Úvod > Aktuality > Prohlédněte si s dětmi starobylý dům v Liliové ulici
Prohlédněte si s dětmi starobylý dům v Liliové ulici
">
Památky

Prohlédněte si s dětmi starobylý dům v Liliové ulici

  • Vydáno29. září 2017
V sobotu 30. září se brány historického domu „U Voříkovských“ v Liliové ulici v Praze otevřou rodičům s dětmi. Zatímco se rodiče zúčastní prohlídky, děti od šesti let si v přednáškovém sále vyzkouší renesanční malování a z kostek si postaví své město. Zvláštní prohlídky jsou zdarma a zájemci si je mohou rezervovat přes webové stránky Národního památkového ústavu. Památka bude přístupná formou komentovaných prohlídek (v 10, 11, 13 a 14.30 hodin).
Dům LiliováObjekt, v umělecko-historické literatuře nazývaný „U Voříkovských“, je významným měšťanským domem s bohatou historií, kterou sdílel s celým svým prostředím v srdci Starého Města, v těsném kontaktu s kostelem sv. Anny – nynějším centrem Pražská křižovatka. Nárožní dům sestává z několika navzájem spojených objektů. První písemná zmínka o něm se objevuje v první čtvrtině 14. století. Od 15. století zde byl prosperující pivovar. Další přestavby pak proběhly v 17., 18. a 19. století.

Budova má dobře dochované architektonické členění průčelí včetně pozdně renesančního vstupního portálu s barokní malbou v rámu nad portálem. Dům obsahuje též řadu cenných prostor s klenbami, zejména v uličním traktu přízemí, které NPÚ plánuje využít pro funkce spojené se zpřístupněním. Cenné jsou i rozlehlé sklepy gotického i barokního původu, na řadě míst s dochovanými dlažbami. V patře východního a severního křídla vznikly v 18. století luxusní obytné a reprezentativní místnosti s klenbami a stropy se štukovou výzdobou a nástropními i nástěnnými malbami.