Úvod > Aktuality > Projděte se po nové naučné stezce na zámku Hluboká
Anglický park u zámku v Hluboké nad Vltavou, který založili Schwarzenbergové
"> Anglický park u zámku v Hluboké nad Vltavou, který založili Schwarzenbergové "> V parku roste rada exotických rostlin
Příroda

Projděte se po nové naučné stezce na zámku Hluboká

  • Vydáno22. dubna 2013
Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka, která měří 2,5 kilometru má deset zastavení, na kterých se dozvíte zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.
Zámek HlubokáAnglický park u zámku v Hluboké nad Vltavou, který založili Schwarzenbergové patří k nejvýznamnějším v zemi, je chráněn jako evropsky významná lokalita Natura 2000. V parku roste, kromě domácích dřevin, řada exotických stromů, třeba liliovník, katalpa či tsuga a nahovětvec. Historické záznamy uvádějí, že v roce 1851 bylo v parku vysázeno 11 597 stromů a 2180 keřů. Park byl rozčleněn cestami a alejemi, na travnatých loukách rostou skupiny stromů i solitérní exempláře. Součástí okolí zámku byly i obory – u Munického rybníka, u kterého tehdy stával lovecký zámeček Ohrada, byla zřízena také velká bažantnice.

Na informačních panelech najdete informace o zahradních úpravách Dolní a Horní zahrady v bezprostřední blízkosti zámku, které se proslavily ve filmu Pyšná princezna, i o celkové kompozici parku. Panely je upozorní i na překvapující výhledy na zdejší krajinu. Nechybí ani informace o vodních stavbách, fauně a floře.

Stezku zvládnou i méně zdatní turisté a s krátkou objížďkou v závěru je trasa sjízdná také pro dětské kočárky. V městském informačním centru v Hluboké nad Vltavou je také k dispozici plánek parku s popisem trasy a zajímavých zastavení.Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.