Úvod > Aktuality > Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé

Vydáno 20. března 2019 Letní sporty
Speciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos opět v sobotu 23. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a vagón plný překvapení pro větší děti. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.

VlakMalí a velcí výletníci i nadšení sportovci si od 23. března mohou užít dobrodružnou jízdu vlakem speciálně upraveným pro děti. Cyklohráček vyjíždí o sobotách, nedělích a svátcích z pražského Hlavního nádraží a míří kolem Okoře až do Slaného.

Cyklohráček je motorový vlak přizpůsobený hlavně pro hravé výletníky a cyklisty, ale sveze samozřejmě i běžné cestující. Souprava Cyklohráčku se skládá z vozu plného hraček pro nejmenší děti, kde najdete stavebnice, skládačky, leporela nebo vláčkodráhu. Budoucí výpravčí a strojvůdci tu můžou zblízka pozorovat, jak strojvůdce řídí vlak, a maminky zde pohodlně zaparkují kočárky s nejmenšími cestovateli. Novinkou sezóny 2019 je nový vagón plný překvapení, který nahradí původní vůz plný her, který odchází do věčných lovišť, nicméně v novém vozu se vyřádí nejen malí, ale i velcí cestovatelé. Všechny hry mají na starosti hrajvedoucí, takže o zábavu je postaráno.   
 

Místo a servis pro cyklisty

CyklistaJestliže jste zodpovědní sportovci a namísto her vás spíše zajímá, jestli jsou vaše kola připravena na výlet, tak můžete být klidní - cyklohráček myslí i na cyklisty!

V cyklistickém voze Cyklohráčku zaparkuje pohodlně až 20 kol a cyklisté tu během jízdy můžou provést malý servis - k dispozici mají kompresor na dofouknutí duší, sadu na lepení, mazání i nářadí na běžné opravy. Pro cyklisty mají hrajvedoucí jako dárek připravenou reflexní bezpečnostní pásku, aby byli na silnici lépe vidět.

Každý turista také dostane ve vlaku mapu okolí s vyznačenými trasami různé náročnosti a tipy na občerstvovací stanice. Za návštěvu stojí kromě Okoře a Slaného i Zoopark Zájezd, romantické údolí mezi Okoří a Zákolany s vysokým železničním viaduktem, románská rotunda Budeč nebo nepříliš známá studánka pod Budčí.
 

Jízdní řád Cyklohráčku 2019

Cyklohráček cyklistéVýletní vláček bude v letošním roce 2019 jezdit už šestou sezónu. Každý víkend vyráží z Prahy hl. n. vždy v 9:02 a 13:02, zpět ze Slaného jede v 11:01 a 16:55. Během letošní sezóny bude Cyklohráček každé druhé sobotní odpoledně prodloužen opět až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů.

V Cyklohráčku platí jízdenky Pražské integrované dopravy i Českých drah, na území Prahy lze stejně jako loni převážet kola bezplatně, dále podle standardního tarifu ČD. Vlak bude jezdit do konce října.
 

Novinky letošní sezóny 2019

Cyklohráček dětiCyklohráček si pro vás v letošním roce připravil spoustu novinek. Tou největší je nový vagón plný překvapení, který bude zařazen do pravidelného provozu v průběhu jara. Nahradí tak původní vůz plný her, který odchází do věčných lovišť, nicméně v novém vozu se vyřádí nejen malí, ale i velcí cestovatelé. Nedílnou součástí Cyklohráčku bude od letošní sezóny tzv. Veselá kráva nebo, chcete-li, Lego. Nevíte, oč jde? Jde o motorovou lokomotivu řady 714, která bude nově vedoucím hnacím vozidlem celé soupravy. Její klasická barevná kombinace továrního nátěru na čelech lokomotiv připomíná maskota značky tavených sýrů, od nichž je odvozena přezdívka Veselé krávy. Název Lego se pak používá proto, že lokomotiva připomíná oblíbenou dětskou stavebnici díky svému barevnému a především tvarovému uspořádání karoserie.

CyklohráčekVláček letos nově zastaví i ve dvou nových železničních zastávkách. První z nich je zcela nově vybudovaná zastávka Praha-Jinonice v těsné blízkosti stanice metra B. Blíže ke vlaku to však budou mít i obyvatelé středočeské Hostivice, neboť vláček zastaví v zastávce Sadová. Velkou novinkou jsou také častější jízdy Cyklohráčku do Zlonic, kde se necelý kilometr od nádraží nachází krásné železniční muzeum, jež každoročně láká nesčetné množství nadšenců železnice. Od 30. 3. sem vláček zavítá celkem 16krát za sezónu, a to každé druhé sobotní odpoledne. Novým partnerem se stává Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, kde si v prostorách bývalého dolu připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku.

Sladký víkend ve Slaném

Sladký víkend ve Slaném

Chcete se naučit hrát golf, jezdit na koni nebo dáváte raději přednost klidnému posezení ve vířivce třeba i se sklenkou dobrého slánského vína?

Hlavní nádraží v Praze - největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze - největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Zoopark Zájezd - malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark Zájezd - malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark je s péčí budovaná mini-zoo v obci Zájezd. Uvidíte zde několik druhů opic a poloopic (jistě znáte lemury z kreslené pohádky Madagaskar), kočkovité šelmy i dravé ptáky.

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Železniční muzeum Lisovice u Zlonic

Železniční muzeum Lisovice u Zlonic

Mašiny, vagóny, nádraží, depa, návěstidla, závory, koleje, výhybky a vše ostatní co se životem na železnici souvisí uvidíte v Železniční muzeum v Lisovicích, nedaleko Zlonic, severně od Slaného.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.