Úvod > Aktuality > V Lošticích ochutnáte dobroty z Tvarůžkové cukrárny
V Lošticích ochutnáte dobroty z Tvarůžkové cukrárny
"> ">
Gurmánská turistika

V Lošticích ochutnáte dobroty z Tvarůžkové cukrárny

  • Vydáno1. února 2019
Jedinečná jediná cukrárna svého druhu v Česku otevírá pátek 1. února 2109 po menší v Lošticích na Olomoucku. Pokud jste si mysleli, že se dají olomoucké tvarůžky připravovat pouze naslano, určitě sem zavítejte. Tvarůžková cukrárna v Lošticích přidává tvarůžkům další rozměr!

Tvarůžková cukrárna v Lošticích opět otevřena!

Poštulkovi cukrárna lošticeManželé Poštulkovi opět lákají všechny milovníky krajových specialit do své cukrárny v Lošticích. Ta se po krátké zimní pauze opět otevírá v pátek 1. února 2019. Sesterská cukrárna v Olomouci bohužel zavřela o Vánocích a tuto adresu tak cukrárna po čtyřech letech definitivně opoustila.

O tvarůžkové moučníky však Olomoučané nepřijdou – budou k dostání například během masopustu či celoročně na farmářských trzích. Objednané moučníky budou Poštulkovi zákazníkům do Olomouce jednou týdně z Loštic vozit.

Tvarůžková cukrárna lošticeV první tvarůžkové cukrárně v Česku si v Lošticích můžete zakoupit například šátečky, kremrole, rolády, vdolky, závin či řezy plněné sýrem s nezaměnitelným aroma. K nejnovějším specialitám patří například tvarůžkový chlebíček, bramboráček, langoš či tvarůžkový hamburger. Na netradiční speciality se rodinná firma manželů Poštulkových specializuje již dvanáct let. Základem většiny zákusků je doma vyrobené listové těsto a tvarůžková pěna, která je podle typu zákusku doplňována například šunkou, špenátem a česnekem, oříšky nebo neslazenými povidly.

Nové druhy vznikají vesměs nejdřív u Poštulků doma. Nápad prvně vyzkoušejí na chuťových buňkách rodiny a zaměstnanců obchodu, pak teprve jde novinka na pult. Z řady moučníků je například oblíbená i tvarůžková lokše – bramborová placka, do které jinde dávají tvaroh nebo mák, je v Lošticích plněná tvarůžkovou pěnou. Výrobky nesou označení Haná regionální produkt a byly oceněny jako Regionální potravina Olomouckého kraje.
 

Olomoucké tvarůžky jsou z Loštic

tvarůžková cukrárnaOlomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Historie prvních tvarůžků na Hané spadá do 15. století. Tehdy se ale v tamních vesnicích oproti dnešnímu strojovému zpracování vyráběly z kyselého tvarohu a soli ručně. Historii i současnost našeho původního sýra poznáte nejlépe v Muzeum olomouckých tvarůžků A. W. spol. s r. o., kde objevíte například staré formy, dozvíte se hlavní postupy ve zpracování tvarůžků a nechybí samozřejmě ani možnost nákupu v podnikové prodejně. Muzeum je otevřené denně od 9 do 17:30 v ulici Palackého v Lošticích, vstupné stojí 50 korun.

Aby toho nebylo málo, prozradíme vám další tip na jedinečnou pochoutku – tou je tvarůžková zmrzlina z Kavárny U lišky Bystroušky. Loštická kavárna sídlící na Náměstí Míru ji vyrobila jako vůbec první na světě a její majitel si recept nechal patentovat.
 

Tvarůžkový festival v Olomouci

Smažené tvarůžkyVe dnech 27. a 28. dubna 2019 ožije centrum Olomouce čtvrtým ročníkem Tvarůžkového festivalu. Návštěvníci festivalu ochutnají tvarůžky v teplé i studené kuchyni v nabídce restaurací, které jsou zapojeny do projektu Ochutnejte Hanou a propagují tak tradiční hanáckou gastronomii. Nebudou chybět ani takové speciality jako tvarůžkové dezerty a pivo z hanáckých minipivovarů.
Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.