Úvod > Aktuality > Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!
Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!
"> "> "> "> ">

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

Vydáno 26. května 2020 Památky
Vedle stovek státních hradů a zámků v Česku existuje řada sídel, která mají soukromé majitele. Od 25. května vás znovu zvou na pravidelné prohlídky. Pozoruhodné interiéry nabízí například zámek Častolovice, Kostelec nad Orlicí, zámek Blatná, Karlova Koruna, Orlík nad Vltavou a mnohé další památky. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele...
Majitelé soukromých hradů a zámků zvou všechny zájemce na prohlídky, které se od 25. května 2020 na mnoha objektech opět konají. Oblíbené Dny soukromých hradů a zámků, které se měly konat poslední květnový víkend se sice ruší, ale hrady a zámky žijí čilým životem a lákají do expozic i zámeckých parků.
 

Hrad Houska a prohlídka s majitelem

Hrad housaHrad Houska na Kokořínsku je v květnu a červnu otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin. Tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn. Pokud vás zajímají speciální hradní historiky majitele hradu, zarezervujte si prohlídku na 31. 5. 2020, to se totiž koná Prohlídka hradu s majitelem.
 

Zámek Karlova Koruna přichystal na sobotu ochutnávky

Karlova KorunaV sobotu 30. 5. 2020 zámek Karlova Koruna otevře pro návštěvníky své komnaty. Vedle prohlídky zámeckých komnat vás zde poprvé nechají nahlédnout pod pokličku zámecké kuchařky, která vám dopřeje i ochutnávky něčeho dobrého...

Vedle běžných prohlídek vás v sobotu 30.5. a v neděli 31.5. provede po zámku sám hrabě Francesco Kinský dal Borgo, vždy v 10:00 a ve 14:00 hodin. Rezervace těchto prohlídek je nutná (zamek@kinsky-dal-borgo.cz, 737 215 960).
 

Vyberte si ze šesti tras zámku Blatná

Zámek BlatnáJihočeský zámek Blatná příchozím nabízí od pondělí do neděle několik prohlídkových tras: Hildprandtové a jejich osudy (dlouhá prohlídka 60 minut nebo krátká prohlídka 45 minut + terasa), Nejvýznačnější rody na Blatné, Od středověku po současnost, Dětská prohlídka nebo Prohlídka exteriérů. 

Otevřeno je denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 150 Kč. Také zámecký park je otevřen denně a vašim čtyřnohým kamarádům na vodítku je vstup povolen.
 

Na Nelahozevsi navštívíte výstavní prostory, expozici i Dvořákův domek

NelahozevesZámek Nelahozeves je otevřen pro zájemce od úterý 26. května. Kromě venkovních prostor mohou návštěvníci navštívit výstavní prostory na zámku Nelahozeves, kde probíhají prohlídky dle vládních nařízení. Zámek je otevřený od pátku do neděle, od 9:00 až 17:00 hodin. Prohlídky Dvořákova rodného domu budou probíhat pouze v sobotu 30. května 2020 od 16:00 hodin.

Mimo to se na zámku každý víkend konají dětské prohlídky s názvem Život šlechtice od dětských střevíčků. Jsou k dispozici pravidelně, každou sobotu a neděli ve 14:00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě, doporučujeme si prohlídku zarezervovat na tel. čísle +420 724 557 617. A to není vše - na sobotu 6. 6. se koná velká oslava Dne dětí.
 

Nové hrady ve východních Čechách lákají do expozice, rozkvetlých zahrad i na klobouky

Zámek Nové HradyZámek Nové hrady, české Versailles, je otevřen již od pondělí 25. května a rád své návštěvníky uvítá každý den od 10:00 do 16:00 hodin, a to až do 30. září 2020. V rámci prohlídky stálé zámecké expozice uvidíte výjimečnou výstavu Umění nábytku v proměnách staletí a nahlédnete do soukromých prostor majitelů. Součástí prohlídky je výklad o historii sídla, jeho probíhající rekonstrukci, návštěva slavnostního sálu, přilehlých soukromých prostor a expozice nábytkového umění ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Prohlídka s průvodcem začíná v každou celou hodinu a trvá přibližně 45 minut.

galerie kloboukůV budově oranžerie naproti labyrintu, kde je k vidění také voliéra s papoušky, objevíte jedinečnou Galerii anglických klobouků. V expozici je vystaveno více než sto dámských klobouků roztodivných tvarů, materiálů a barev. Dočtete se také mnoho zajímavého o historii nošení klobouků, výrobní technologii a materiálech. Některé klobouky si dámy mohou vyzkoušet a pobavit se tímto nevšedním zážitkem. Prohlídka je bez průvodce.
 

Od úterý otevírá zámek Orlík

zámek OrlíkOd úterý do neděle je otevřen zámek Orlík nad Vltavou. Přijít sem v tomto režimu můžete od 26. května do 30. září (v říjnu pouze o víkendech), zámecká brána bude otevřena od 9:00 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu ještě o hodinu déle.

Schwarzenbergy bohatě vybavené zámecké interiéry jsou vynikající ukázkou životního stylu šlechty v 19. století. Výzdobou vyniká tzv. Teskův sál , jehož vyřezávaný kazetový strop a obložení stěn zhotovil v letech 1882 -1884 Jan Teska. V podobném romantickém duchu je vyzdoben a zařízen honosný Rytířský sál. Na zámku je také zastoupen empírový styl napoleonské doby a to především nábytkem, který si přivezl již zmíněný Karel Schwarzenberg z Paříže. Navštívit můžete také zajímavé akvárium sladkovodních ryb.


V Častolovicích do parku a zvěřince, zámek se otevře v červnu

Zámek ČastoloviceNa zámku Častolovice se v květnu podíváte do anglického parku a za zdejšími daňky v oboře. Je však nutné so koupit vystupenku předem on-line. Jelikož je stanoveno i kapacitní omezení počtu prodaných vstupenek v jednom dni, tak si při zakoupení vstupenek vybírejte i přesné datum, ve kterém chcete Častolovice navštívit. Vstupenky si můžete vytisknout nebo uložit do vašeho mobilního zařízení a poté je předložíte ke kontrole u vstupu do zámeckého parku.

V plném rozsahu se zámek, expozice a kavárna opět otevře v úterý 2. června 2020.


Zámek Dobříš chystá výstavu, francouzský park otevře v červenci

Zámek DobříšRokokový zámek Dobříš s výraznou fasádou upoutá při příjezdu z Prahy do Dobříše každého návštěvníka. Zatím však zůstává návštěvníkům uzavřen. Od 3. června však chystá výstavu soch a obrazů Oty Janečka v Galerii JCM.

Od června se otevře také návštěvnické centrum, a to od středy do neděle od 8:00 do 16:30 hodin. Francouzský park uzavřen do července 2020 z důvodu rekonstrukce.
Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Hrad Houska - tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska - tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Dětská prohlídka - Objevování Lobkowiczkých sbírek

26.5.
31.10.
Dětská prohlídka - Objevování Lobkowiczkých sbírek

Zveme vás na novou prohlídku pro děti a rodiče na zámku Nelahozeves.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou - místo pro krásný výlet

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou - místo pro krásný výlet

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz je jedinečný a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s neopakovatelným geniem loci, ležící na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou.

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek a park se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Zájemci se mohou vypravit na vycházky po krásném areálu zámku s přilehlým parkem. Nově je od jara 2017 zpřístupněna restaurace a hotel s wellness.

Zámek Rychnov nad Kněžnou - dílo Jana Blažeje Santiniho

Zámek Rychnov nad Kněžnou - dílo Jana Blažeje Santiniho

Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice patří zámek v Rychnově nad Kněžnou k největším a nejkrásnějším barokním celkům v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Pohádkový zámek Stránov

Pohádkový zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Zámek Hrádek u Sušice

Zámek Hrádek u Sušice

Na Klatovsku nedaleko Sušice naleznete opravený Zámek Hrádek v obci Hrádek u Sušice. Volně přístupný je zámecký park s naučnou stezkou Františka Pravdy.

Hrad a zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice

Tajuplný a turisty dosud neobjevený je hrad a zámek v Dolních Kounicích, který patří bezesporu mezi zajímavá místa v ČR. Téměř 700 let historie na jednom místě.

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Kvasiny

Zámek Kvasiny

Pozdně renesanční tvrz, která byla postupně přestavěna na zámek, založil pravděpodobně Bedřich z Vlkanova někdy po roce 1608. Trojkřídlý klasicistní zámek byl postaven na ostrohu nad řekou Bělou.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Zámek Nelahozeves - rodné místo Antonína Dvořáka

Zámek Nelahozeves - rodné místo Antonína Dvořáka

Renesanční zámek Nelahozeves, rodné místo hudebního skladatele Antonína Dvořáka, se těší oblíbenosti a hojné návštěvnosti. Mezi jeho největší lákadla patří expozice představující životní styl vlivné šlechtické rodiny v Čechách v 19. století.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína - hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.