Úvod > Aktuality > Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách
Kastelánské prohlídky zprístupní unikátní zámecké divadlo z roku 1797 a reprezentacní prostory I. patra
Památky

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

  • Vydáno29. května 2013
Rodová galerie Státního zámku v Litomyšli se opět rozrostla. Od konce května mohou návštěvníci pohlédnout do tváře dalších šlechtických majitelů, a to třeba během kastelánských prohlídek, které jsou připraveny na vybrané červnové neděle.
Jiří Kristián z LitomyšleNové portréty na litomyšlském zámku zachycují druhou generaci valdštejnských majitelů – Emanuela Filiberta z Valdštejn-Vartemberka a jeho mladšího bratra Jiřího Kristiána, za něhož Emanuel spravoval Litomyšl do jeho plnoletosti. Za vlády Jiřího Kristiána a jeho syna Františka Josefa bylo na zámku zbudováno nádherné zámecké divadlo. Něžnost nové galerii portrétů dodává krásná žena – Marie Anna z Lichtenštejna, manželka staršího z bratří Emanuela. Posledním novým portrétem je pak podobizna jejich nejstaršího syna Karla Josefa Emanuela, kterého návštěvníci jistě spojí se slavným Giacomou Casanovou, který působil jako knihovník na valdštejnském panství v Duchcově.

Ideální příležitostí, kdy si portréty přijít prohlédnout, jsou nedělní odpoledne. Neděle 2. 6., 16. 6. a 31. 6. 2013 vždy od 14 hodin nabízejí možnost navštívit zámek v Litomyšli v doprovodu kastelánky. Kastelánské prohlídky zpřístupní unikátní zámecké divadlo z roku 1797 a reprezentační prostory I. patra tzv. Vratislavova stavení – západního paláce, právě s novými portréty.

Vítáni jsou všichni návštěvníci, kteří touží poznat litomyšlský zámek podrobněji, kteří se chtějí zeptat na věci historicko-umělecké, ale i provozní, kteří mají zájem o budoucnost zámku. Milovníci historie ale rozhodně nebudou ochuzeni o výklad k historickým spojitostem a k zajímavostem z běžného života aristokratické rodiny, pobývající na venkovském sídle. Vstupenky lze rezervovat na telefonním čísle 461 615 067, cena za vstupné činí 120 Kč pro dospělého, snížené vstupné vyjde na 70 Kč.

 
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Další aktuality

Vydejte se na pěknou předjarní procházku do Slatiňan

Na poklidnou procházku vás zveme do městečka Slatiňany. Projdete se nejen zdejšími parky a lesoparky, ale také naučnou stezkou ke Kočičímu hrádku. Miniatura hradu se postará o zábavu malých návštěvníků a rodiče si mohou v klidu vychutnat v přístřešku čaj z termosky. Těšit se můžete také na cestu okolo ohrad, kde lze spatřit starokladrubské vraníky.
Pardubický kraj | Zážitky

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Skiareál Dolní Morava láká na špičkovou crossovou trať

Skiareál Dolní Morava otevřel 5. února 2024 špičkovou crossovou trať i zábavný fun trail. Na crossové trati budee projíždět závodními brankami, profesionálními zatáčkami, terénními vlnami a skoky. Fun trail nabídne klopené zatáčky, terénní vlny a dva tunely. Zařádit si na ní mohou lyžaři i snowboardisti všech věkových kategorií i výkonností.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Klášter Králíky láká opět na zimní noční prohlídky!

Vydejte se s průvodcem potemnělými chodbami kláštera Králíky na Hoře Matky Boží na Orlickoústecku! Pod speciálním nočním osvětlením spatříte exponáty, klášterní kryptu i unikátní kapli Svatých schodů. Prohlídka trvá přibližně 60 minut a začíná vždy v 19:30 hod. u vstupu do kostela. Komentovaná prohlídka poutního areálu na Hoře Matky Boží u Králík probíhá za každého počasí a není nutná předchozí registrace.
Pardubický kraj | Památky