Úvod > Aktuality > Do chomutovského železničního depozitáře vás o víkendu sveze parní vlak
Prohlédnete si technické unikáty v chomutovském železnicním depozitári
"> Prohlédnete si technické unikáty v chomutovském železnicním depozitári "> Uvidíte více než 100 kolejových vozidel nekolika rozchodu a nejruznejších typu "> Železnicní depozitár Národního technického muzea se nachází v areálu lokomotivního depa Ceských drah
Památky

Do chomutovského železničního depozitáře vás o víkendu sveze parní vlak

  • Vydáno20. srpna 2021
Užijte si tradiční letní železniční akci Z Muzea do muzea. Z Lužné u Rakovníka bude v sobotu 21. srpna vypraven historický vlak a umožní tak příznivcům železnice navštívit obě železniční muzea v jednom dni. Vlak bude tažen lokomotivou 477.043 „Papoušek“, která dorazí do Železničního depozitáře NTM do Chomutova za dalším „Papouškem“ 477.060, který je součástí našich sbírek. Vlak po přibližně 2,5 hodinové pouze poté vyrazí zpět do Lužné.
Lokomotiva Albatrossobotu 21. srpna se uskuteční jízda z Lužné u Rakovníka do Železničního depozitáře v Chomutově a zpět historickým vlakem taženým parní lokomotivou Papoušek. Vlak bude sestaven z historických vagonů Bai. Papoušek vyjíždí z Lužné v 10:50, zastavuje v Krupé 10:59 a v Žatci 11:37 hodin. Do Chomutova dorazí v poledne.

Jízdenka ze zastávky Lužná u R./Krupá – Chomutov stojí 190 Kč.
 

Největší lákadla chomutovského depozitáře

Depozitář ChomutovVšichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, kde jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Můžete si tu prohlédnout více než 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od drezíny z roku 1850 a parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po kolejový sněhový pluh z roku 1980. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla, která donedávna sloužila v pravidelném provozu u Českých drah a teď jsou připravena pro zachování ve sbírce Národního technického muzea.
 
SněhometNejvětším lákadlem depozitáře jsou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým "Albatrosem" 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva "Gartenau" vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffer, nebo salonní vůz vyrobený Kopřivnickou vozovkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda. Dále zde spatříte mimo jiné i kolejový rotační parní sněhomet značky Henschel und Sohn z roku 1943 a ozubnicovou tendrovou parní lokomotivu 404.003
 
vůz komárekŽelezniční depozitář Národního technického muzea se nachází v areálu lokomotivního depa Českých drah v Chomutově.
Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.