ÚvodAktualityChráněná krajinná oblast Pálava letos slaví 45 let od svého vzniku
Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava letos slaví 45 let od svého vzniku

  • 16. ledna 2021
Není v České republice mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak krásnou a rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako Pálava s jejími bělostnými skalami, jarními mozaikami rozkvetlých stepí, vinohrady, teplomilnou doubravu Milovického lesa a se zbytkem podpálavských luhů s letitými duby na břehu slepého ramene Dyje. Chráněná krajinná oblast Pálava slaví v letošním roce čtyřicáté páté výročí svého vzniku.
Pálavu s nejvyšším vrcholem Děvínem (550 m n. m.), několika zříceninami středověkých hradů, vyhlídkami a naučnými stezkami mají rádi přírodovědci i obyčejní turisté.Jednou z vinařských obcí na úbočí Pálavy je Pavlov, na opačném konci protáhlého hřbetu pak leží město Mikulov.

Chráněná krajinná oblast Pálava
byla vyhlášená v roce 1976. Harmonicky utvářenou krajinu s charakteristickým reliéfem s dominantou Pavlovských vrchů, významným podílem přirozených nebo málo ovlivněných stepních ekosystémů dopňují památky historického osídlení.

Pálava v ziměNejcennější biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí, lesostepí, teplomilných doubrav a suťových lesů se vyvinuly na vápencových kopcích Pavlovských vrchů. Lesní komplex Milovického lesa tvoří teplomilné doubravy a panonské dubohabřiny, v nichž jsou dvě obory pro chov zvěře. V nivě řeky Dyje se střídají lužní lesy s loukami a jinými mokřadními nebo vodními společenstvy.
 

Rarity pálavské přírody

pálavaPálava nabízí řadu zajímavostí. Jednou z posledních lokalit slanomilné vegetace u nás je Slanisko u Nesytu v jižní části CHKO. Na Pálavě roste i endemit – hvozdík Lumnitzerův pálavský, tj. druh, který nikde jinde nenajdete. Část území CHKO tvoří zemědělsky využívaná krajina s převahou vinic a jednotlivá sídla s výsadním postavením historického města Mikulova.

V roce 1986, tedy 10 let po vyhlášení chráněné krajinné oblasti, byla dekretem UNESCO Programu člověk a biosféra vyhlášena Biosférická rezervace (BR) Pálava a byla tak uznána jako součást mezinárodní sítě biosférických rezervací. V roce 2003 byly završeny snahy o rozšíření území biosférické rezervace o sousední Lednicko-valtický areál, lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje a na Tvrdonicku, a vznikla tak podstatně větší Biosférická rezervace Dolní Morava.
 

Kam se na Pálavě vydat na zimní procházku

Zimní PálavaOslavit významné výročí CHKO Pálava můžete pěknou zimní procházkou. Kdo rád dobývá vrcholy, může si vyšlápnout na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín (550 m). Za jasného počasí se z vrcholu otevírají krásné pohledy do dálky. Také Dívčí hrad, který tvoří výraznou dominantu krajinym nezklame ani v zimě. Rozhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Z otvorů po oknech a po střílnách je krásný výhled na Pavlov a Novomlýnskou nádrž, z druhé strany na Dolní Věstonice. Také romantická silueta Sirotčího hrádku nad vsí Klentnice patří neodmyslitelně k Pálavským vrchům. Z jeho hradeb se otevírá nádherný rozhled především na masiv Děvína.

Neobvyklý zimní pohled na vinice se naskytne ze spirálové rozhledny na Kobylím vrchu. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na 200 km vzdálené vrcholky rakouských Alp. Uprostřed vinic na návrší Hradištěk-Zímarky, nedaleko Velkých Bílovic, stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.
Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů Příroda

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů Příroda

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Chráněná krajinná oblast Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice Příroda

Chráněná krajinná oblast Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice

Obora Soutok je největší v České republice, rozprostírá se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Oblast nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi. Od 1. července 2025 se stane Chráněnou krajinnou oblastí.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích Památky

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Letní sporty

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Biosférická rezervace Dolní Morava Příroda

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Další aktuality

Zámek v Moravském Krumlově láká na výhledy z věže či posezení před Slovanskou epopejí

Renesanční zámek v Moravském Krumlově přichystal pro návštěvníky řadu novinek a turistických lákadel. Turisté se mohou těšit na úžasné výhledy z opravené zámecké věže anebo na pohodlné posezení před obřími plátny Alfonse Muchy. Na letošní sezónu jsou připraveny také nové výstavy, které se známí příchozí s cechovními postavníky či 3D modelem zámku.
20. březen 2025 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Věda a historie není nuda: habánské víno, habánská keramika a čas habánů

Habánská keramika, vinné sklepy, víno a několik nezvykle znějících příjmení: to je vše, co na jižní a východní Moravě zbylo po habánech. Provázela je dobrá pověst pracovitých lidí, šikovných vinařů a zručných řemeslníků. Prozkoumejte s Kudy z nudy, proč byli právě v roce 1622 z českých zemí násilně vyhnáni?
20. březen 2025 9:28
Kultura, Jihomoravský kraj

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 22. března 2025. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovníky historie. Ti se mohou letos těšit na prohlídky zámecké půdy a krovů, Velikonoce na zámku, planety na zámku, Veteranfest, Zámecké dýňobraní nebo Hubertovu jízdu.
20. březen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete během víkendu od 21. do 23. března 2025 v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny určitě potěší mandloňové kvítky, které vykvétají právě v době pořádání slavností.
19. březen 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi se v unikátních mandloňových sadech již objevily první květy. Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 21. do 23. března 2025, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
17. březen 2025 12:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Na Kamenném vrchu v Brně kvetou koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě nyní se zdejší louky zbarvily do fialova, a to díky květům koniklece velkokvětého, kterých tu každoročně bývají desetitisíce. Nedávno tu byla postavena lávka, aby lidé do oblasti nevstupovali a kvítka tak neničili. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 60 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě. Právě nyní jsou v plném květu.
16. březen 2025 13:34
Příroda, Jihomoravský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Brně a na Jižní Moravě

Spojte období velikonočních svátků s relaxací a vyberte si z nabídky velikonočních tipů. Naše velikonoční inspirace zahrnuje akce a aktivity pro děti i dospělé, jako jsou zajímavé prohlídky hradů a zámků, velikonoční trhy, výlet vlakem, poznávací hry, zábavné výstavy pro mladší i starší děti a pro dospěláky třeba koštování vína. Jižní Morava nabízí spoustu skvělých zážitků pro ty, kteří nechtějí o svátcích sedět doma!
16. březen 2025 9:54
Životní styl, Jihomoravský kraj

Pěší turistika v Jihomoravském kraji: na procházku do Moravského krasu, Podyjí anebo v okolí Brna

Jižní Morava je krajem slunce, vína a pohodových lidí. Ale také jeskyní, nivních luk, skalních stěn a lesostepí podél Dyje i krásných obor a parků. Máme pro vás tipy na výlety a procházky na turistické pecky, ale také místa mimo davy. Projděte se Moravským krasem, udělejte si výšlap v Národním parku Podyjí anebo objevte přírodní skvosty v okolí Brna. Jižní Morava je pro pěší turistiku jako stvořená.
13. březen 2025 20:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj