Úvod > Aktuality > Prožijte advent a Vánoce na památkách Vysočiny
Prožijte advent a Vánoce na památkách Vysociny
"> Prožijte advent a Vánoce na památkách Vysociny "> "> Koncertovat se bude v sobotu 6. prosince také na zámku v Telci
Kultura

Prožijte advent a Vánoce na památkách Vysočiny

  • Vydáno18. prosince 2019
S blížícími se Vánocemi se otevírají brány památek na Vysočině, které nabízejí nejrůznější zajímavé akce. Návštěvníky čekají vánoční výstavy, koncert, zvláštní prohlídky, ale především kouzelná vánoční atmosféra. Speciální program chystá například zámek Telč, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru anebo Muzeum Vysočiny na třebíčském zámku.
VánoceMuzeum Vysočiny Třebíč připravilo od 29. listopadu do 12. ledna tradiční vánoční výstavu betlémů. Letošní vánoční výstava přibližuje současnou betlémářskou tvorbu v Tišnově a okolí. Betlémy z Tišnovska doplňují dřevořezby pana Romana Galeka z Jindřichova Hradce, který hledá inspiraci pro svou práci nejen v gotických řezbách. Dále je k vidění slaměný betlém, který zapůjčilo Muzeum Karlova mostu. Třebíčské betlémářství je prezentováno velkým stavěcím betlémem Antonína Čelouda, od jehož narození letos uplyne 180 let.
 
Zámek Telč chystá na víkend 21. a 22. prosince živý betlém, který na nádvoří zámku každoročně zpestřuje atmosféru ve městě. Komponovaný pořad v podání zhruba šedesáti účinkujících různých věkových kategorií v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby vychází z biblického příběhu o narození Ježíše a klanění tří králů.
 
výstava betlémů v Schumpeterově doměZa betlémy se můžete vypravit i do Schumpeterova domu v Třešti. Od 3. prosince do 2. února si tam prohlédnete tradiční vánoční výstavu betlémů, kterou pořádá Spolek přátel betlémů v Třešti. Letos příchozí uvidí devět velkých betlémů a pak další, rozměrově menší jesličky stolní a skříňkové. Výstavu navíc obohacují instalace suchých vazeb. Nechybí ani betlém, který se každým rokem rozrůstá o nové vyřezávané figurky a doplňky. Schumpeterův dům je otevřen denně od 9:30 do 16:30. Změna otevírací doby je ve dnech 25. 12. a 1. 1., kdy je otevřeno pouze od 13:00 do 16:30 hod. Od 26. prosince pak v Třešti začíná tradiční Betlémská cesta.
 
V neděli 22. prosince od 17:00 hodin si nenechte ujít vánoční koncert v kostele sv. Víta v Zahrádce. Podblanický smíšený sbor a orchestr zahraje Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby. Přístup z parkoviště ke kostelu bude osvětlen svíčkami. Kostel však není vytápěn, proto doporučujeme teplé oblečení.
 
žďárský betlémOd 25. do 31. prosince bude na Zelené hoře k vidění unikátní Žďárský betlém, společné dílo desítek laických řezbářů ze Žďáru a okolí. Letos si jej budete moci letos prohlédnout o dvou vánočních svátcích, a to 25. a 26.12.2019, vždy od 14 do 17 hodin, kdy bude kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře volně a zdarma přístupný k modlitbě a prohlídce betléma. Od 27.  do 31.12.2019 můžete také vidět žďárský betlém, ale pouze v rámci placené zimní prohlídky poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Kostel sv. Víta připomíná více než 700letou existenci městysu Zahrádka u Ledče nad Sázavou, který musel v roce 1976 ustoupit budování přehradní nádrže na řece Želivce, která nyní zásobuje pitnou vodou Prahu a část středočeského kraje.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.