Úvod > Aktuality > První pravoslavný kostelík ve Slezsku se otevře v Horní Lipové
První pravoslavný kostelík ve Slezsku se otevre v Horní Lipové
"> První pravoslavný kostelík ve Slezsku se otevre v Horní Lipové "> Zároven zde vzniknul památník válecným zajatcum ze druhé svetové války "> Slavnostní otevrení kostelíku a památníku se uskutecní v 10 hodin
Památky

První pravoslavný kostelík ve Slezsku se otevře v Horní Lipové

  • Vydáno20. srpna 2014
V Horní Lipové na Jesenicku se v sobotu 23. srpna otevře pravoslavný kostelík, který bude připomínat osudy zdejších válečných zajatců z druhé světové války. Součástí celodenního programu bude také panychida za válečné zajatce a průvod v historických kostýmech.

Kostelík v horáchV sobotu 23. srpna 2014 v 10:00 hodin bude slavnostně otevřen první pravoslavný kostelík ve Slezsku s památníkem válečným zajatcům v Horní Lipové, který vybudovala společnost Kostelík v horách.

Stavba kostelíku byla realizována podle architektonického návrhu Jindřicha Kaňky, Vilmy Kaňkové a Vojtěcha Koudelky. Zároveň zde vzniknul památník válečným zajatcům ze druhé světové války, který připomíná jména anglických, francouzských, polských a ruských zajatců, kteří v letech 1939 až 1945 pracovali, trpěli a umírali na Jesenicku. Polovina z nich pocházela ze zemí bývalého SSSR a po skončení války je čekal tragický osud tzv. vojenských zrádců a jejich stopy končí obvykle ve stalinských gulazích. Okolo památníku vyroste v blízké budoucnosti také přírodní odpočinková zóna s nádhernými výhledy na vrcholy jesenických hor.

Slavnostní otevření kostelíku a památníku se uskuteční v 10 hodin. Součástí programu bude panychida za válečné zajatce, čestná salva, hymny a projevy zástupců ambasád. Oficiální program ukončí v 11 hodin koncert dechové hudby Brass band Šohaj. Ve 14 hodin pak vypukne zábavné odpoledne pro všechny věkové generace, jehož součástí bude také kostýmový průvod císaře Josefa II. ke studánce před penzionem Kovárna.

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové

Nový pravoslavný kostel v Horní Lipové je zasvěcený svátku Proměnění Páně a sv. Nektariu Eginskému a má sloužit nejen k duchovním účelům, ale i osud válečných zajatců, kteří v letech 1939 až 1945 pracovali, trpěli a umírali na Jesenicku.