Úvod > Aktuality > Baron Trenck se vrací na Špilberk i s Marií Terezií

Baron Trenck se vrací na Špilberk i s Marií Terezií

Vydáno 5. září 2019 Památky
Špilberk žije baronem Trenckem! Tak se jmenuje letošní ročník tradičně největší události, kterou pořádá Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Sedmý ročník akce s pestrým programem pro celou rodinu se koná o víkendu 7. a 8. září 2019. Během něj se lidem otevře celý hrad Špilberk, organizátoři chystají velkou hradní hru, tematický program ve stylu 18. století, jarmark i občerstvení.
ŠpilberkTradiční akce "Špilberk žije" se koná už po sedmé. Opět nabídne zábavu pro celou rodinu a otevřený hrad za zvýhodněné vstupné. Návštěvníci se podívají i do běžně nepřístupných míst a navíc si užijí speciální program.

Letošní téma odkazuje na kulatých 270 let od smrti slavného špilberského vězněvelitele pandurů barona Trencka. Jemu navíc bude patřit i výstava, kterou muzeum otevře v říjnu.

Baron TrenckAkce "Špilberk žije baronem Trenckem" se koná o víkendu 7. a 8. září, vždy od 10 do 18 hodin. Lidé se při ní ocitnou v 18. století – v době, kdy vládla legendární císařovna Marie Terezie a kdy byl na Špilberku vězněn nejslavnější trestanec, baron Trenck. Oba se na hradě objeví, stejně tak i jejich vojáci a panduři. Chystá se velká hradní hra, při níž menší i větší odvážlivci zakusí náročný výcvik, po němž by se pomyslně mohli stát elitními císařskými vojáky. Hráče čeká spousta úkolů a překážek, které je zavedou do různých koutů Špilberku.

Špilberk žijeA to není vše. Skupina Exulis předvede duely v šermu, umělecká agentura Rex zase chystá několik ukázek pro malé i velké. Uvidíte také příjezd Marie Terezie na hrad, Trenckovu audienci u císařovny nebo bitvu mezi pandury a Prusy. Nejmenší diváci ocení pohádku Kocour v botách. Krom toho budou při akci otevřeny všechny stálé expozice a sportovní výstava Branky Body Brno a malá ochutnávka z připravované výstavy o Trenckovi. V Jihozápadním bastionu a v expozici moderního umění se chystají komentované prohlídky. Nebude chybět ani dobový jarmark, bohaté občerstvení nebo fotokoutek.
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Baron Trenck. Nová tvář legendy

Baron Trenck. Nová tvář legendy

U příležitosti 270 let od úmrtí barona Františka Trencka ve vězení na Špilberku se na témže místě otevírá výstava „Baron Trenck. Nová tvář legendy“. Vyvrcholí tím téměř tříletý unikátní projekt, při němž Trenckovu mumii zkoumal mezioborový tým brněnských specialistů.