Úvod > Aktuality > Prohlédněte si Zapomenuté poklady i novou prohlídkovou trasu v Dačicích
Zámek Dacice
"> Zámek Dacice "> Mimo zajímavé výstavy je na zámku v Dacicích prístupná také nová prohlídková trasa "> Místnosti byly reinstalovány podle nalezených dobových fotografií
Památky

Prohlédněte si Zapomenuté poklady i novou prohlídkovou trasu v Dačicích

  • Vydáno27. června 2013
Výstava s názvem Zapomenuté poklady bude lákat k prohlídce Dačického zámku po celé léto. Expozice, která je zaměřena především na sochy a obrazy, přibližuje výtvarné dějiny Dačicka od 17. do 19. století. Některá díla jsou vystavena vůbec poprvé. Mimo to si na zámku můžete projít zcela novou prohlídkovou trasu.
Zámek DačiceV první části výstavy Zapomenuté poklady na dačickém zámku uvidíte obrazy a sochařská díla místních umělců či díla, která byla pro Dačice zhotovena mistry moravského baroka na jiných místech. Jedná se například o obrazy Josefa Winterhaldera mladšího a Johanna Lucase Krackera.

Druhá část se věnuje sběratelské vášni rodiny Dalbergů, která vlastnila zámek v Dačicích až do roku 1940. Zcela poprvé se vám tak představí akvarel s vedutou dačického zámku od rakouského malíře Jakoba Alta. Jedním z nejzajímavějších exponátů je také Kronika světa od Hartmanna Schedela, která pochází z 15. století. V ilustrované knize z roku 1943 je k vidění vůbec první vyobrazení Prahy nebo portrét Terezy Dalbergové. Výstava je přístupná v otevírací době zámku každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin a v zámecké galerii potrvá až do 15. září.

Mimo zajímavé výstavy je na zámku v Dačicích přístupná také nová prohlídková trasa, na které si prohlédnete reprezentační místnosti i pánské a dámské soukromé apartmány, které můžete spatřit v podobě, kterou měly na začátku 20. století. Projdete se tak jídlenou, společenským pokojem nebo dámskými pracovnami. Místnosti jsou po restaurování jako nové a byly reinstalovány podle nalezených dobových fotografií z roku 1908. Rehabilitací prošly také ojedinělé papírové tapety z roku 1900, umělý mramor a mobiliář, který se po dlouhá léta skrýval v depozitářích. Oproti předchozím letem se prohlídková trasa tak rozšířila na celkem 20 místností.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.