Úvod > Aktuality > Prvorepublikové bunkry na Bohumínsku soutěží v anketě České a slovenské stavby století

Prvorepublikové bunkry na Bohumínsku soutěží v anketě České a slovenské stavby století

Vydáno 17. srpna 2018 Památky
Československé opevnění, včetně staveb v Bohumíně, se dostalo mezi 64 nejlepších staveb v České republice. Anketa probíhá na webu stavbystoleti.cz u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.
Bunkr Na TratiSystém stálého opevnění, který vybudovala Československá republika v zhoršující se mezinárodní situaci 30. let, je považován za jeden z nejpropracovanějších v Evropě. Kombinoval objekty lehké a těžké obrany s protipěchotními a protitankovými překážkovými úseky. Náročná výstavba probíhala velmi pomalu. Nakonec bylo z plánovaných 1 276 pěchotních srubů dobudováno jen 263. Systém mělo doplnit více než 15 000 lehkých pevností. 

Bohumíně si můžete prohlédnout pěchotní srub MO-S5 Na Trati, situovaný poblíž Starého Bohumína. Srub byl dokončen v roce 1936, aby sloužil obraně hranic. Dnes je kulturní památkou v majetku města. Muzeum, které provozuje Klub vojenské historie Bohumín, má až do září otevřeno každý víkend od 14 do 18 hodin. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu.

Bunkr v BohumíněPrvní zářijový den, tedy v sobotu 1. 9. 2018 se ve srubu budou mimořádně konat večerní prohlídky. Provázení bude plynule navazovat na klasickou provázecí dobu a končit se bude ve 22:00 hodin. Od 18:00 do konce akce se bude provázet s vyšší frekvencí - až 3x za hodinu, podle počtu návštěvníků. Tento den si budete moci u objektu opéci vlastní špekáčky (či jiné poživatiny) a k večeru zhlédnout prezentaci o rekonstrukci objektu do dnešní podoby.  

Mimo bohumínských srubů naleznete v anketě Stavby století například Masarykovo zdymadlo u Střekova, Novou radnici v Ostravě, pražský Veletržní palác, Duhový most v Bechyni, vilu Tugendhat, kolektivní dům v Litvínově a další stavby. Soupis staveb je pro hlasování přístupný do 15. 9. 2018 na webu stavbystoleti.cz. Každý hlasující má k dispozici max. 10 hlasů, z nichž každá stavba může dostat 1 až 10 hlasů.
Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Další aktuality

4.10.
2019
Podzim na Technotrase: prohlídky, akce a procházky

Podzim na Technotrase: prohlídky, akce a procházky

Severní Morava a Slezsko | Památky
1.10.
2019
Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Severní Morava a Slezsko | Památky
28.9.
2019
Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Severní Morava a Slezsko | Památky