Úvod > Aktuality > Týden výtvarné kultury v Brně přináší o víkendu řadu zajímavých akcí
Týden výtvarné kultury v Brně přináší o víkendu řadu zajímavých akcí
">
Kultura

Týden výtvarné kultury v Brně přináší o víkendu řadu zajímavých akcí

  • Vydáno8. března 2018
Týden výtvarné kultury vytváří prostor pro poznávání, dialog i vlastní tvorbu na půdě brněnských kulturních institucí. Již po deváté budete mít možnost vybrat si z bohatého programu zahrnujícího výstavy, komentované prohlídky, přednášky, výtvarné dílny i akce v ulicích města, které vychází vstříc všem věkovým kategoriím. Oblíbenou akci, která probíhá od 5. do 11. března připravila katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity spolu s Domem umění města Brna, Moravskou galerií v Brně a Muzeem města Brna.
Muzea, galerie, vysoké školy a další instituce se z podnětu Masarykovy univerzity spojily a v Týdnu výtvarné kultury společně nabízejí pestrou nabídku toho nejlepšího, co může Brno nabídnout z oblasti výtvarného umění

V týdnu od 5. do 11. března 2018 se v Brně potkáte s umění prakticky na každém kroku díky velkému počtu zapojených galerií, muzeí, kulturních institucí i nadšených jednotlivců. Tématem letošního ročníku je "Identita", kterou budou programy reflektovat z mnoha různých úhlů pohledu. Spousta zajímavých akcí je připravena na nadcházející sobotu 10. března. Do akce je zapojeno Muzeum města Brna, Dům umění města Brna, Moravské zemské muzeum, Galerie TIC Brno a Besední dům Filharmonie Brno.
 

Jurkovičova vila ve stroji času

Jurkovičova vilaVydejte se do historie Jurkovičovy vily, na čajový dýchánek s Dušanem Jurkovičem, který právě prodává svou vilu, na mondénní večírek hraběte Chorynského či schůzi pouličního výboru. Zážitkový program pro skupinu max. 15 účastníků využívá principu hraní rolí skutečných i smyšlených postav. Akce probíhá 9. března v 18 hodin a 10. března v 15 hodin, vstupné stojí 150 Kč. Rezervovat si místo můžete emailem na  edukace@moravska-galerie.cz nebo telefonu 532 169 177.
 

Fragmenty – workshop pro všechny generace

Výtvarné umění dětiV Týdnu výtvarné kultury připravilo lektorské oddělení LES workshop s činnostmi, které přiblíží dětem i dospělým díla vystavujících umělců. Návštěvníci se prostřednictvím vlastní tvorby dotknou témat identity, portrétu a proměny, inspiračně vycházejících z velkoformátových maleb a objektů Jana Merty, videoperformance Tanii Nikuliny, videí a inscenovaných fotografií Radka Brousila a Petera Pukluse.

Připravené aktivity jsou vhodné pro všechny věkové kategorie od 2 let a zúčasnit se můžete kdykoliv v sobotu 10. března mezi 13:00 a 17:00 hodinou. Workshop se koná ve Fait Gallery, ve Vaňkovce 2. Vstupné je 50 Kč na osobu nebo 100 Kč rodinné vstupné (max. 2 dospělí + 3 děti).
 

Sobotní ateliér: Velká oslava pro malé knihomoly

Kdy se vlastně objevila kniha a jaké může mít podoby? Můžeme číst třeba i nosem? Povídání a tvoření o knihách zábavně a hravě na výstavě Nejkrásnější české knihy roku. Program pro děti 6-12 let s Olgou Búciovou. Program se koná v Moravské galerii v Husově ulici č. 18 od 10 do 12 hodin. Doporučujeme rezervaci místa na e-mailu edukace@moravska-galerie.cz nebo telefonicky na 532 169 177 ve všední dny od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 60 Kč.
 

Prohlídka a workshop ve vile Stiassni

vila StiassniVe vile Stiassni je připravena v pořadí již třetí akce, tentokrát je připraven program s názvem: Slovo — obraz — místo. Vila Stiassni z pohledu architektury, historie, paměti. Program bude zahájen prohlídkou prvorepublikové vily a bude pokračovat tvorbou. Pokusíme se vystihnout identitu místa formou příběhů a ilustrací. Workshop je otevřen všem věkovým kategoriím. Nutná rezervace na e-mailu vila@npu.cz.
Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši

Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši

Moravskému zemskému muzeu se díky dobrým vztahům s Jiřím Grušou a na základě jeho osobního přání podařilo získat do sbírek jeho archiv, který je uložený v objektu Moravského zemského muzea v Hudcově ulici 76 v Brně. Objekt je proto pojmenován Dům Jiřího Gruši.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění

Fait Gallery je mladá galerijní instituce, jejíž vznik podnítil a program zaštiťuje brněnský podnikatel Igor Fait. Kromě systematicky budovaného kvalitního výstavního programu je snahou Fait Gallery podporovat rozvoj současného umění.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika