!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > První letošní mláďata v Zoo Brno: kozy a čtyřoké ryby

První letošní mláďata v Zoo Brno: kozy a čtyřoké ryby

Vydáno 31. ledna 2020 Příroda
Mláďata v brněnské zoo na sebe letos nenechala dlouho čekat. Zatímco loni se jako první na svět podívala samička buvolce běločelého 17. ledna, tentokrát se chovatelé dočkali už 8. ledna. A hned si mohli užít trojnásobnou radost. V Dětské zoo se narodily dvě kozy kamerunské, v Exotáriu se vydařil odchov hladinovky čtyřoké.
čtyřoká rybaTyto unikátní ryby žijí ve sladkých či brakických vodách v ústích řek a v mělčinách na atlantickém pobřeží v oblasti od jižního Mexika po Brazílii. Vlivem mořského přílivu a odlivu je salinita vody, v níž žijí, proměnlivá. Hladinovky většinou plavou tak, že jim z vody vyčnívají velké jakoby vypoulené oči. Loví hmyz popadaný na hladinu, ale za odlivu někdy opouštějí vodní prostředí a za kořistí se vydávají na obnažené bahnité či písečné břehy s porosty mangrovů. Výsledkem evolučního přizpůsobení hladinovek specifickým podmínkám, které panují na rozhraní vodního a suchozemského prostředí, je unikátní stavba jejich oka. Něco o ní už napovídá anglické rodové jméno hladinovek: four-eyed fish.

ryby hladinovkyPři pohledu z boku na hladinovku je vidět, že její oko dělí na dvě části horizontální přepážka z tmavého epitelu, takže to vypadá, že ryba má celkem čtyři oči. V oku hladinovky je však jen jedna čočka a jedna sítnice. Horní a dolní část čočky se liší zakřivením: nahoře je plošší, což odpovídá oku suchozemských živočichů, dole zaoblenější jako u ryb. Dělená čočka dokáže odstranit rozdíl v přenosu obrazu způsobený odlišným lomem světla v atmosféře a ve vodním prostředí. V brněnské zoo se hladinovky rozmnožily hned několikrát. Úspěšné ale byly jen porody, kdy se narodila maximálně dvě mláďata. Pokud jich na svět přišlo více, v jednom případě až devět, byl odchov neúspěšný. Letos ze tří malých rybek (hladinovky jsou živorodé) přežila jediná. Což není mnoho! I tak je to pro Zoo Brno velký úspěch. Už proto, že hladinovky čtyřoké chová a odchovává v České republice jako jediná zoo.

Kozy KamerunskéVe středu 8. ledna to nebylo na Mniší hoře jediné radostné vítání. Stádo koz kamerunských v Dětské zoo se rozrostlo o další dva členy. Chovatelé malou samičku pojmenovali Kamilka, samce pak Jeníček. Celkem v zoo letos přivítali už pět mláďat tohoto druhu. Kamerunská koza je plemeno kozy domácí původem ze západního pobřeží Afriky. Je to nenáročné masné plemeno, které je schopno přežít v oblastech s velmi chudou vegetací. Aktuálně brněnské zoo chová celkem jedenáct koz kamerunských.
Zoo Brno - za zvířátky po celý rok

Zoo Brno - za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!