!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Prohlídku kláštera Zlatá Koruna letos zpestří mnišské latríny
Prohlídku kláštera Zlatá Koruna letos zpestří mnišské latríny
"> "> ">
Památky

Prohlídku kláštera Zlatá Koruna letos zpestří mnišské latríny

Vydáno 26. května 2020
Plastičtější obraz o každodenním životě cisterciáckých mnichů v klášteře Zlatá Koruna získají návštěvníci díky rozšíření prohlídkové trasy o nové prostory historických toalet. Ty byly zrekonstruovány v budově velkého konventu, kde se v 18. století mnišské latríny nacházely.
klášter zlatá korunaPředstavu o každodenním životě mnichů v ze zlatokorunském klášteře získají návštěvníci i nahlédnutím do prostor historických toalet, které se nacházely v budově velkého konventu. Od letošní sezóny se latríny stanou součástí prohlídkové trasy klášterem.

Toalety se nacházely v prvním a ve druhém patře východního křídla velkého konventu. V přízemí sousedily se skriptoriem a knihovní chodbou, v patře s mnišskými celami. Nešlo však o útulné místo - jednalo se o společnou dlouhou "lavici" s otvory na sezení. Latrína ústila do šest metrů hluboké šachty, která odváděla splašky do slepého ramena mlýnského náhonu a odtud dále do řeky Vltavy.

Místo sloužilo, v době největšího rozkvětu kláštera, asi čtyřiceti mnichům, pro něž zde bylo nainstalováno pět latrín vedle sebe. Pouze opat měl pro sebe k dispozici toaletu ve svém bytě. Místnost v rámci prohlídek doplní dobové předměty - např. replika latrín a pisoáru

I když se klášter Zlatá Koruna otevřel návštěvníkům 25. května, novinka na hlavní prohlídkové trase v podobě repliky latrín, bude k vidění až od konce srpna 2020
Klášter Zlatá Koruna - historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna - historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.