Úvod > Aktuality > Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách
Kastelánské prohlídky zprístupní unikátní zámecké divadlo z roku 1797 a reprezentacní prostory I. patra
"> Kastelánské prohlídky zprístupní unikátní zámecké divadlo z roku 1797 a reprezentacní prostory I. patra "> Ideální príležitostí, kdy si portréty prijít prohlédnout, jsou nedelní odpoledne
Památky

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

  • Vydáno29. května 2013
Rodová galerie Státního zámku v Litomyšli se opět rozrostla. Od konce května mohou návštěvníci pohlédnout do tváře dalších šlechtických majitelů, a to třeba během kastelánských prohlídek, které jsou připraveny na vybrané červnové neděle.
Jiří Kristián z LitomyšleNové portréty na litomyšlském zámku zachycují druhou generaci valdštejnských majitelů – Emanuela Filiberta z Valdštejn-Vartemberka a jeho mladšího bratra Jiřího Kristiána, za něhož Emanuel spravoval Litomyšl do jeho plnoletosti. Za vlády Jiřího Kristiána a jeho syna Františka Josefa bylo na zámku zbudováno nádherné zámecké divadlo. Něžnost nové galerii portrétů dodává krásná žena – Marie Anna z Lichtenštejna, manželka staršího z bratří Emanuela. Posledním novým portrétem je pak podobizna jejich nejstaršího syna Karla Josefa Emanuela, kterého návštěvníci jistě spojí se slavným Giacomou Casanovou, který působil jako knihovník na valdštejnském panství v Duchcově.

Ideální příležitostí, kdy si portréty přijít prohlédnout, jsou nedělní odpoledne. Neděle 2. 6., 16. 6. a 31. 6. 2013 vždy od 14 hodin nabízejí možnost navštívit zámek v Litomyšli v doprovodu kastelánky. Kastelánské prohlídky zpřístupní unikátní zámecké divadlo z roku 1797 a reprezentační prostory I. patra tzv. Vratislavova stavení – západního paláce, právě s novými portréty.

Vítáni jsou všichni návštěvníci, kteří touží poznat litomyšlský zámek podrobněji, kteří se chtějí zeptat na věci historicko-umělecké, ale i provozní, kteří mají zájem o budoucnost zámku. Milovníci historie ale rozhodně nebudou ochuzeni o výklad k historickým spojitostem a k zajímavostem z běžného života aristokratické rodiny, pobývající na venkovském sídle. Vstupenky lze rezervovat na telefonním čísle 461 615 067, cena za vstupné činí 120 Kč pro dospělého, snížené vstupné vyjde na 70 Kč.


Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality