Úvod > Aktuality > Do chomutovského železničního depozitáře vás o víkendu sveze parní vlak
Prohlédnete si technické unikáty v chomutovském železnicním depozitári
"> Prohlédnete si technické unikáty v chomutovském železnicním depozitári "> Uvidíte více než 100 kolejových vozidel nekolika rozchodu a nejruznejších typu "> Železnicní depozitár Národního technického muzea se nachází v areálu lokomotivního depa Ceských drah

Do chomutovského železničního depozitáře vás o víkendu sveze parní vlak

Vydáno 23. srpna 2019 Památky
V sobotu 24. srpna 2019 si můžete vychutnat pořádnou dávku železniční nostalgie. Přijeďte do Lužné u Rakovníka, prohlédněte si největší železniční muzeum u nás a pak se svezte historickým vlakem, v němž nebude chybět bufetový vůz, do Chomutova na prohlídku železničního depozitáře Národního technického muzea.
Lokomotiva Albatrossobotu 24. srpna se uskuteční jízda z Lužné u Rakovníka do Železničního depozitáře v Chomutově a zpět historickým vlakem taženým parní lokomotivou Papoušek. Vlak bude sestaven z historických vagonů Bai. Papoušek vyjíždí z Lužné v 10:50, zastavuje v Krupé 10:58 a v Žatci 11:35 hodin. Do Chomutova dorazí v poledne.

Jízdenka ze zastávky Lužná u R./Krupá – Chomutov stojí 100 Kč (děti 6 – 15 let 80 Kč), cesta z Žatce vyjde na 60 Kč (děti za 40 Kč). Jízdenky jsou pouze jednosměrné, prodej probíhá ve všech pokladnách ČD, případně je možné zakoupit jízdenku ve vlaku.

V souvislosti s vypravením zvláštního parního vlakuMuzea ČD v Lužné u Rakovníka do Chomutova a zpět v sobotu 24. srpna 2019 bude v areálu depozitáře NTM v Chomutově jezdit parní vůz Komarek. Vůz bude v provozu mezi 12. a 16. hodinou a bude konat cca pětiminutové jízdy. Cena za svezení činí 20 Kč na osobu. Vstupenky se prodávají při nástupu do vozu.
 

Největší lákadla chomutovského depozitáře

Depozitář ChomutovVšichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, kde jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Letos si zde až do 28. října 2019 můžete prohlédnout více než 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od drezíny z roku 1850 a parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po kolejový sněhový pluh z roku 1980. K vidění budou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla, která donedávna sloužila v pravidelném provozu u Českých drah a teď jsou připravena pro zachování ve sbírce Národního technického muzea.
 
SněhometNejvětším lákadlem depozitáře budou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým "Albatrosem" 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva "Gartenau" vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffer, nebo salonní vůz vyrobený Kopřivnickou vozovkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda. Dále zde spatříte mimo jiné i kolejový rotační parní sněhomet značky Henschel und Sohn z roku 1943 a ozubnicovou tendrovou parní lokomotivu 404.003
 
vůz komárekŽelezniční depozitář Národního technického muzea se nachází v areálu lokomotivního depa Českých drah v Chomutově. Přístupová cesta bude značena z Černovické ulice z prostoru nákupního centra Globus (směr Karlovy Vary). Depozitář je letos otevřen až do 28. října 2018 vždy ve čtvrtek, pátek, sobotu a neděli od 10 do 17 hodin. Dospělí zaplatí 110 Kč, snížené vstupné je 70 Kč, rodinné pak 270 Kč.
Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Další aktuality

4.7.
2020
Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Severozápadní Čechy | Letní sporty
3.7.
2020
Udělejte si výlet po zubrnické železnici

Udělejte si výlet po zubrnické železnici

Severozápadní Čechy | Zážitky
30.6.
2020
Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří

Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří

Severozápadní Čechy | Zážitky
29.6.
2020
#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

Severozápadní Čechy | Lázně a wellness