Úvod > Aktuality > Prohlédněte si nejrůznější betlémy v Třešti na Vysočině
Prohlédněte si nejrůznější betlémy v Třešti na Vysočině
"> "> V Trešti nedaleko Jihlavy se udržuje více než 200 let stará tradice stavení betlému v místních rodinách "> Treštský Spolek prátel betlému prestavuje pravidelne v adventním case expozici v Schumpeterove dome "> Zdejší betlémy jsou staveny jako dioramata, vytvorená z parezu, mechu a dalších prírodnin, v nichž jednotlivé stupne precházejí v malovanou krajinu
Kultura

Prohlédněte si nejrůznější betlémy v Třešti na Vysočině

  • Vydáno25. prosince 2019
V každém městě a každé vesnici objevíte něco, co jinde nemají. V Třešti, městečku na Vysočině mezi Jihlavou a Telčí, po takové zvláštnosti nemusíte pátrat dlouho. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na obcházení třešťských domácností, které každý rok o Vánocích staví tradiční betlémy!
Betlém v TřeštiPodnět k vánočnímu stavění jesliček prý dal v roce 1223 sv. František z Assisi, v samotné Třeštistavění betlémů více jak dvousetletou tradici.

Zprvu šlo o papírové betlémy, které ve druhé polovině 19. století nahradily bukolické, pečlivě modelované krajinky z pařezů, mechů a jiných přírodnin, zabydlené dřevěnými figurkami. V největších betlémech byste napočítali až 500 figurek a dosahují délky až sedmi metrů.
 

Betlémská cesta Třeští

BetlémTo je toho, řeknete si, betlémy přece staví doma kdekdo. Jenže v Třešti na Vysočině dodnes dovedou betlémy nejenom vyřezávat, ale také si je umí patřičně užít. Obcházení betlémů v třešťských domácnostech zkrátka patří k zavedeným vánočním tradicím a místní svá každoročně obnovovaná díla rádi ukazují každému, kdo se na přijde podívat. V některých betlémech mají své místo i figurky třešťských obyvatel a zmenšené makety domů, které můžete ve městě vidět. Tak je vedle sebe synagoga s pilou, stoupa, ve které teče voda a mezi prosebníky je figurka žebračky Boženky a další.

Betlémská cesta, jak se výstavě betlémů v domácím prostředí říká, probíhá od čtvrtka 26. prosince 2019 do neděle 2. února 2020 nejen v třešťských domácnostech, ale také v kostele sv. Kateřiny Sienské či ve stálé expozici betlémů v Schumpeterově domě v budově Turistického informačního centra. Plánek Betlémské cesty s aktuálními čtyřiadvaceti zastávkami získáte v Turistickém informačním centru anebo si jej můžete stáhnout z webových stránek města Třešť.
Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.