Úvod > Aktuality > Prohlédněte si starobylý dům v Liliové ulici
Prohlédněte si starobylý dům v Liliové ulici
">
Památky

Prohlédněte si starobylý dům v Liliové ulici

  • Vydáno27. července 2017
Po dvou letech stavebních prací byla dokončena vzorová památková obnova historického domu v Liliové ulici 5 na Starém Městě v Praze, který bude od letošního podzimu sloužit jako pracoviště Národního památkového ústavu. V pátek 28. července si jej bude moci prohlédnout i veřejnost, pro kterou jsou připraveny komentované prohlídky.
Dům LiliováObjekt, v umělecko-historické literatuře nazývaný „U Voříkovských“, je významným měšťanským domem s bohatou historií, kterou sdílel s celým svým prostředím v srdci Starého Města, v těsném kontaktu s kostelem sv. Anny – nynějším centrem Pražská křižovatka. Nárožní dům sestává z několika navzájem spojených objektů. První písemná zmínka o něm se objevuje v první čtvrtině 14. století. Od 15. století zde byl prosperující pivovar. Další přestavby pak proběhly v 17., 18. a 19. století.

Budova má dobře dochované architektonické členění průčelí včetně pozdně renesančního vstupního portálu s barokní malbou v rámu nad portálem. Dům obsahuje též řadu cenných prostor s klenbami, zejména v uličním traktu přízemí, které NPÚ plánuje využít pro funkce spojené se zpřístupněním. Cenné jsou i rozlehlé sklepy gotického i barokního původu, na řadě míst s dochovanými dlažbami. V patře východního a severního křídla vznikly v 18. století luxusní obytné a reprezentativní místnosti s klenbami a stropy se štukovou výzdobou a nástropními i nástěnnými malbami.

NPÚ při příležitosti dokončené obnovy pořádá v domě v pátek 28. července 2017 den otevřených dveří. Otevřeno bude od 14 do 19 hodin, poslední komentovaná prohlídka začíná v 18 hodin.