Úvod > Aktuality > První český "botovník" vyrostl v Harrachově
Harrachovský botovník
"> Harrachovský botovník "> Na rozdíl od živých stromu v USA a Kanade je harrachovský „botovník“ strom poražený a odkornený "> Kanadský botovník "> Botovník v USA Route 66
Letní sporty

První český "botovník" vyrostl v Harrachově

Vydáno 15. srpna 2013
První český "botovník" vyrostl 1. srpna u bobové dráhy Harrachov. "Botovník" je strom, na který může každý kolemjdoucí zavěsit "na věčné časy" své prošoupané botky. Většinou na něm zanechávají svou "obuvní" stopu milovníci cestování nebo ti, kteří se na dané místo chtějí někdy vracet.
Harrachovský botovník je připravenPrvní český „botovník“ je 11 m vysoký a stal se od prvního dne jeho instalování vedle oblíbené bobové dráhy Harrachov velkou atrakcí. První botky byly na „botovník“ slavnostně zavěšeny právě v uplynulých dnech. A jak nápad prvního českého „botovníku“ vznikl? Jeden z představitelů společnosti První bobová a.s., Ing. Vítek Moudrý, je mimo jiné cestovatel, publicista a fotograf. Při svých cestách se poprvé setkal se stromem „botovníkem“ v roce 2006 v USA. Bylo to vysoko v horách, na skalních římsách nad kaňonem Rouge River ve státě Oregon. Překvapilo ho, kolik návštěvníků v tak nepřístupném místě své boty na ztepilý smrk a jak vysoko, zavěsilo. Asi místní zvyk, myslel si tehdy. Jenomže vše bylo jinak.

Druhé setkání s „botovníkem“ se odehrálo v červenci 2009 taktéž v USA, opět na velmi nepřístupném místě. Rovnou uprostřed ohromné Mohavské pouště. Poslední setkání s „botovníkem“ proběhlo již o dva měsíce později, do třetice na obtížně přístupném místě. Tentokrát to bylo v kanadské provincii Britská Kolumbie, zcela na severu ohromného ostrova Vancouver, uprostřed neprostupných deštných pralesů severského typu. „Botovník“ byl obsypán tisícovkami bot. Když může být „botovník“ zde, proč není také někde u nás doma?

O dalších několik let později pomohla až náhoda při prohlížení fotografií, kdy nápad českého „botovníku“ oslovil vedení společnosti První bobová a.s. Na rozdíl od nepřístupných míst kanadských a amerických „botovníků“ byla zvolena hodně navštěvovaná bobová dráha Harrachov. A na rozdíl od živých stromů v USA a Kanadě je harrachovský „botovník“ strom poražený a odkorněný. Shodný s ostatními „botovníky“ však zůstává cíl. Každý cestovatel nebo návštěvník může na prvním českém „botovníku“ zanechat svou „botní“ stopu. Kdokoliv pojede na bobovou dráhu Harrachov, nechť si nezapomene přibalit nějaké prošoupané nebo staré botky.

Další aktuality

16.9.
2021
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonoše a Podkrkonoší | Letní sporty
9.9.
2021
Kuks bude v sobotu patřít vínu

Kuks bude v sobotu patřít vínu

Krkonoše a Podkrkonoší | Gurmánská turistika