Úvod > Aktuality > Prachovské skály: Projděte se nejznámějším skalním městem Českého ráje
Prachovské skály: Projděte se nejznámějším skalním městem Českého ráje
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Prachovské skály: Projděte se nejznámějším skalním městem Českého ráje

  • Vydáno5. července 2022
Nejznámějším skalním městem v Českém ráji jsou Prachovské skály. Je tam přes 200 skalních věží, které dosahují až 40metrové výšky a často mezi sebou svírají úzké, chladné a potemnělé uličky a soutěsky. Přijměte tedy pozvání po stopách nejbizarnějších pískovcových útvarů i nejpůvabnějších skalních vyhlídek... Vzezření těchto skal je v každém ročním období jiné, a přesto jako by se tam zastavil čas...
Prachovské skályOblast Prachovských skal je ohraničena spojnicí Jičín – Jinolice – Hrdoňovice – Mladějov – Maršov a Dolní Dochov. Má rozlohu 190 hektarů, celá přírodní rezervace pak 260 hektarů. Od Turistické chaty se rozebíhají pečlivě značené dva pěší okruhy (Malý značený žlutou značkou a Velký vyznačený zeleně), trasa pro kočárky a naučná stezka. Informační panely jsou rozmístěny jak v centrální části, tak v okrajových oblastech skal, přičemž velkou výhodou stezky je to, že směr prohlídky si volí každý návštěvník dle vlastního uvážení. Pokud se vydáte na Velký okruh připravte se na náročnou túru po desítkách skalních schodech a průchody úzkými soutěskami, který vám zabere celý den. Za namáhavé výstupy budete odměněni nádhernými výhledy.

K impozantním věžím patří např. Prachovská jehla, Čapka, Madona s Jezulátkem, Modlitba skal nebo Krakonoš. Lákavé jsou i rokle, z nichž nejmalebnější a nejmohutnější je Císařská chodba. Své pojmenování dostala poté, co sem vkročil první zaznamenaný turista, rakouský císař František I. (1768 – 1835), který se nechal skalní soutěskou pronést na nosítkách. K dalším tradičním zastavením uvnitř skal patří také např. vyhlídka Českého ráje nebo Míru, Hlaholská, Křížkovská či Rumcajsova. Nad skalami, přírodou i turisty dohlíží dobrý skřítek Pelíšek, ochránce tohoto skalního města. Prachovské skály byly příhodným místem pro život pravěkých lidí už v mladší době kamenné. Svou krásou a divokostí přitahovaly odedávna.
 

Cesty labyrintem skal z 19. století

Prachovské skályO rozvoj turistiky se tam od roku 1879 zasloužili studenti jičínského gymnázia, kteří pod vedením spoluzakladatele Klubu českých turistů a cestovatele Vojty Náprstka začali s vytyčováním, značením a úpravou turistických stezek, které poprvé pojmenovali a zakreslili do plánku. Roku 1880 vydal Zdeněk Lepař první mapu skal a jeho bratr Vladislav sepsal prvního turistického průvodce Prachovskými skalami. V roce 1933 bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci a v roce 2002 byla rezervace připojena k Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Prachovské skályTuristická sezona trvá v "Prachovkách" zpravidla od 1. 4. do 31. 10. V případě pěkného počasí může začít dříve a také může být prodloužena. O prázdninách je provozní doba od 8:00 do 18:00 hod. V období od dubna do června a v září a říjnu 9.00 do 17:00hod. Vstupné do skal stojí dospělého 100 korun, děti 50 a rodina zaplatí 250 Kč. Vstupné pro vašeho čtyřnohého psího kamaráda je za 10 Kč. Na parkovišti se platí poplatek za stání. Vstupné i parkovné platí celý den. Po zaplacení vstupného může návštěvník libovolně kombinovat prohlídkové trasy, může z okruhů vystoupit a opět se na ně vrátit (například zajít na občerstvení do restaurace).
 

Pozor! Skalní soutěsky letos hlídá policie

prachovské skályPrachovské skalní město je nejen nejznámější, ale také nejlépe hlídané. Oblast střeží jak strážci CHKO, tak policisté. Dohlíží na správné chování turistů v chráněné krajinné oblasti a dbají též na jejich bezpečnost. Terénní hlídky se nachází v nejcennějších a zároveň v nejnavštěvovanějších lokalitách skalní oblasti – většinou na místech, kde se potkávají či kříží hlavní turistické trasy. Dohlíží nejen na bezpečný pohyb turistů, ale také na správné parkování v okolí. Hlídky také pomáhají s orientací těm, kteří se ve skalním bludišti ztratí a jsou rovněž schopní velmi rychle přivolat pomoc a záchranáře, jestliže by se stala nějaká nepředvídaná událost. Dokáží rychle určit jaká technika se k postiženému dostane a zajišťují radiové spojení, protože v oblasti je slabý telefonní signál.
Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách najdete altánek z modřínového dřeva, kteří zde vybudovali prachovští milovníci čaje po čínském vzoru, kdy u velkých skalních měst existují čajové altány klidu a pohody.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.