Úvod > Aktuality > Projděte se nejznámějším skalním městem v Českém ráji
Projděte se nejznámějším skalním městem v Českém ráji
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Projděte se nejznámějším skalním městem v Českém ráji

  • Vydáno5. září 2021
Nejznámějším skalním městem v Českém ráji jsou Prachovské skály. Je tam přes 200 skalních věží, které dosahují až 40metrové výšky a často mezi sebou svírají úzké, chladné a potemnělé uličky a soutěsky. Přijměte tedy pozvání po stopách nejbizardnějších pískovcových útvarů i nejpůvabnějších skalních vyhlídek... Tvářnost těchto skal je v každém ročním období jiná, a přesto jako by se tam zastavil čas...
Prachovské skályOblast Prachovských skal, jak je důvěrně nazývají horolezci, je ohraničena spojnicí Jičín – Jinolice – Hrdoňovice – Mladějov – Maršov – Dolní Dochov a Jičín. Má rozlohu 190 hektarů, celá přírodní rezervace pak 260 hektarů. Od Turistické chaty se rozebíhají pečlivě značené dva pěší okruhy, trasa pro kočárky a naučná stezka. Informační panely jsou rozmístěny jak v centrální části, tak v okrajových oblastech skal, přičemž velkou výhodou stezky je to, že směr prohlídky si volí každý návštěvník dle vlastního uvážení.

K impozantním věžím patří např. Prachovská jehla, Čapka, Madona s Jezulátkem, Modlitba skal nebo Krakonoš. Lákavé jsou i rokle, z nichž nejmalebnější a nejmohutnější je Císařská chodba. Své pojmenování dostala poté, co sem vkročil první zaznamenaný turista, rakouský císař František I (1768 – 1835), který se nechal skalní soutěskou pronést na nosítkách. K dalším tradičním zastavením uvnitř skal patří také např. vyhlídka Českého ráje nebo Míru, Hlaholská, Křížkovská či Rumcajsova. Nad skalami, přírodou i turisty dohlíží dobrý skřítek Pelíšek, ochránce tohoto skalního města. Prachovské skály byly příhodným místem pro život pravěkých lidí už v mladší době kamenné. Svou krásou a divokostí přitahovaly odedávna.
 

Cesty labyrintem skal z 19. století

Prachovské skályO rozvoj turistiky se tam od roku 1879 zasloužili studenti jičínského gymnázia, kteří pod vedením spoluzakladatele Klubu českých turistů a cestovatele Vojty Náprstka začali s vytyčováním, značením a úpravou turistických stezek, které poprvé pojmenovali a zakreslili do plánku. Roku 1880 vydal Zdeněk Lepař první mapu skal a jeho bratr Vladislav sepsal prvního turistického průvodce Prachovskými skalami. V roce 1933 bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci a v roce 2002 byla rezervace připojena k Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Prachovské skályTuristická sezona trvá v "Prachovkách" zpravidla od 1. 4. do 31. 10. V případě pěkného počasí může začít dříve a také může být prodloužena. O prázdninách je provozní doba od 8:00 do 18:00 hod. V období od dubna do června a v září a říjnu 9.00 do 17:00hod. Vstupné do skal stojí dospělého 100 korun, děti 50 a rodina zaplatí 250 Kč. Vstupné pro vašeho čtyřnohého psího kamaráda je 10 Kč. Na parkovišti se platí poplatek za stání. Vstupné i parkovné platí celý den. Po zaplacení vstupného může návštěvník libovolně kombinovat prohlídkové trasy, může z okruhů vystoupit a opět se na ně vrátit (například zajít na občerstvení do restaurace).
Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách najdete altánek z modřínového dřeva, kteří zde vybudovali prachovští milovníci čaje po čínském vzoru, kdy u velkých skalních měst existují čajové altány klidu a pohody.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Cyklobusy v Českém ráji 2021

1.5.
28.9.
Cyklobusy v Českém ráji 2021

Vydejte se na nejkrásnější místa Českého ráje sezónním turistickým autobusem. Naplánujte si svůj výlet, ať už pěší či cyklo, bez použití vlastního auta. Turistické autobusy vyjíždějí z vlakových či autobusových nádraží, kam se i vracejí tak, aby navazovaly na dálkové spoje.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.