Úvod > Aktuality > Zoo Praha představí první české luskouny!
Zoo Praha představí první české luskouny!
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Zoo Praha představí první české luskouny!

  • Vydáno12. května 2022
Již v neděli 15. května 2022 uvidí návštěvníci v Zoo Praha poprvé pár luskounů krátkoocasých. Ti přicestovali z tchajwanské Taipei Zoo v polovině dubna a v sobotu jim skončí povinná podovozní karanténa. Veřejnosti budou představeni po 14. hodině. Luskouni jsou chováni opravdu vzácně, v Evropě je pražské zoo jednou z pouhých dvou zoologických zahrad, které je chovají.
LuskouniV Evropě se luskouni chovají velmi vzácně, první "český" pár bude k vidění od neděle 15. května v Zoo Praha. Pražská zoologická zahrada chce upozornit na výjimečnost luskounů a především na míru jejich ohrožení. Kvůli svému masu a především šupinám jsou bohužel nejvíce nelegálně obchodovanými savci světa a jejich přítomnost v zoo by měla pomoci v tom, aby lidé ještě více než dosud přispívali k jejich ochraně.

Vlastnímu představení luskounů bude v neděli předcházet program, jehož hlavní část proběhne od 14 hodin u vchodu do pavilonu Indonéská džungle. Zahájí ho taneční vystoupení česko-indonéské skupiny Kintari. Následovat budou rozhovory s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem, s primátorem hl. m. Prahy Zdeňkem Hřibem a jeho náměstkem Petrem Hlubučkem. Poté chovatel David Vala seznámí návštěvníky s náročností chovu luskounů a za pomoci známých šéfkuchařů Romana Pauluse a Marka Fichtnera předvede přípravu speciální krmné kaše pro luskouny, jejíž hlavní komponentou jsou včelí larvy. Pro účastníky této akce jsou však připravena i některá překvapení. Před 15. hodinou se pak všichni přesunou do noční expozice Indonéské džungle, kde se uskuteční první veřejné krmení obou luskounů. Vedle této hlavní akce bude od 10 do 16 hodin probíhat doprovodný program u Vzdělávacího centra.

luskoun zoo prahaChov luskounů je velice obtížný. Vyžaduje velmi specifické podmínky, luskouni mají navíc kvůli genetické dysfunkci sníženou imunitu, což je činí velmi náchylnými k nemocem jako pneumonie, vředy a často jsou napadáni také vnitřními parazity, což následně často vede k jejich předčasnému úhynu. Kdysi dávno je již Zoo Praha chovala, ale stejně jako v jiných zoologických zahradách tenkrát brzo uhynuli. Také dnes je zařízení, která se mohou luskouny pochlubit, jen velmi málo a v Evropě dokonce pouze jedno jediné, a to v německém Lipsku. Nynější chovný pár luskounů přiletěl do Prahy z Taipei Zoo. Samička Run Hou Tang a sameček Gun Bao našli nový domov v expozici Indonéské džungle.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.