Úvod > Aktuality > Provorepubliková Jindrova zahrada rozkvetla v Litomyšli do krásy
Provorepubliková Jindrova zahrada rozkvetla v Litomyšli do krásy
">
Příroda

Provorepubliková Jindrova zahrada rozkvetla v Litomyšli do krásy

  • Vydáno5. srpna 2016
Objevte krásu skrytou v jednom z koutů Litomyšle, objevte Jindrovu zahradu, která prošla několikaletou regenerací a nyní je v areálu Respitní péče Jindra přístupná v celé své kráse. Návštěvníkům nabízí pohled na zcela proměněnou zahradu ve stylu první republiky.
Zahrada ilustračníJindrova zahrada v Litomyšli vznikla v roce 1932 a traduje se, že samotná zahrada stála víc než vila, která na pozemku stojí. Pozemek a nemovitost vlastnila rodina Jindrova, která ji před lety darovala římskokatolické církvi. První část regenerace zahrady proběhla v roce 2014 a byla zaměřena na regeneraci zeleně. Zahrnovala výsadbu 1 120 kusů trvalek, skalniček, travin a kapradin, 85 kusů popínavek, 290 kusů cibulovin nebo 1 595 kusů listnatých keřů, 65 kusů keřů jehličnatých a 21 stromů. Došlo k vykácení některých dřevin, odstranění pařezů, zdravotnímu, tvarovacímu a bezpečnostnímu řezu a instalaci vazeb v korunách stávajících stromů. Areál dostal nový obvodový plot, kovovou vstupní branku a vjezdovou bránu.

Jindrova zahradaDruhá etapa byla zahájena letos v březnu a hotová v červnu. Zahrnovala stavební úpravy zídek a schodů i realizaci rostlinami osázeného přírodního jezírka na místě torza bazénu. Byl vybudován suchý potok s kačírkem a vloženými kameny a s novým jednoduchým dřevěným můstkem. Upravily se cesty, zahrada má už také svůj mobiliář jako jsou lavičky. Vybudováno bylo také šest zahradních schodišť za použití původních kamenů. Obnovil se okruh mlatových cest, položila se část stávajících kamenných cest a k nim přibyly další nové úseky.

Provedené úpravy zachovaly kostru zahrady z 30. let 20. století, ale obsahují i nově navržené uspořádání k hodnotné architektuře vily s použitím původních materiálů. Vzniklo tak kouzelné prostředí původní tiché zahrady plné zeleně a ptactva. Zahrada je otevřená ve stejném režimu jako Klášterní zahrady. Přístupná je od dubna do října od 8.00 do 22.00 hod., od listopadu do března od 8.00 do 19.00 hod.
Jindrova zahrada v Litomyšli

Jindrova zahrada v Litomyšli

Zahrada v areálu respitní péče Jindra v Litomyšli prošla rekonstrukcí a nyní nabízí krásný odpočinek uprostřed zeleně a ptactva.

Další aktuality