravou vánoční atmosféru s českými historickými betlémy.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Další aktuality

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura