Úvod > Aktuality > Stezka na Svatojánské proudy letos slaví 130 let
Stezka na Svatojánské proudy letos slaví 130 let
"> "> Stezka zahrnuje krásné údolí porostlé dubohabrovými lesy se sutovými poli a vystupujícími skalisky
Příroda

Stezka na Svatojánské proudy letos slaví 130 let

  • Vydáno11. května 2019
Hluboké skalnaté údolí řeky Vltavy s bohatou historií je stále cílem výletníků, kteří touží po trošce romantiky bedaleko hlavního města Prahy. Již roku 1889 zde vznikla první turistická cesta, která spojovala červenou značkou Štěchovice a Svatojánské proudy. V letošním roce tedy trasa slaví 130 let.

ŠtěchoviceSvatojánské proudy jsou jistě jedním z nejkrásnějších úseků Vltavy a jsou oblíbené jak běžnými návštěvníky, tak trempy, kteří zde založili Ztracenku, jednu z nejstarších osad. Tímto místem také prochází naučná stezka Svatojánské proudy s naučnými prvky, dlouhá 8,5 km. Ze Štěchovic ke Svatojánským proudům vedla také nejstarší značená stezka, která zde byla vytyčena 11. května 1889. V letošním roce tedy trasa slaví 130 let a pozorný výletník zde najde i repliky původních cedulí z roku 1890.

Bylo to místo tak krásné, že sem jezdili lidé z Prahy na výlety, ale zároveň tak nebezpečné, že z něj měli všichni voraři respekt. Výstavbou Štěchovické přehrady ve čtyřicátých letech minulého století však došlo k zatopení kaňonu a dramatické splouvání řeky tak pamatují jen naši pradědové a staré fotografie. Co zde však zůstalo, je krásné údolí porostlé dubohabrovými lesy se suťovými poli a vystupujícími skalisky, pod kterými se jako had dnes už líně vine tok Vltavy. Po jejím levém břehu vede již zmíněná naučná stezka.

Původní značkaCestu nově provází 15 zastavení, která se věnují okolní přírodě, ale přenesou vás také do dob minulých. Informační tabule připomínají umění vorařů, kteří se s vory dokázali plavit ze Šumavy až do Německa, dále se věnují také jedné z prvních trampských osad Ztracená naděje (nazývané místními trempy něžně "Ztracenka,"), přírodním zajímavostem v okolí, život v řece, historii obcí Štěchovice a Třebenice i stavby přehrad.

Na děti po cestě čekají různé interaktivní prvky a na bolavé nohy jsou po cestě připravena odpočívadla. Naučné cedule navíc obsahují QR kódy -pomocí chytrého telefonu si tak můžete tyto kódy nahrát a poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Stezka, která měří 8,5 km je přístupná po celý rok, avšak je zcela nevhodná pro cyklisty a rodiče s kočárky. Dobrý pozor si zde také musíte dávat při zhoršených klimatických podmínkách, zejména při dešti.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Trampská osada Ztracenka – jedna z nejstarších v republice

Trampská osada Ztracenka – jedna z nejstarších v republice

Trampská osada Ztracená naděje (též Ztracenka) nedaleko Štěchovic je jednou z nejstarších trampských osad v České republice.

Bývalé Svatojánské proudy

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Další aktuality