Úvod > Aktuality > Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé
Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé
"> "> "> "> Tradicní cyklovlak pojede každým smerem dvakrát denne ">  	Speciální vlak Cyklohrácek upravený pro deti vyjede v sobotu na Okor ">  Ve vlaku platí jízdenky Pražské integrované dopravy
Letní sporty

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé

  • Vydáno24. března 2022
Speciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos opět v sobotu 26. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a vagón plný překvapení pro větší děti. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.

VlakMalí a velcí výletníci i nadšení sportovci si od 26. března mohou užít dobrodružnou jízdu vlakem speciálně upraveným pro děti. Cyklohráček vyjíždí o sobotách, nedělích a svátcích z pražského Hlavního nádraží a míří kolem Okoře až do Slaného.

Cyklohráček je motorový vlak přizpůsobený hlavně pro hravé výletníky a cyklisty, ale sveze samozřejmě i běžné cestující. Souprava Cyklohráčku se skládá z vozu plného hraček pro nejmenší děti, kde najdete stavebnice, skládačky, leporela nebo vláčkodráhu. Budoucí výpravčí a strojvůdci tu můžou zblízka pozorovat, jak strojvůdce řídí vlak, a maminky zde pohodlně zaparkují kočárky s nejmenšími cestovateli.
 

Místo a servis pro cyklisty

CyklistaJestliže jste zodpovědní sportovci a namísto her vás spíše zajímá, jestli jsou vaše kola připravena na výlet, tak můžete být klidní – Cyklohráček myslí i na cyklisty!

V cyklistickém voze Cyklohráčku zaparkuje pohodlně až 20 kol a cyklisté tu během jízdy můžou provést malý servis – k dispozici mají kompresor na dofouknutí duší, sadu na lepení, mazání i nářadí na běžné opravy. Pro cyklisty mají hrajvedoucí jako dárek připravenou reflexní bezpečnostní pásku, aby byli na silnici lépe vidět.

Každý turista také dostane ve vlaku mapu okolí s vyznačenými trasami různé náročnosti a tipy na občerstvovací stanice. Za návštěvu stojí kromě Okoře a Slaného i Zoopark Zájezd, romantické údolí mezi Okoří a Zákolany s vysokým železničním viaduktem, románská rotunda Budeč nebo nepříliš známá studánka pod Budčí.
 

Jízdní řád Cyklohráčku 2022

Cyklohráček cyklistéVýletní vláček bude v letošním roce 2022 jezdit už sedmou sezónu. Každý víkend vyráží z Prahy hl. n. vždy v 9:06 a 13:04, zpět ze Slaného jede v 11:02 a 17:00. Během letošní sezóny bude Cyklohráček každé druhé sobotní odpoledne prodloužen opět až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů. V úseku Slaný – Zlonice tedy vláček pojede 30.4., 21.5., 18.6., 30.7., 27.8. a 24. 9. 2022.

V Cyklohráčku platí jízdenky Pražské integrované dopravy i Českých drah, na území Prahy lze stejně jako loni převážet kola bezplatně, dále podle standardního tarifu ČD. Vlak bude jezdit do konce října.

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

26.3.
30.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 26. března do 31. října 2022.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Železniční muzeum Lisovice u Zlonic

Železniční muzeum Lisovice u Zlonic

Mašiny, vagóny, nádraží, depa, návěstidla, závory, koleje, výhybky a vše ostatní co se životem na železnici souvisí uvidíte v Železniční muzeum v Lisovicích, nedaleko Zlonic, severně od Slaného.

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.