Úvod > Aktuality > Prosklený tunel v Modré vám odhalí život pod hladinou
Prosklený tunel v Modré vám odhalí život pod hladinou
"> "> "> ">
Příroda

Prosklený tunel v Modré vám odhalí život pod hladinou

  • Vydáno5. února 2022
Víte, že v Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka? Unikátní stavba chce návštěvníkům přiblížit život v tuzemských řekách a rybnících. Expozice Živá voda přivítala již miliontého návštěvníka. Stalo se tak v okamžiku, kdy má tento nápaditý a odvážný projekt obce Modrá v sousedství slavnějšího Velehradu za sebou 9 let a 116 dnů provozu.

Sladkovodní expozice

Ve dvou podzemních patrech areálu v Modré můžete nahlédnout do světa pod vodní hladinou. Unikátní expozice Živá voda je tvořena několika částmi. Přední vodní plochy slouží jako expoziční jezero s jeho přirozeným fungováním a vztahy, včetně drobných vodních organizmů. Jeho hloubka je 6,5 metru a celkový objem 850 metrů krychlových. Žijí tam druhy ryb typické pro řeku Moravu i jiné toky či vody Východní Moravy, a to jak současné, tak historicky původní. Je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm napájeném podzemním pramenem. Vodní rostliny tam vysazené fungují jako přírodní a přirozená kořenová čistička.
 

Podvodní tunel

Podvodní tunel ve sladké vodě v přírodě je ojedinělým experimentem v rámci celé Evropy. Ocitnete se v něm v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šíři 3 metry. Na levé straně je možné vidět ryby jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana je vyhrazena velkým rybám. Neznámějším obyvatelem je kapr. Dravce zastupují štiky, candáti nebo sumci. Chloubou expozice jsou jeseteři, tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým je zvláštností vyza velká – největší sladkovodní ryba světa. V Živé vodě chovají několik vyz, největší má délku přes 2 metry a váží téměř 100 kg.

Zcela specifickým je místní chov tzv. praturů – divokých předchůdců krav. Na Moravu se díky projektu Živá voda vrátili po mnoha a mnoha staletích. Byť byli kdysi rozšířeni po celé Evropě, v části Asie i Afriky, v našich zemích byli vyhubeni ve 13. století. Pratury si můžete prohlédnout z relaxační stezky.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Dovolená s dětmi – Zlínský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Zlínský kraj – 5denní program

Láká vás Východní Morava? Vydejte se s námi do Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat, do jednoho z největších a nejhezčích skanzenů v Rožnově pod Radhoštěm, na rázovité Valašsko, Slovácko i do Kroměříže, města s památkami UNESCO. Pozveme vás do krásných zámků i tajuplných hradů, a samozřejmě připojíme i řadu dětských lákadel.

Hotel Skanzen ve Velehradě

Hotel Skanzen ve Velehradě

Hotel se nachází v turistickém komplexu Archeoskanzenu Modrá a nové expozice sladkovodních ryb Živá voda. Hotel je ideálním zázemím pro ubytování na služebních cestách i pro turisty, kteří chtějí poznat krásy Slovácka.

Rezervace praturů v expozici Živá voda v Modré

Rezervace praturů v expozici Živá voda v Modré

Pratuři, původem ze středočeských Milovic, osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích.

Hotel Mlýn Velehrad – ubytování na  poutním Velehradě

Hotel Mlýn Velehrad – ubytování na poutním Velehradě

Přijďte si užít romantické chvíle v srdci Slovácka v rodinném hotelu Mlýn Velehrad. Hotel Mlýn Velehrad se nachází v těsné blízkosti bývalého cisteriánského kláštera s románskou bazilikou, jehož vznik se datuje do 13. století.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Přírodní biotop Modrá

Přírodní biotop Modrá

Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. Kromě toho, že se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní, je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Další aktuality