!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pojďme spolu do Betléma – za betlémy tradičními i neobvyklých tvarů
Pojďme spolu do Betléma – za betlémy tradičními i neobvyklých tvarů
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – za betlémy tradičními i neobvyklých tvarů

  • Vydáno3. prosince 2021
Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, které připomenou událost oslavovanou už přes 2000 let.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů KarlštejnMuzeum betlémů ve středočeském Karlštejně vzniklo z původní soukromé sbírky roku 1995. Naleznete ho na místním náměstí v nejstarším domě Karlštejna, který kromě vánočně laděných sbírek ukrývá také expozici věnovanou práci řezbářů, kameníků i kovářů. Za poznáním místních sbírek se můžete vydat denně od 10 do 17 hodin a prohlédnout si nejen dřevěné betlémy, na něž se karlštejnské muzeum specializuje, ale také některé rarity. V expozicích totiž uvidíte i jesličky vyrobené z cukru, chleba či vosku a také několik betlémů mechanických, které se samy spouštějí.

Do Tří králů si také můžete v podhradí gotické pevnosti Karlštejn prohlédnout perníkové betlémy, každoročně pečené speciálně pro adventní čas. Pokud některé z nich vydrží déle, setkávají se s nimi návštěvníci ještě v průběhu roku. Před vánoci se pak mohou těšit na nové. Kmenovou autorkou od počátku s muzeem spolupracující je perníkářka Julie Chadimová, která v průběhu let uspořádala v muzeu i dvě velmi úspěšné autorské výstavy. Unikátem muzea je ale konstrukce úplně jiná. V podkroví si totiž můžete prohlédnout Královský karlštejnský betlém, který je největším loutkovým betlémem v České republice. Rozkládá se na ploše 80 m2. Vstupné na prohlídku nejkrásnějších vyřezávaných betlémů je za 90 korun pro dospělého a 60 korun za dítě.
 

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Betlém z papíruNetradiční muzeum můžete navštívit v Zábrdí u Husince nedaleko Prachatic. Otevřeno je pořád, sedm dní v týdnu, vstup je zdarma. Jeho majitelka Svatava Vizinová totiž pro papírové exponáty doslova žije. Před lety opustila město, nastěhovala se do velké chalupy v Zábrdí a svou sbírku, která dnes čítá přes 800 papírových betlémů, zpřístupnila veřejnosti. Prohlédnout si zde můžete betlémy, které nasbírala autorka, i modely zaslané samotnými návštěvníky.

Nejmenší betlém se schová do krabičky od sirek, ten největší měří asi 3,5 metru. Kromě betlémů si v soukromé sbírce můžete prohlédnout také tradiční podmalby – většinou obrázky svatých kreslené na rubovou stranu skla. V případě, že se rozhodnete v adventním čase trochu jiné muzeum navštívit ve větší skupině, ohlaste se předem na telefonním čísle, které naleznete na webových stránkách Muzea papírových betlémů.
 

Třebechovické muzeum betlémů

Více než 400 betlémů z celého Česka uvidíte v Třebechovickém muzeu betlémů nacházejícím se asi 20 minut jízdy od Hradce Králové. Muzeum, fungující od roku 1925, je přitom specializovaným pracovištěm, které nemá obdoby v celé Evropě. Místní pracovníci se věnují restaurování mechanických betlémů i poradenství. Ve sbírkách si tak prohlédnete krásné kousky historické i výrobky novějšího data. Otevřeno je tu od úterý do neděle mezi 9. a 16. hodinou. Na prohlídku se vydáte za 100 korun pro dospělého, 30 korun pro dítě do 15 let a 60 korun pro studenty a seniory.

muzeum třebechoviceMezi to nejlepší, co čeští betlémáři vytvořili, patří Třebechovický Proboštův betlém. Jedinečné dílo, které nese status národní kulturní památky, je 7 metrů dlouhé, 3 metry široké a 2 metry vysoké a je osazeno zhruba 200 pohyblivými figurami. Ty se „procházejí“ po betlému za pomoci jemného mechanismu od Josefa Frimla. Hlavní částí betlému jsou samozřejmě jesličky s Ježíškem, další terasy potom obsadil autor výjevy biblických příběhů od zvěstování Panně Marii přes ukřižování Krista až po jeho nanebevstoupení.
 

Unikátní loštický betlém

Loštický betlémV Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout ze sousedství.

Mezi vyřezávanými postavičkami najdetet například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou. Ve středu 1. prosince 2021 se stala součástí betlému nová figurka básníka Jiřího Wolkera.
 

Perníkový betlém v pražských Dejvicích

Perníkový betlém DejvicePřijďte během svátků nasát vánoční atmosféru a vůní perníčků do dejvického kostela sv. Matěje. Tradice perníkových jesliček se začala psát roku 1972, kdy začínal ve zdejší farnosti působit mladý páter Machač, který dostal od akademické malířky Heleny Horálkové několik perníkových figurek pro ministranty za zaopatření její maminky. Naštěstí je páter vystavil v kostele a další roky se betlém rozrostl na úctyhodných 300 figurek krojovaných postav. Každoročně se pečou figurky čerstvé, přibližně od roku 1980 se některé z nich konzervují a uchovávají.

Tradici perníkového betléma pak od roku 2002 převzal učeň paní Horálkové – Daniel Zítka. Mimo toho je tu ještě vystaven pohyblivý dřevěný betlém pana Otruby a několik dalších dílek. Betlém bude k vidění od 24. prosince 2021 do 9. ledna 2022.
 

Betlém celý z másla – kde jinde než v Máslovicích

Muzeum MásloviceZdá se vám to bláznivé, postavit mýtický betlémský výjev celý z másla? Výtvarnice Šárka Havlíčková z Prahy jej pro Muzeum másla v Máslovicích tvoří již od roku 2000. Sama dodává, že modelovat z másla není složité a práce jde "jako po másle". S máslem se dá tvořit pomocí širších špachtlí při pokojové teplotě asi tak 45 minut a je to prý práce dost podobná modelování hlíny. Zkusit si to můžete i doma – tomu, kdo má trochu výtvarného talentu, půjde modelování velmi dobře. Nevýhodou je vysoká sportřeba suroviny – na jednu postavu vysokou deset dvanáct centimetrů spotřebuje výtvarnice celou kostku, tedy 0,25 kg másla. Ale například na slona bývá potřeba až 0,5 kg másla...

Pokud se vám nechce zhotovovat betlém z másla vlastnoručně, přijďte se na něj do Máslovic podívat. Originální betlém je k vidění v muzeu až do konce ledna 2022. Betlém je možné vidět každou sobotu a neděli od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Ve všední den na předběžnou objednávku.
Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Třešťské betlémy v Jindřišské věži

26.11.
2.2.
Třešťské betlémy v Jindřišské věži

V pražské Jindřišské věži uvidíte opět jedinečnou výstavu betlémů z Třeště. Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů mohou návštěvníci obdivovat do 2. února 2022 v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v ČR.

Výstava dřevěný svět a betlémový příběh

27.11.
29.1.
Výstava dřevěný svět a betlémový příběh

Vánoční verze výstavy Dřevěný svět.

Tradiční výstava betlémů v Muzeu Karlova mostu

27.11.
2.2.
Tradiční výstava betlémů v Muzeu Karlova mostu

Přijďte nasát atmosfétu a kouzlo Vánoc do Muzea Karlova mostu. I letos pro vás Muzeum Karlova mostu připravuje již tradiční výstavu betlémů.

Betlémská cesta městem Třešť 2021 – zrušeno

26.12.
2.2.
Betlémská cesta městem Třešť 2021 – zrušeno

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. V letošním roce bude Betlémská cesta pouze virtuální.

Betlémy 2021 – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

24.12.
2.2.
Betlémy 2021 – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

Betlémská krajina je namalovaná na plátně zavěšeném na zeď. Konstrukce jeskyně je ze dřeva.

Betlémy 2021 – Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa

25.12.
25.1.
Betlémy 2021 – Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa

Na přelomu 19. a 20. století betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy – vyrobili bratři, Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity.

Betlémy 2021 – kostel sv. Pankráce

24.12.
2.2.
Betlémy 2021 – kostel sv. Pankráce

Chlév a některé figury vznikaly zhruba od roku 1900. Později byl betlém doplněn o nové prvky z jiných, již neúplných betlémů.

Betlémy 2021 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

28.11.
2.2.
Betlémy 2021 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Jesličky byly pravděpodobně zhotoveny ještě v 19. století. Tomuto období by odpovídala i polychromie utvořená z barev tlumených odstínů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou.

Betlémy 2021 – Kaple sv. Bartoloměje v Hodkovičkách

28.11.
20.2.
Betlémy 2021 – Kaple sv. Bartoloměje v Hodkovičkách

Na oltáři je vystaven barevný tištěný papírový betlém akademického malíře Jaroslava Prouzy (1955–2004). Namaloval ho na podnět modřanského betlemáře Františka Karase v roce 1993.

Betlém z másla v Máslovicích

28.11.
30.1.
Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam, než do Máslovic. Betlém z másla je letos v muzeu k vidění od 28. listopadu do 30. ledna 2022.

Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí

4.12.
2.2.
Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí

Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého – s šířkou 5,9 m – betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.