Úvod > Aktuality > Prohlédněte si zajímavé výstavy na jihočeských hradech a zámcích
Prohlédněte si zajímavé výstavy na jihočeských hradech a zámcích
">
Zážitky

Prohlédněte si zajímavé výstavy na jihočeských hradech a zámcích

  • Vydáno24. srpna 2012
Jihočeské hrady a zámky lákají nejen k návštěvě stálých prohlídkových tras, ale nabízejí i zajímavé výstavy. Obdivovat můžete nejen historické šaty, intarzovaný nábytek či květinová aranžmá, ale také fotografie nebo obrazy současných českých i zahraničních výtvarníků. Některé z výstav jsou k vidění až do konce návštěvnické sezóny.
Zámecká galerie na Státním zámku Třeboň hostí od 24. 8. do 30. 9. interaktivní výstavu Štafířství a intarzie… kouzlo a taje pozapomenutých řemesel. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti o obou technikách a dokonce si budou moci některé trojrozměrné exponáty doslova osahat. Kromě výstavních prostor zámecké galerie jsou cenné příklady intarzovaného nábytku k vidění na obou prohlídkových trasách třeboňského zámku.

Květinová aranžmá ozdobí historické interiéry Státního hradu Rožmberk v rámci výstavy Ženu ani květinou. Výstava je součástí prohlídkové trasy a potrvá od 25. do 31. 8. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program, který zaplní nádvoří hradu i rožmberské náměstí v sobotu 25. 8., kde se rozezní renesanční a barokní skladby v podání souboru Cantus Firmus. Hudbu pak vystřídají souboje členů skupiny historického šermu Vítkovci. Nebudou chybět ani ukázky dobových tanců a perličkou programu bude historická módní přehlídka.
 
Státní zámek v Dačicích nechává až do konce září nahlédnout do zámeckých šaten. Výstava Tajemství zámeckých šaten představuje originály historických oděvů z 18. až počátku 20. století, z nichž velká většina je veřejnosti ukázána zcela poprvé. Kromě šatů, bot, klobouků a dalších oděvních doplňků jsou k vidění například empírové svatební šaty hraběnky Černínové, nádherně vyšívané oděvy Jana Rudolfa Černína nebo ukázky spodního prádla. 

Výstava fotografií Jany Rabenhauptové "Obludárium bratří Formanů" je až do konce října k vidění ve vstupní věži Státního zámku Kratochvíle. Série fotografií poodhalí momenty ze života „kočovného“ divadla bratří Formanů a jejich úspěšného představení Obludárium. 

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.