Úvod > Aktuality > Prostějovská palírna slaví 500 let, režnou nebo myslivce ochutnáte na Hanáckých slavnostech
Prostějovská palírna slaví 500 let, režnou nebo myslivce ochutnáte na Hanáckých slavnostech
"> "> Prostejovská režná slaví 495 let
Gurmánská turistika

Prostějovská palírna slaví 500 let, režnou nebo myslivce ochutnáte na Hanáckých slavnostech

  • Vydáno11. září 2018
Prostějovská palírna slaví letos již 500 let a u této příležitosti uvádí retro edici populární Staré myslivecké v podobě, v jaké se prodávala v roce 1918. Pokud do města zavítáte o tomto víkendu, můžete produkty zdejší palírny ochutnat také na tradičním lidovém jarmarku s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů, který proběhne 15. a 16. září 2018.

Myslivec jako za starých časů

Prostějovská režná slaví 495 letStará myslivecká z nejstarší Palírny U Zeleného stromu byla oblíbena za rakouského mocnářství, kdy byla dodávána i na císařský dvůr. Obdobně jako v nově vzniklém společném státu Čechů a Slováků v roce 1918. A stejně dobře si vede i dnes, kdy vedle sebe existují dvě samostatné republiky. Jubilejní retroverze je opatřena také rekonstruovanou původní etiketou z roku 1918.

Stará myslivecká je zcela unikátním ryze českým nápojem, jehož historie sahá do začátku 16. století. Základ Staré myslivecké tvoří pečlivě vybrané destiláty, které zrají čtyři roky v dubových sudech společně s přírodními výluhy ze sušeného ovoce. Přesné složení a poměry těchto přísad jsou po staletí pečlivě střeženy a konkrétní recepturu znají v současnosti jen tři lidé.
 

Užijte si bohatý program Prostějovských hanáckých slavností

Hanácké slavnostiHanácké slavnosti jsou největší folklorní slavnost v Prostějově, kde se představí špičkové folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. O víkendu 15. a 16. září se můžete těšit na ukázky lidových tanců, krojů, zpěvu a poezie hanáckých souborů dospělých i dětí a další bohatý doprovodný program. Samozřejmostí jsou ochutnávky a prodej oceněných Regionálních potravin Olomouckého kraje. V sobotu 15.9. od 18:30 proběhnou také speciální ochutnávky tradičních i limitovaných destilatů Palírny U Zeleného stromu, otevřená bude také podniková prodejna, kde si bude možné destiláty nakoupit.

Čí so hóde... Naše!Z hudebního programu se můžete těšit na Pavlínu Jíšovou (sobota 17:30), Romana Horkého a Kamelot (neděle 13:30) anebo Anetu Langerovou (neděle 18:00).

Komponovaný program dospělých hanáckých krojovaných souborů s názvem "Čí so hóde... Naše!" se bude konat v neděli od 15:00 hodin. Na Pernštýnském náměstí budou pocelou neděli od 10 do 17 hodin k dispozici projížďky historickým kočárem, které se budou konat zdarma.
Exkurze s ochutnávkou ve výrobním podniku Starorežná Prostějov

Exkurze s ochutnávkou ve výrobním podniku Starorežná Prostějov

Navštivte exkurze, na nichž uvidíte stáčecí linku a v historické expozici se dozvíte zajímavosti z historie. Projdete část sklepů, kde v dubových sudech a nerezových tancích je stáčeno statisíce litrů značkových lihovin.