!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Kladrubech nad Labem se radují z letošního prvního hříběte
Foto archiv Národního hřebčína Kladruby
"> Foto archiv Národního hřebčína Kladruby "> Foto archiv Národního hřebčína Kladruby "> Foto archiv Národního hřebčína Kladruby "> "> "> ">
Letní sporty

V Kladrubech nad Labem se radují z letošního prvního hříběte

Vydáno 22. ledna 2021
První starokladrubské hříbě letošního roku 2021 je malá klisnička Abanta, která přišla na svět ve čtvrtek 21. ledna chvíli po půlnoci, v Kladrubech nad Labem. Stala se tak vůbec prvním hříbětem, které se v tomto roce narodilo v národním hřebčíně. Hřebčín v Kladrubech je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní - koně starokladrubského.
hřebčín KladrubyPrvním letošním hříbětem Národního hřebčína je klisnička Abanta. Narodila se ve čtvrtek 21. 1. 2021 v Kladrubech nad Labem. Její matka je devítiletá klisna Abeva a otcem šestnáctiletý plemenný hřebec Generalissimus Energia XLIX, kterému se narodilo již dvacet dva potomků! Abanta je druhým hříbětem klisny Abevy. Jméno klisen musí začínat na stejné počáteční písmeno. Slovo Abanta pocházející ze španělštiny by se dalo přeložit jako Splašená. U klisen používají v Kladrubech italská nebo španělská slova, čímž ctí starošpanělské a staroitalské předky těchto koní.

Hřebčín KladrubyPorod prvního letošního hříběte proběhl v očekávaném termínu, bez komplikací a klisnička se těší dobrému zdraví. Hříbě se do 90 minut postavilo na vlastní nohy a poprvé se napilo od matky. Ačkoliv se jedná o starokladrubského bělouše, klisnička Abanta se stejně jako jiná hříbata starokladrubského plemene narodila s tmavou srstí. Bílým klisnám starokladrubského koně se rodí černá nebo tmavě hnědá hříbata a postupem let tzv. vybělují, jedná se o postupnou ztrátu pigmentu v srsti.

Hříbě bylo již na první krátké procházce před hřebčínem a postupně se mu budou vycházky prodlužovat. Národní hřebčín očekává v letošním roce narození dalších 45 hříbat v Kladrubech nad Labem a 42 hříbat v hřebčíně Slatiňany, kde se chovají vraníci starokladrubského koně.
 

Klisničky čeká ohlávka, později pak výcvik

koně KladrubyMláďata zhruba za týden dostanou ohlávku a začnou si zvykat na uvazování ke žlabu. Budou se muset také naučit zvedat nohy kvůli čištění. Hříbátka s matkami zůstanou půl roku, pak je čeká cesta na odchovnu a tříletý základní výcvik. Koně si nejprve zvykají na sedlo, poté dostanou i chomout a zapojí se do zápřahu. První podkovy hříbě dostane až během výcviku, tedy zhruba ve třech letech. Starokladrubské koně si pořizují kupci převážně z tuzemska, Německa a Rakouska.

Kladruby koněNárodní hřebčín v Kladrubech nad Labem je unikátní chovem plemene starokladrubského koně. Stádo je jedinou živou národní kulturní památkou České republiky. V létě 2019 byl chov starokladrubských koní spolu s jedinečnou krajinou určenou pro chov a výcvik tohoto plemene zapsán na seznam UNESCO.

Starokladrubští koně jsou všestranní a oblíbení pro svoji mírnou povahu. Typičtí jsou svojí klabonosou hlavou a velkýma očima. Je to jediné původní plemeno chované na našem území. Hodí se pod sedlo i do spřežení. Koně bývají například součástí ceremonie oslav hradní stráže nebo se využívají při státních návštěvách. Starokladrubské koně vlastní i dánský a švédský královský dvůr.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem - nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě

Národní hřebčín Kladruby nad Labem - nejstarší a největší hřebčín v České republice i celé Evropě

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším hřebčínem na světě, byl založen roku 1579. Starokladrubští koně, jedinečné české plemeno koní, které si po staletí zachovalo svůj typický barokní zevnějšek, se chovají více než 400 let.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Krajinářský park Mošnice v Kladrubech nad Labem

Krajinářský park Mošnice v Kladrubech nad Labem

Obnovený anglický krajinářský park na Mošnici je zajímavým protikladem k přísně geometrické krajině pastvin v Kladrubech nad Labem. Nyní prochází revitalizací.