Úvod > Aktuality > Prohlédněte si Čihadla z nové vyhlídky
Prohlédněte si Čihadla z nové vyhlídky
"> ">
Zážitky

Prohlédněte si Čihadla z nové vyhlídky

  • Vydáno20. července 2012
V srdci Jizerských hor se všem milovníkům přírody a dalekých rozhledů otevřela nová vyhlídka. Nachází se v rašeliništi Na Čihadle a je dostupná také hendikepovaným turistům.
Vzácné rašeliniště Na Čihadlech v blízkosti Štolpišské silnice je znovu přístupné díky novým povalovým chodníkům a zrekonstruované vyhlídce. První rozhlednu na okraji vrcholového rašeliniště postavili v roce 1976 dobrovolní strážci, museli přitom vydržet drsné klimatické podmínky listopadové sněhové bouře. První vyhlídka vydržela zhruba 20 let, další postavili v roce 1999. Vyhlídka ze smrkového dřeva byla od minulého roku ve špatném stavu a musela být zbouraná. Současná rozhledna, postavená z dubu by měla vydržet minimálně čtvrt století.

Rašeliniště Na Čihadlech je největší přirozenou vodní plochou v Jizerských horách. Nachází se v sedle mezi Smědavskou a Černou horou. Své jméno získalo podle čihařů, kteří zde lovili ptáky pro zámeckou kuchyni na frýdlantském panství. Rašeliniště je místy až čtyři metry hluboké a je zvláštní i tím, že zde nerostou původní kleče, ale zakrslé smrky staré i několik stovek let. S rašeliništěm je spojována celá řada starých jizerských pověstí. Známá je ta o nehodném zvoníkovi z Hejnic, jehož hříchy kdysi umlčely tamní zvony.
 
Rašeliniště Na Čihadle

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl