Úvod > Aktuality > Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!
Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!
"> "> "> "> ">
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

  • Vydáno23. května 2022
Vedle stovek státních hradů a zámků v Česku existuje řada sídel, která mají soukromé majitele a rádi vás zvou na pravidelné prohlídky. Pozoruhodné interiéry nabízí například zámek Častolovice, Kostelec nad Orlicí, zámek Blatná, Karlova Koruna, Orlík nad Vltavou a mnohé další památky. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele...

Hrad Houska a prohlídka pekelné průrvy

Hrad housaHrad Houska na Kokořínsku je v květnu a červnu otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin. Tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn. Hrad nedaleko Máchova jezera snad stál již za vlády Václava I. Nikdo neví, kdo hrad postavil, proč vůbec a proč na tomto místě, kudy nevedla hranice, obchodní stezka a dokonce nebylo ani co chránit. I to přidává hradu na tajemnosti. Hrad byl zpřístupněn široké veřejnosti teprve roku 1999. Dnes je hrad zpřístupněn již z 90 %, z interiérů je tedy opraveno téměř vše. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 150 Kč.
 

Na zámek Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna si nechal postavit jako své letní reprezentační sídlo v letech 1721-23 hrabě František Ferdinand Kinský, nejvyšší kancléř a nejvyšší lovčí království Českého. Nezvyklé jméno propůjčil reprezentačnímu sídlu rodu Kinských originální půdorys, připomínající tvar královské koruny. Plány zámku vypracoval Giovanni Santini-Aichl a stavbu pak vedl další ze známých stavitelů vrcholného baroka F. M. Kaňka. Zámek Karlova Koruna je přístupný pouze s průvodcem, otevřeno je od středy do neděle od 9:00 do 16:00 hodin, prohlídka stojí 150 Kč. Kromě vstupenek zakoupíte na pokladně tematické suvenýry, pohádkovou kartu, upomínkové předměty s vyobrazením zámku a pohledy. Areál v těsném sousedství zámku Karlova Koruna prochází rekonstrukcí. Nový vzhled tak získá jízdárna, konírna, kočárovna,vodárna a domek u jižní brány, kde vznikne informační centrum pro návštěvníky.
 

Vyberte si z pěti tras zámku Blatná

Zámek BlatnáJihočeský zámek Blatná, dříve rodu Hildprandtů, příchozím nabízí od pondělí do neděle několik prohlídkových tras: Hildprandtové a jejich osudy (dlouhá prohlídka 60 minut nebo krátká prohlídka 45 minut + terasa), Nejvýznačnější rody na Blatné, Od středověku po současnost, Dětská prohlídka nebo Prohlídka exteriérů. Otevřeno je tu od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 150 Kč. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků. Zelený areál o rozloze 42 ha patří k nejpůvabnějším místům v regionu. Veřejnosti je celoročně přístupný, lidé tento park navštěvovali už za dob Ferdinanda Hildprandta. Je otevřen denně a vašim čtyřnohým kamarádům na vodítku je vstup povolen. Jednorázové vstupné do parku činí 30 Kč, požadavek na vstup s kočárkem je potřeba nahlásit. Vstupné si můžete koupit při vstupu do parku v automatu, pvšem pozor, stroj nevrací, proto částku vhoďte přesně.
 

Na Nelahozevsi navštívíte výstavní prostory, expozici i Dvořákův domek

NelahozevesZámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. V roce 1993 byl v rámci restitučních řízení zámek rodině Lobkowiczů navrácen. Dnes je zde umístěno muzeum s významnou částí rodinných sbírek, které vás vrátí zpět v čase. Poznejte, jak vypadal život urozené rodiny v 19. století. Nahlédněte do pokojů nádherného zámku Nelahozeves. V dobově zařízených salóncích spatříte mimo jiné umělecká díla Brueghela, Rubense, Veroneseho a dalších umělců. Zámek je otevřený od úterý do neděle, od 9:00 až 17:00 hodin, vstupena je za 150 Kč. Za zvýhodněné vstupné 170 Kč můžete navštívit jak zámecké komnaty, tak také Dvořákův rodný dům. Každou sobotu a neděli od 14:00 hodin se na zámku konají dětské prohlídky nazvané Objevování Lobkowiczkých sbírek. Jednotné vstupné je za 130 Kč.
 

Nové hrady ve východních Čechách lákají do expozice, rozkvetlých zahrad i na klobouky

Zámek Nové HradyZámek Nové hrady, přezdívaný "české Versailles", je otevřen každý den od 9:00 do 17:00 hodin, a to až do 30. září 2022. V rámci prohlídky stálé zámecké expozice uvidíte výjimečnou výstavu Umění nábytku v proměnách staletí a nahlédnete do soukromých prostor majitelů. Součástí prohlídky je výklad o historii sídla, jeho probíhající rekonstrukci, návštěva slavnostního sálu, přilehlých soukromých prostor a expozice nábytkového umění ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Prohlídka s průvodcem začíná v každou celou hodinu a trvá přibližně 45 minut, vstupné je za 120 Kč. V budově oranžerie naproti labyrintu, kde je k vidění také voliéra s papoušky, objevíte jedinečnou Galerii anglických klobouků. V expozici je vystaveno více než sto dámských klobouků roztodivných tvarů, materiálů a barev. Dočtete se také mnoho zajímavého o historii nošení klobouků, výrobní technologii a materiálech. Některé klobouky si dámy mohou vyzkoušet a pobavit se tímto nevšedním zážitkem. Prohlídka je bez průvodce.
 

Od úterý otevírá zámek Orlík

zámek OrlíkOd úterý do neděle je otevřena brána zámku Orlík nad Vltavou, a to od 9:00 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu ještě o hodinu déle. Schwarzenbergy bohatě vybavené zámecké interiéry jsou vynikající ukázkou životního stylu šlechty v 19. století. Výzdobou vyniká tzv. Teskův sál , jehož vyřezávaný kazetový strop a obložení stěn zhotovil v letech 1882 -1884 Jan Teska. V podobném romantickém duchu je vyzdoben a zařízen honosný Rytířský sál. Na zámku je také zastoupen empírový styl napoleonské doby a to především nábytkem, který si přivezl již zmíněný Karel Schwarzenberg z Paříže. Navštívit můžete také zajímavé akvárium sladkovodních ryb. Vstupné do zámku je 350 Kč, senioři a děti zaplatí 300 Kč.


V Častolovicích do interiérů, zvěřince i růžové zahrady

Zámek ČastoloviceNa zámku Častolovice se podíváte do krásných interiérů, zahrady se zvěřincem i anglického parku se zdejšími daňky v oboře. Interiéry zámku s freskami, kazetovými stropy a sbírkami obrazů a zbraní dokumentují životní styl a bytovou kulturu rodu Sternbergů v průběhu čtyř staletí. Na návštěvníky čeká také rozsáhlý park s jezírkem, minizoo, obora s bílými daňky a zámecká cukrárna. Majitelka zámku paní Diana Phipps Sternbergová miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Myšlenkou a záměrem bylo  vytvoření tzv. “ petting farm“, které jsou rozšířeny v Evropě a v USA. Jsou to místa, kde mají děti možnost prohlédnout a pohladit si různé druhy domácích i cizokrajných zvířat, které viděli třeba jenom v knížkách nebo na obrázcích. V blízkosti zámku paní Sternbergová zřídila vodní a růžovou zahradu. Zámek lze navštívit od úterý do neděle od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 150 Kč, do zvěřince a zámeckého parku se podíváte každý den (otevřeno je do soumraku) za 65 Kč.


Zámek Dobříš zve do francouzského parku

Zámek DobříšRokokový zámek Dobříš s výraznou fasádou upoutá při příjezdu z Prahy do Dobříše každého návštěvníka. Expozice se ještě stále připravují (otevřeny by měly být letos), avšak od poloviny května je již přístupný nádherný francouzský park, který se otevřel sice v roce 2020, ale již v únoru 2021 se začaly projevovat závažné vady a park musel být zase rychle uzavřen. A tak teprve od roku 2022 je krásná zahrada znovu otevřena a láká všechny milovníky zahradní architektury. Francouzský park je přísně symetrický a rozvržen do tří teras. Spodní terasa u zámku je osázena zimostrázovou broderií, její dominantou je kruhová fontána s galerií soch. Na druhé terase se nachází stříhané loubí. Celou zámeckou zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, většinou z dílny sochaře Ignáce Františka Platzera. K největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní. Do zahrady se můžete podívat od úterý do neděle od 8:00 do 16:30 hodin. Vstupné je za 50 Kč.
Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Pohádkový zámek Stránov

Pohádkový zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek a park se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Zájemci se mohou vypravit na vycházky po krásném areálu zámku s přilehlým parkem. Nově je od jara 2017 zpřístupněna restaurace a hotel s wellness.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Hrádek u Sušice

Zámek Hrádek u Sušice

Na Klatovsku nedaleko Sušice naleznete opravený Zámek Hrádek v obci Hrádek u Sušice. Volně přístupný je zámecký park s naučnou stezkou Františka Pravdy.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Hrad a zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice

Tajuplný a turisty dosud neobjevený je hrad a zámek v Dolních Kounicích, který patří bezesporu mezi zajímavá místa v ČR. Téměř 700 let historie na jednom místě.

Zámek Rychnov nad Kněžnou – dílo Jana Blažeje Santiniho

Zámek Rychnov nad Kněžnou – dílo Jana Blažeje Santiniho

Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice patří zámek v Rychnově nad Kněžnou k největším a nejkrásnějším barokním celkům v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Zámek a zámecký park Kvasiny

Zámek a zámecký park Kvasiny

Pozdně renesanční tvrz, která byla postupně přestavěna na zámek, založil pravděpodobně Bedřich z Vlkanova někdy po roce 1608. Trojkřídlý klasicistní zámek byl postaven na ostrohu nad řekou Bělou.

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz je jedinečný a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s neopakovatelným geniem loci, ležící na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou. Roku 2021 zámek změnil majitele, veřejnosti je otevřen pouze při speciálních příležitostech a svatbách.