ÚvodAktualityProzkoumejte nový Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích
Zdroj foto: FB Dům přírody Pálava
Památky

Prozkoumejte nový Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

  • 4. července 2024
Nechte se ohromit pestrostí pálavské přírody! Krásu zdejší krajiny, zajímavosti z archeologického výzkumu i zkušenosti místních obyvatel vám přiblíží od léta 2024 nová expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích.
dům přírody pálavyDům přírody Pálavy vznikl rozsáhlou rekonstrukcí a dostavbou bývalého archeologického muzea, provozovatelem je Regionální muzeum v Mikulově. Ústředním bodem domu ochránců přírody je moderní expozice, která Pálavu představuje jako místo s mimořádnou druhovou pestrostí vzácných rostlin i živočichů. Dům přírody Pálavy umožní také na jednom místě poznat, jak zdejší krajinu ovlivňovali a utvářeli po tisíciletí také lidé a proč ji potřebujeme uchovat pro budoucí generace. Expozice působí všchny smysly: Pálavu představuje v několika krátkých filmech promítaných na trojrozměrný model krajiny a na stovkách exponátů, od nejrůznějších přírodnin až po archeologické nálezy. 

dům přírody pálavyExpozice v nově vybudovaném podzemním prostoru je rozdělena na několik částí. Ta hlavní představuje ohromující pestrost pálavské přírody i to, kde se vzala. Další části se věnují vzpomínkám na obec Mušov, kterou zaplavila voda při stavbě Novomlýnských nádrží, a významu vědeckého poznání na příkladu lesního hospodaření a vinařství. Určitě na vás zapůsobí vzpomínky pamětníků, kteří ve vesnici žili a kteří líčí, jak těžké bylo opustit své domovy. Ve středu místnosti stojí velký betonový model Pálavy a jejího okolí, na který se promítá animace o proměnách zdejší krajiny. Expozici doplňuje velké akvárium s druhy typickými pro nedalekou řeku Dyji.

Ndům přírody pálavya střeše Domu přírody najdete jezírko a vápencovou skalku – s trochou nadsázky jde o jakousi „malou Pálavu“. Původní historická budova ze 16. století prošla kompletní rekonstrukcí a tvoří zázemí muzea – kromě recepce a obchodu se suvenýry se v ní nachází také učebna a herna. Ta bude využívána při nejrůznějších akcích pro veřejnost a školy. Dům přírody Pálavy je otevřen od března do listopadu, v hlavní letní sezóně denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné je za 150 Kč.

V obci Dolní Věstonice byla postavena také nová kašna, která je inspirována Pálavou a Novomlýnskými nádržemi. Zajímavostí je to, že mimo jiné znázorňuje vypouštění a napouštění Novomlýnských nádrží, při čemž lze spatřit staré koryto řeky Dyje.
Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích Památky

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Sídliště starých Slovanů, z něhož bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice

Malou obec na úpatí Pálavy a na břehu Novomlýnských nádrží proslavil nález světoznámé Věstonické venuše. Nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové připomíná archeopark v nedalekém Pavlově.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v ústavu Anthropos.

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon: archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích Památky

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích

V Dolních Věstonicích mají na návsi opravdovou raritu – je jí zmenšenina vodní nádrže Nové Mlýny a blízkého okolí. V průběhu dne se několikrát naplní vodou a znovu vyprázdní. Na dně kašny se tak odhalí původní poloha koryta Dyje na dně nádrží.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Další aktuality

Hrad Cornštejn chystá na víkend jarmark

V sobotu 20. července 2024 se na hradě Cornštejně nad Vranovskou přehradou bude konat oblíbený jarmark s ukázkami řemesel. K ochutnání budou středověké pokrmy, ale i domácí zavařeniny a sirupy, přírodní kosmetika nebo domácí chléb. A děti vezměte určitě s sebou – bude tu pro ně připraven bohatý program.
18. červenec 2024 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Shakespeare v Brně zase nemá prázdniny: Letní shakespearovské slavnosti zvou na Špilberk

Shakespearovy slavnosti začaly v Brně na Špilberku v pondělí 15. července 2024 a opět do moravské metropole přináší bohatý program. Diváci Slavností si tento rok užijí novou komedii Marná lásky snaha slavného anglického dramatika, od jehož narození letos uplynulo 460 let. Letos se na nádvoří hradu Špilberk odehraje ještě 14 představení v hvězdném obsazení. Shakespearovské letní slavnosti v Brně pak zakončí 7. srpna magická komedie Bouře.
17. červenec 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!
17. červenec 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Miroslav o víkendu provoní meruňky

Od 19. do 21. července 2024 proběhne v Miroslavi největší místní kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Letos již 33. ročník akce nabídne nákupy všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, španělskou drezúru koní, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.
15. červenec 2024 14:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Zámecké interiéry

Zámek Uhečice otevřel v letošní sezóně zcela novou trasu. Jedná se o celkem sedm nově zpřístupněných místností ve východním křídle zámku, včetně jedinečné Andělské chodby. Ta je unikátní a v obdobném rozsahu nevídaná především vrcholně barokní štukovou výzdobou. Východním křídlem zámku provede zájemce trasa nazvaná „Zámecké interiéry“.
14. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj