ÚvodAktualityTýden výtvarné kultury v Brně přináší o víkendu řadu zajímavých akcí
Kultura

Týden výtvarné kultury v Brně přináší o víkendu řadu zajímavých akcí

  • 8. března 2018
Týden výtvarné kultury vytváří prostor pro poznávání, dialog i vlastní tvorbu na půdě brněnských kulturních institucí. Již po deváté budete mít možnost vybrat si z bohatého programu zahrnujícího výstavy, komentované prohlídky, přednášky, výtvarné dílny i akce v ulicích města, které vychází vstříc všem věkovým kategoriím. Oblíbenou akci, která probíhá od 5. do 11. března připravila katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity spolu s Domem umění města Brna, Moravskou galerií v Brně a Muzeem města Brna.
Muzea, galerie, vysoké školy a další instituce se z podnětu Masarykovy univerzity spojily a v Týdnu výtvarné kultury společně nabízejí pestrou nabídku toho nejlepšího, co může Brno nabídnout z oblasti výtvarného umění

V týdnu od 5. do 11. března 2018 se v Brně potkáte s umění prakticky na každém kroku díky velkému počtu zapojených galerií, muzeí, kulturních institucí i nadšených jednotlivců. Tématem letošního ročníku je "Identita", kterou budou programy reflektovat z mnoha různých úhlů pohledu. Spousta zajímavých akcí je připravena na nadcházející sobotu 10. března. Do akce je zapojeno Muzeum města Brna, Dům umění města Brna, Moravské zemské muzeum, Galerie TIC Brno a Besední dům Filharmonie Brno.
 

Jurkovičova vila ve stroji času

Jurkovičova vilaVydejte se do historie Jurkovičovy vily, na čajový dýchánek s Dušanem Jurkovičem, který právě prodává svou vilu, na mondénní večírek hraběte Chorynského či schůzi pouličního výboru. Zážitkový program pro skupinu max. 15 účastníků využívá principu hraní rolí skutečných i smyšlených postav. Akce probíhá 9. března v 18 hodin a 10. března v 15 hodin, vstupné stojí 150 Kč. Rezervovat si místo můžete emailem na  edukace@moravska-galerie.cz nebo telefonu 532 169 177.
 

Fragmenty – workshop pro všechny generace

Výtvarné umění dětiV Týdnu výtvarné kultury připravilo lektorské oddělení LES workshop s činnostmi, které přiblíží dětem i dospělým díla vystavujících umělců. Návštěvníci se prostřednictvím vlastní tvorby dotknou témat identity, portrétu a proměny, inspiračně vycházejících z velkoformátových maleb a objektů Jana Merty, videoperformance Tanii Nikuliny, videí a inscenovaných fotografií Radka Brousila a Petera Pukluse.

Připravené aktivity jsou vhodné pro všechny věkové kategorie od 2 let a zúčasnit se můžete kdykoliv v sobotu 10. března mezi 13:00 a 17:00 hodinou. Workshop se koná ve Fait Gallery, ve Vaňkovce 2. Vstupné je 50 Kč na osobu nebo 100 Kč rodinné vstupné (max. 2 dospělí + 3 děti).
 

Sobotní ateliér: Velká oslava pro malé knihomoly

Kdy se vlastně objevila kniha a jaké může mít podoby? Můžeme číst třeba i nosem? Povídání a tvoření o knihách zábavně a hravě na výstavě Nejkrásnější české knihy roku. Program pro děti 6-12 let s Olgou Búciovou. Program se koná v Moravské galerii v Husově ulici č. 18 od 10 do 12 hodin. Doporučujeme rezervaci místa na e-mailu edukace@moravska-galerie.cz nebo telefonicky na 532 169 177 ve všední dny od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 60 Kč.
 

Prohlídka a workshop ve vile Stiassni

vila StiassniVe vile Stiassni je připravena v pořadí již třetí akce, tentokrát je připraven program s názvem: Slovo — obraz — místo. Vila Stiassni z pohledu architektury, historie, paměti. Program bude zahájen prohlídkou prvorepublikové vily a bude pokračovat tvorbou. Pokusíme se vystihnout identitu místa formou příběhů a ilustrací. Workshop je otevřen všem věkovým kategoriím. Nutná rezervace na e-mailu vila@npu.cz.
Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši Kultura

Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši

Moravskému zemskému muzeu se díky dobrým vztahům s Jiřím Grušou a na základě jeho osobního přání podařilo získat do sbírek jeho archiv, který je uložený v objektu Moravského zemského muzea v Hudcově ulici 76 v Brně. Objekt je proto pojmenován Dům Jiřího Gruši.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Dům umění města Brna Kultura

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění Kultura

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění

Fait Gallery je mladá galerijní instituce, jejíž vznik podnítil a program zaštiťuje brněnský podnikatel Igor Fait. Kromě systematicky budovaného kvalitního výstavního programu je snahou Fait Gallery podporovat rozvoj současného umění.

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj