Úvod > Aktuality > Provorepubliková Jindrova zahrada rozkvetla v Litomyšli do krásy
Příroda

Provorepubliková Jindrova zahrada rozkvetla v Litomyšli do krásy

  • Vydáno5. srpna 2016
Objevte krásu skrytou v jednom z koutů Litomyšle, objevte Jindrovu zahradu, která prošla několikaletou regenerací a nyní je v areálu Respitní péče Jindra přístupná v celé své kráse. Návštěvníkům nabízí pohled na zcela proměněnou zahradu ve stylu první republiky.
Zahrada ilustračníJindrova zahrada v Litomyšli vznikla v roce 1932 a traduje se, že samotná zahrada stála víc než vila, která na pozemku stojí. Pozemek a nemovitost vlastnila rodina Jindrova, která ji před lety darovala římskokatolické církvi. První část regenerace zahrady proběhla v roce 2014 a byla zaměřena na regeneraci zeleně. Zahrnovala výsadbu 1 120 kusů trvalek, skalniček, travin a kapradin, 85 kusů popínavek, 290 kusů cibulovin nebo 1 595 kusů listnatých keřů, 65 kusů keřů jehličnatých a 21 stromů. Došlo k vykácení některých dřevin, odstranění pařezů, zdravotnímu, tvarovacímu a bezpečnostnímu řezu a instalaci vazeb v korunách stávajících stromů. Areál dostal nový obvodový plot, kovovou vstupní branku a vjezdovou bránu.

Jindrova zahradaDruhá etapa byla zahájena letos v březnu a hotová v červnu. Zahrnovala stavební úpravy zídek a schodů i realizaci rostlinami osázeného přírodního jezírka na místě torza bazénu. Byl vybudován suchý potok s kačírkem a vloženými kameny a s novým jednoduchým dřevěným můstkem. Upravily se cesty, zahrada má už také svůj mobiliář jako jsou lavičky. Vybudováno bylo také šest zahradních schodišť za použití původních kamenů. Obnovil se okruh mlatových cest, položila se část stávajících kamenných cest a k nim přibyly další nové úseky.

Provedené úpravy zachovaly kostru zahrady z 30. let 20. století, ale obsahují i nově navržené uspořádání k hodnotné architektuře vily s použitím původních materiálů. Vzniklo tak kouzelné prostředí původní tiché zahrady plné zeleně a ptactva. Zahrada je otevřená ve stejném režimu jako Klášterní zahrady. Přístupná je od dubna do října od 8.00 do 22.00 hod., od listopadu do března od 8.00 do 19.00 hod.
Jindrova zahrada v Litomyšli

Jindrova zahrada v Litomyšli

Zahrada v areálu respitní péče Jindra v Litomyšli prošla rekonstrukcí a nyní nabízí krásný odpočinek uprostřed zeleně a ptactva.

Další aktuality

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až před Velikonocemi (letos tedy poslední víkend v březnu), na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem tohoto měsíce, a to od soboty 2. března 2024. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 2. března v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
Pardubický kraj | Zážitky

Vydejte se na pěknou předjarní procházku do Slatiňan

Na poklidnou procházku vás zveme do městečka Slatiňany. Projdete se nejen zdejšími parky a lesoparky, ale také naučnou stezkou ke Kočičímu hrádku. Miniatura hradu se postará o zábavu malých návštěvníků a rodiče si mohou v klidu vychutnat v přístřešku čaj z termosky. Těšit se můžete také na cestu okolo ohrad, kde lze spatřit starokladrubské vraníky.
Pardubický kraj | Zážitky

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky