Úvod > Aktuality > Projděte se po první radonové stezce na světě!
Projděte se po první radonové stezce na světě!
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Projděte se po první radonové stezce na světě!

  • Vydáno2. listopadu 2021
V Jáchymově najdete první naučnou radonovou stezku na světě. Město pod Klínovcem „prvenstvím v radonu“ vyniká – nachází se zde první radonové lázně na světě a díky těžbě uranu zde poprvé v české historii došlo k měření koncentrace radonu v bytech. Tříkilometrovou stezku můžete projít od jáchymovského muzea kolem dolu Svornost ke špitálnímu kostelíku a dál kaštanovou alejí až k hotelu Radium Palace.
jáchymovJáchymov se chlubí unikátní naučnou stezkou, která podrobně informuje o radioaktivním plynu radonu. Tříkilometrová trasa s devíti tabulemi vede od radnice kolem dolu Svornost, kde se stále těží radonová voda, a jámy Josef podél Špitálního kostelíku kaštanovou alejí k sanatoriu Radium palác. Na vzniku stezky se podílel mimo města Jáchymov i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, ministerstvo průmyslu a ČVUT. V odvalech z jáchymovských dolů objevila Marie Curie Sklodowská v roce 1898 radioaktivní prvky radium a polonium. V roce 1906 vznikly v Jáchymově první radonové lázně na světě.

kaple JáchymovStezka začíná před muzeem v horní části města. Pokračuje nahoru po dřevěných schodech k dolu Svornost. Zde uhýbá po asfaltové silnici doleva a schází po západních svazích města, kolem Evangelického kostela a kaple sv. Anny. Od Špitálního kostela vás zavede po příjemné lesní cestě do lázeňské části, kde naučná stezka končí. Na stezce je 9 informačních tabulí a trasa upozorňuje i na to, jak se proti působení radonu chránit a jak slouží při léčbě. Připomíná i Marii Curii Sklodowskou, která  v roce 1898 radioaktivní prvky radium a polonium objevila, a už v roce 1906 vznikly v Jáchymově první radonové lázně na světě.

Unikátnost stezky ještě zvyšuje skutečnost, že celá oblast hornické kulturní krajiny Jáchymov byla spolu s dalšími oblastmi Montanregionu Krušné hory dne 6. 7. 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Jáchymovské peklo

Jáchymovské peklo

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Muzeum Jáchymov

Muzeum Jáchymov

Jáchymovské muzeum se nachází v historické budově mincovny z 1. poloviny 16. století, která je situované nad místní radnicí, nedaleko kostela sv. Jáchyma.

Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

První naučná radonová stezka na světě

První naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Šlikova věž – zřícenina hradu Freudenstein u Jáchymova

Šlikova věž – zřícenina hradu Freudenstein u Jáchymova

Pozdně gotický hrad Freudenstein, nazývaný Šlikův hrádek, patrně nejmladší hradní stavbu v Čechách, nechal vystavět v letech 1517 – 1520 Štěpán Šlik. V roce 1525 byl hrad dobyt a vydrancován vzbouřenými horníky.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).