Úvod > Aktuality > První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let
Ubytování

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

  • Vydáno2. ledna 2023
Učaroval vám elegantní styl první republiky? Přenést se alespoň na chvíli do světa našich prababiček můžete pobytem na neobyčejných místech – vyzkoušejte stylově upravené zámecké interiéry, lázeňské domy nebo vilky, které slouží jako hotely a hotýlky, a mimo současného komfortu nabízí i nevšední atmosféru první republiky! Kudy z nudy vám poradí, kde se takové ostrůvky minulosti nacházejí.

Zážitková noc ve Winternitzově vile

noc ve vileV roce 2017 se veřejnosti vůbec poprvé otevřela Winternitzova vila na pražském Smíchově, dílo slavného architekta Adolfa Loose z let 1931 až 1932. Méně známá sestra Müllerovy vily, které se kvůli světlé barvě přezdívalo Béžová princezna, bývala domovem právnické rodiny Winternitzů. Před revolucí sloužila jako mateřská školka, avšak nyní se proměnila v moderní galerii, a také jednu z mála (dokonce možná jedinou u nás), kde můžete přenocovat! A jak se dá sehnat bydlení na skvělé adrese ve Winternitzově vile? Snadno: po ukončení prohlídek vám personál předá klíče a vy se až do deseti ráno druhého dne stanete jejím dočasným majitelem. V hlavní hale si můžete dát večeři, prožít romantickou noc v dobově zařízené ložnici a posnídat na jedné z teras. Ubytování ve Winternitzově vile je sice jen pro dva, ale o to větší je to vzácnost.
 

První republika na Vysočině

Styl dvacátých a třicátých let vládne i v Letohrádku sv. Vojtěcha u Počátek na Vysočině. Unikátní hotel nabízí ubytování v jedenácti luxusně vybavených apartmánech a pokojích, inspirovaných známými tvářemi první republiky. Vybrat si můžete například pokoj s krásným červeným nábytkem Věry Ferbasové, prostorný pokoj laděný do pánského prvorepublikového stylu Hugo Haase, půvabný interiér s bílým malovaným nábytkem Hany Vítové, noblesní pokoj Nataši Gollové, stylový pokoj Oldřicha Nového s možností vlastního vstupu do wellness a balkonem či luxusní apartmány Svatopluka Beneše a Adiny Mandlové. Navíc vás čeká restaurace, jejíž nabídka vychází z dobových kuchařek, wellness se saunou, bylinnou parní lázní a venkovní vířivkou.
 

Luhačovické návraty za kouzlem první republiky

Jurkovičův důmKouzlo první republiky nabízí hned několik zařízení v lázních Luhačovice. Na nejhezčím místě lázní přímo u kolonády stojí památkově chráněný Jurkovičův dům, lázeňský hotel ve stylu lidové secese, jedno z překrásných děl architekta Dušana Jurkoviče. Interiéry vyzařují kouzlo dávných časů a tradice tu dýchá doslova ze všech koutů.

Stylové pokoje, kde budete mít pocit, že je architekt právě předal investorovi, nabízí také vila pod Lipami a romantická vila Chaloupka, která vznikla v roce 1902 přestavbou kuchyňského domu z roku 1851. Dnešní podobu Chaloupka získala při rekonstrukci v letech 1995–1997, ovšem zvenčí i zevnitř dodnes vše vypadá tak, jak to navrhl Dušan Jurkovič.

boutiq hotel RaduňPokud byste rádi první republiku v modernějším ražení, vychutnejte si atmosféru Boutique hotelu Radun. Ten sídlí v rekonstruované, památkově chráněné funkcionalistické vile Bohuslava Fuchse ze 30. let minulého století. Dokonce se můžete vypravit na prohlídku vedenou samotným majitelem, který vás nechá nahlédnout nejenom do historie hotelu, ale především do znovuvzkříšení jeho poničené krásy. A zdejší kavárenská restaurace je proslulá klidovou atmosférou, zážitkovou gastronomií, vinotékou, prémiovými jihoamerickými rumy a doutníky a kávovým menu.
 

Hotel Chateau Kotěra – atmosféra z počátku 20. století

chateau kotěraHotel Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes hotel, který připomíná muzeum, s tím rozdílem, že se v něm můžete pohodlně ubytovat a exponáty užíváte. Zároveň je možné navštívit zámek v rámci zámeckých prohlídek. Budova byla první velkou zakázkou tehdy asi třicetiletého Kotěry. Budova hotelu je situována uprostřed anglického parku, který je vhodný k provozování rekreačních sportovních aktivit. Ubytovat se můžete přímo v zámecké budově, nebo v přilehlé dependanci bývalé oranžérie. Každý ze zámeckých pokojů má originální atmosféru, doplněnou replikami i originály původního zařízení. Milovníci moderní architektury budou nadšeni pokoji v bývalé oranžérii, které jsou zařízené moderním designovým nábytkem.
 

Hotel Franz na Rejvízu

hotel FranzStylový prvorepublikový hotel Franz se nachází v srdci Jeseníků na Rejvízu. Hotel je oblíbeným místem pro relaxační, rekreační, rodinné i aktivní pobyty na horách po celý rok. Milovníky první republiky uchvátí také stylová restaurace se skvělou obsluhou. Okolní příroda jesenických hor pak bude balzámem pro duši. Pohodlné ubytování je zde nabízeno ve 21 útulných pokojích a apartmánech s celkovou kapacitou 60 lůžek. Součástí hotelu je stylová restaurace s krbem, barem, kuřáckým salonkem a venkovní terasou. Blahodárnou relaxaci vám nabídne komfortní wellness centrum s finskou a parní saunou, Kneippovým chodníkem, whirlpoolem, odpočinkovou zónou a možností koupelí a masáží. Využít lze i půjčovnu kol, koloběžek a běžek, úschovnu sportovních potřeb a prostorné parkoviště.
 

První republika zámecká a kavárenská

  • Buďte styloví a zkombinujte ubytování ve stylu první republiky třeba s návštěvou některé prvorepublikové kavárny. Symbolem kavárenství je známá pražská kavárna Slavia na nároží Národní třídy a Smetanova nábřeží. Také Café Savoy nebo Café Louvre. V Brně nesmíte minout Zemanovu kavárnu, unikátní repliku významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů. Dalším unikátem je Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou a za návštěvu stojí určitě také kavárna brněnského hotelu Avion, opět architekta Fuchse.
  • U stejného jména ještě chvíli zůstaneme – v Českém Těšíně byla vyhlášená prvorepubliková kavárna Avion u mostu Přátelství. V roce 2010 byla u mostu otevřena multifunkční budova čítárny a kavárny, jako obnovené kulturní dědictví. Stavba je zdařilou replikou původní stavby.
  • Do časů mezi dvěma světovými válkami se můžete vrátit také na několika zámcích, například na zámku Šluknov, v Novém Městě nad Metují nebo v Mníšku pod Brdy.
Hotel Franz – kouzlo první republiky v Jeseníkách

Hotel Franz – kouzlo první republiky v Jeseníkách

Stylový prvorepublikový hotel se nachází v srdci Jeseníků na Rejvízu. Hotel uchvátí také stylovou restaurací a skvělou obsluhou. Okolní příroda jesenických hor bude pro vás balzámem pro duši.

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.

Penzion Vila Jasmína Třeboň

Penzion Vila Jasmína Třeboň

Toužíte po odpočinku v příjemném prostředí? Najdete jej ve Vile Jasmíně v Třeboni! Odpočiňte si ve stylových apartmánech s vlastní kuchyní a sociálním zařízením. Je 5 minut od centra, má zahradu s hřištěm a mnoho služeb zdarma! Vilu Jasmínu si zamilují rodiny, jednotlivci, turisté i cyklisté!

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Poutní domy na Svatém Hostýně

Poutní domy na Svatém Hostýně

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a také pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře.

Vila Antoaneta a Vila Valaška v Luhačovicích

Vila Antoaneta a Vila Valaška v Luhačovicích

Lázeňský hotel Vila Antoaneta, jehož součástí je i Luxury Spa & Wellness Vila Valaška, se nachází v klidné lázeňské čtvrti Luhačovic v blízkosti lázeňského parku a kolonády a nabízí komplexní služby pod jednou střechou. Hotel je vhodný i pro mladší klientelu a rodiny s dětmi.

Vila Prachovka v Prachovských skalách

Vila Prachovka v Prachovských skalách

Příjemné a pohodlné ubytování v prvorepublikové vile s úžasnou dobovou atmosférou v samém srdci Prachovských skal. Vila Prachovka se nachází téměř mezi skalami přímo pod známou skalní vyhlídkou Šikmá věž.

Hotel Jestřabí v Lázních Luhačovice

Hotel Jestřabí v Lázních Luhačovice

Lázeňský hotel Jestřabí je typickou ukázkou architektury Dušana Jurkoviče. Je jedním z hotelů, v kterém můžete strávit pobyt v lázních Luhačovice.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Vila Chaloupka v Luhačovicích

Vila Chaloupka v Luhačovicích

Reprezentativní lázeňská vila Chaloupka leží v centru lázní Luhačovice, v příjemném prostředí parku, v blízkosti kolonády a lázeňských zařízení.

Restaurace a pension Babiččina zahrada v Průhonicích

Restaurace a pension Babiččina zahrada v Průhonicích

Babiččina zahrada je restaurace v kouzelném prostředí a fantastickou českou prvorepublikovou kuchyní. Nabízí také ubytování ve stylovém pensionu a pořádání firemních i soukromých akcí.

Penzion U Hrádku

Penzion U Hrádku

Malý rodinný hotel uprostřed kouzelné přírody Národního parku Podyjí.

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

V samém srdci lázní Luhačovice se nachází národní památka a dominanta města – Jurkovičův dům. Původní mlýn v roce 1902 přestavěl známý architekt Dušan Jurkovič na lázeňský dům s ubytováním a balneoprovozem.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Další aktuality

Nejlepší horské hotely a penziony bodují u návštěvníků i v anketách

Užijte si odpočinkový pobyt na našich horách. Máme pro vás tipy na nejlepší hotely, penziony i chalupy na horách, kde načerpáte síly po celodenním pobytu na svahu a v přírodě. V nabídce nechybí wellness centra pro vaši relaxaci. Většina portálů cestovního ruchu pořádá každoročně ankety věnované spokojenosti klientů s jejich ubytováním v dané destinaci. V celkovém měřítku se hodnotí především kvalita pokojů, vstřícnost personálu, čistota, hlučnost, poměr ceny a služeb, úroveň snídaní a gastronomie obecně. Své hodnocení můžete přidat i na Kudy z nudy.
Ubytování

Kde se ubytujete jako prezidenti: luxusní hotely, chata a vymazlená prezidentská apartmá

Chcete bydlet jako prezidenti? V Lánech nebo na Pražském hradě vás neubytují, ale zato o prezidentská apartmá nemají naše hotely a penziony nouzi. Dokonce jsme pro vás našli i hotel Prezident a Prezidentskou chatu, kam se vydáme po stopách skutečných prezidentů!
Ubytování

10 tipů na designové hotely a zajímavá místa k ubytování aneb ve stínu i na výsluní

Designové hotely a penziony ve městech, na venkově i na úplných samotách, jejich atmosféra a jedinečné příběhy: to jsou lákavá místa pro milovníky architektury, designu a často i vytříbené gastronomie. K jejich objevování ovšem nestačí pouhá rezervace pobytu – zdaleka nejste sami, kdo chce tu krásu vidět na vlastní oči a užít si ji do poslední minuty. Proto vám přejeme i hodně štěstí! A kde tyhle kouzelné útulné oázy relaxace a odpočinku najdete?
Ubytování

10 nových hotelů, kde vás zahrnou luxusem

I když uplynulý rok nebyl ekonomicky příliš pozitivní, vzniklo u nás (anebo prošlo kompletní rekonstrukcí) několik luxusních čtyř a pětihvězdičkových hotelů, které nabízejí ty nejlepší služby. A protože turismus se teprve začíná vracet do původních kolejí, nabízejí i příznivé ceny ubytování. Který si vyberete?
Ubytování