Úvod > Aktuality > Rytíř Toulovec zve na prohlídku Litomyšle i v roce 2015
Vypravte se s rytírem Toulovcem za poznáním Litomyšle
"> Vypravte se s rytírem Toulovcem za poznáním Litomyšle "> V noci chodí gotický muž ve zbroji se zapálenou loucí "> Litomyšl Klášterní zahrady "> Pomník Bedricha Smetany "> Ulice Josefa Váchala
Zážitky

Rytíř Toulovec zve na prohlídku Litomyšle i v roce 2015

  • Vydáno31. března 2015
Víte, proč se Litomyšli daří nebo jak vznikl název města? To a mnohem víc vám prozradí sám rytíř Toulovec, který rád všechny zájemce osobně provede městem. V neděli 5. dubna v 10:00 hodin zahájí rytíř zážitkovým prováděním turistickou sezónu.

Rytíř ToulovecRytíř Toulovec provází denně děti i dospělé renesanční Litomyšlí. Prohlídka je zábavná a je zaměřená více na zážitky, než na letopočty. Dobrodružná výprava po městě rychle utíká, vyslechnete si legendy a příběhy zejména slavných osobností – Bedřicha Smetany, Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Olbrama Zoubka a dalších. Rytíř navíc vaši pozornost testuje otázkami a pak správné odpovědi odměňuje zlaťáky.

Navštíví s ním stylové hospody, věže nebo sklepení.

Během dvou až tříhodinové procházky navštívíte staré památky (například zámecký areál), tajuplné uličky, věže, ale i novou architekturu a dokonce i stylové hospody! V noci chodí rytíř Toulovec ve zbroji se zapálenou loučí. Prohlídka je zaměřená více na zážitky, než na letopočty. Vzdělávací a zábavný program je vhodný i pro školy. Gotický muž s kuší program i pro malé výletníky. Děti ocení příběhy, legendy a dobrodružství, které jim rytíř připravil.

Sraz s nevšedním průvodcem je před informačním centrem na náměstí. Na prohlídku je nutné se objednat telefonicky na čísle 777 637 888 nebo e-mailem info@rytirlitomysl.cz. Provází se denně, včetně zimy, nedělí a pondělků. V noci se konají navíc za doprovodu ohňové louče.

Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality