Úvod > Aktuality > Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem
Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

  • Vydáno16. září 2022
Vzpomínáte si na pohádku o tom, jak Mikeš s Pašíkem jeli na trakaři na pouť do Mnichovic? Nebo na tu, jak šel černý kocourek do světa? Vydejte se po jeho stopách v sobotu 17. září 2022 a navštivte místa, kde prožil všechna svá dobrodružství. Letos se koná už 18. ročník oblíbené podzimní akce.
Černá kočkaV sobotu 17. září se můžete vydat na turistický pochod Po stopách kocoura Mikeše pohádkovým Ladovým krajem. Začíná se od 8 do 11 hodin v Turistickém informačním centru v Mnichovicích a cíl je tamtéž do 19 hodin, každé dítě dostane na startu malé překvapení a každý pejsek pamlsek.

Trasy si můžete vybrat podle fyzičky, počasí i nálady; nejkratší Mikešova desetikilometrová vede z Mnichovic do Hrusic a zpět, o kousek delší Bobešova osmnáctka míří do Ondřejova a Pašíkova pětadvacítka vás protáhne přes hrad Zlenice, na Ondřejovskou hvězdárnu a vrch Vlčí halíř zpět do Mnichovic.

Pašík a MikešNejdelší je Hastrmanova trasa, kdy ujdete asi 36 kilometrů přes Všešímy do Dolní Lomnice, Mirošovice, do Hrusic k Památníku J. Lady v Hrusicích (využijte volný vstup) a na křižovatku tur. cest Hrušov. Dále se jde po Naučné stezce Vodnické vycházky, které vás povede podél potoka Mnichovky (po proudu potoka) až k starým říčním lázním u řeky Sázavy a na Baštírnu. Tam se potkáte i s Hastrmanem. Nad vámiběhem dalšího putování spatříte zříceninu hradu Zlenice. Trasa vás pak dovede až na Ondřejovskou hvězdárnu a přes vrch Vlčí halíř do cíle v Mnichovicích.
Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.

Oblastní muzeum Praha-východ

Oblastní muzeum Praha-východ

Muzeum najdete v centru města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. K jeho založení došlo v červnu roku 1911 v domě Na sklípku z iniciativy Karla Zdráhala, ředitele obecných škol v Brandýse nad Labem. Jedná se tedy o kulturní instituci s více než stoletou tradicí.

Žižkův dub u Mnichovic

Žižkův dub u Mnichovic

Nejstarší pověsti o mohutném dubu nacházejícím se na konci obce Myšlín, která je dnes součástí Mnichovic, se datují již do 9. století, kdy kolem něj procházeli staří Slované na obětiště u Zvánovic.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold a jeho přilehlé zahrady s řadou originálních miniatur a jedinečnou parkovou architekturou je vhodným výletním místem pro rodiny s dětmi.

Další aktuality