Úvod > Aktuality > Projděte si nově otevřenou naučnou stezku kolem Flájského kanálu
Délka trasy spolecného pochodu bude asi 7 km
"> Délka trasy spolecného pochodu bude asi 7 km "> První putování okolo Flájského kanálu zacne v 11 hodin
Památky

Projděte si nově otevřenou naučnou stezku kolem Flájského kanálu

  • Vydáno3. července 2013
Již v pátek 5. července se uskuteční první putování budovanou kulturně-historickou naučnou stezkou okolo jedinečné technické památky – Flájského kanálu v Krušných horách. Stezka vzniká na české i německé straně Krušných hor již od roku 2012 a provází turisty krajinou od Flájské přehrady po německé hranice a dále vede až do německého Clausnitz.
Flájský plavební kanálStátní podnik Lesy ČR se ve spolupráci s dalšími partnery z česko-německého pomezí intenzivně snaží pro další generace zachovat co nejvíce zbytků dnes už vzácné krušnohorské technické památky, tak zvaného Flájského plavebního kanálu, který v minulosti sloužil pro vodní dopravu dříví. Důkazem o tom, že se započaté dílo daří je chystané vůbec první veřejné oficiální putování po postupně vznikající kulturně – historické naučné stezce podél Flájského plavebního kanálu, které se uskuteční již tento pátek 5. července. Pozoruhodné dílo se nachází ve východní oblasti Krušných hor, v blízkosti obce Český Jiřetín, v okrese Most, v Ústeckém kraji, u hranic s Německem.

Během putování po českém úseku stezky se na celkem 11 stanovištích dozvíte zajímavé údaje o historii vybraných míst plavebního kanálu, k odpočinku můžete využít i dvě zastřešená odpočívadla. Sraz účastníků je v 11 hodin na státní hranici mezi Českou republikou a Saskem, v místě přechodu stezky přes hraniční Bystrý potok (Rauschenbach) a „Nového plavebního kanálu“ (pod Horní Vsí Českého Jiřetína). Délka trasy bude asi 7 km.
Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Flájský plavební kanál

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.