Úvod > Aktuality > Ve Slatiňanech i v Kladrubech nad Labem se radují z letošních prvních hříbat
Ve Slatiňanech i v Kladrubech nad Labem se radují z letošních prvních hříbat
"> "> "> ">

Ve Slatiňanech i v Kladrubech nad Labem se radují z letošních prvních hříbat

Vydáno 14. února 2020 Letní sporty
První starokladrubské hříbě letošního roku 2020 je malá klisnička Regencia, která přišla na svět v úterý 11. února nad ránem ve Slatiňanech. Ve stejný den ve večerních hodinách se narodilo úrvní hříbě i v Kladrubech nad Labem, je jím opět klisnička pojmenovaná Esita.
Hříbě SlatiňanyPrvním letošním hříbětem Národního hřebčína je klisnička Regencia. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 ve Slatiňanech. Její matka je desetiletá klisna Rociana a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě jejího otce se jedná již o 32. potomka (narozeno má 21 hřebců a 11 klisen).

Regencia se narodila po první hodině ranní a ten samý den večer přišlo na svět první hříbě i v hřebčíně v Kladrubech nad Labem, a to další klisnička Esita z klisny Estrita po Rudolfo Curiosa. V tomto případě se jedná o první hříbě narozené v památce zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO a to v Krajině pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem. Porody proběhly bez komplikací, hříbata se mají čile k světu. V hřebčíně Slatiňany se očekává v letošním roce celkem 40 hříbat, stejný počet hříbat by se mělo narodit také v hřebčíně v Kladrubech nad Labem.
 

Klisničky čeká ohlávka, později pak výcvik

koně KladrubyMláďata zhruba za týden dostanou ohlávku a začnou si zvykat na uvazování ke žlabu. Budou se muset také naučit zvedat nohy kvůli čištění. Po narození mohou mít vraníci ze Slatiňan již černou barvu, ale jsou také černohnědí nebo šedí. V Kladrubech se chovají pouze bělouši. Hříbátka s matkami zůstanou půl roku, pak je čeká cesta na odchovnu a tříletý základní výcvik. Koně si nejprve zvykají na sedlo, poté dostanou i chomout a zapojí se do zápřahu. První podkovy hříbě dostane až během výcviku, tedy zhruba ve třech letech. Starokladrubské koně si pořizují kupci převážně z tuzemska, Německa a Rakouska.

Kladruby koněV současné době probíhá akce "Jarní prázdniny v Národním hřebčíně", kdy je hřebčín po dobu prázdnin v Pardubickém kraji otevřen pro veřejnost. Ve dnech 10. - 16. 2. 2020 jsou zváni všichni velcí i malí návštěvníci do Národního hřebčína za starokladrubskými koňmi.
 
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je unikátní chovem plemene starokladrubského koně. Stádo je jedinou živou národní kulturní památkou České republiky. Hřebčín v současné době usiluje o to, aby se připojil k 12 místům v České republice, které jsou na seznamu UNESCO.
Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Švýcárna  - Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna - Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Další aktuality

6.8.
2020
V lázních Bohdaneč léčí tělo i duši zároveň

V lázních Bohdaneč léčí tělo i duši zároveň

Východní Čechy | Lázně a wellness
5.8.
2020
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Východní Čechy | Památky