Úvod > Aktuality > Projeďte se s párou Prahou

Projeďte se s párou Prahou

Vydáno 5. dubna 2019 Zážitky
Už tuto sobotu 6. dubna startuje první jízdou nový projekt Českých drah nazvaný výstižně "Párou Prahou". Jedná se o jízdy historickým vlakem, který potáhne lokomotiva Štokr. Trasa vede po fotogenických tratích na západě metropole a těsně za jejími hranicemi. Během turistické sezóny jsou pak naplánované další tři termíny, kdy vlak pojede.
Párou PrahouParní lokomotiva 556.0506 „Štokr“ s historickými vozy ze 40. a 50. let a bufetovým vozem je úplnou novinkou letošní turistické sezóny Českých drah nazvanou Párou Prahou. Vlak začíná svou jízdu na Smíchově, na trase vystoupá zalesněným ProkopskýmDalejským údolím do Rudné u Prahy, odkud dál zamíří do Hostivice a po trase původní takzvané Buštěhradské dráhy, pro kterou se díky přírodním scenériím a dvěma historickým viaduktům vžil název Pražský semmering. Cestou výletní vlak zdolá stopadesátimetrové klesání zpět k Vltavě. Cílovou stanicí vlaku je opět Praha-Smíchov.

Pokud tuto sobotu vláček nestihnete, můžete si výlet naplánovat v dalším termínu. Další jízdy budou pokračovat 11. května, 22. června a 19. října 2019. Každý z těchto dnů projede okruhem celkem dvakrát. První jízda bude začínat na Smíchově v 10:25, druhá pak ve 14:16. Můžete si tak vybrat, jestli pojedete celou okružní trasu nebo jen její částí. Podle toho se také dělí jízdné. Za celý okruh zaplatíte 250 korun, cesta z Prahy-Smíchova do Hostivice (nebo naopak) vyjde na 140 Kč.
Buštěhradská dráha

Buštěhradská dráha

Rozvoj těžby uhlí na Kladensku v 19. století vyvolal požadavek nahradit koněspřežnou dráhu výkonnějším dopravním prostředkem. Proto byla roku 1852 založena Buštěhradská železniční společnost, která od 1. ledna 1855 obdržela koncesi k provozování parostrojní železnice.

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích

Národní přírodní památka Dalejský profil n nachází v Řeporyjích v údolí Dalejského potoka. Údolím prochází naučná stezka, která pak pokračuje Prokopským údolím. Nacházejí se zde paleontologicky významné lokality s řadou výskytem bezobratlých mořských živočichů.

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.