Úvod > Aktuality > Jubilejní Smetanova Litomyšl bude ve znamení oper

Jubilejní Smetanova Litomyšl bude ve znamení oper

Vydáno 14. června 2018 Kultura
Hudební festival Smetanova Litomyšl letos vstupuje již do 60. ročníku! V roce 2018 se bude se konat od čtvrtka 14. června do soboty 7. července a během třiadvaceti festivalových dnů se uskuteční přes 40 pořadů. Stejně jako každý rok vystoupí téměř kompletní česká interpretační špička, včetně všech tří národních divadel a České filharmonie, doplní ji však řada zahraničních umělců. Národní festival Smetanova Litomyšl je znám především jako festival operní. V rámci 60. ročníku festivalu bude uvedeno úctyhodných osm titulů, což je nejvíce v dosavadní historii.

Smetanova LitomyšlNárodní festival Smetanova Litomyšl vstoupil v roce 2018 do svého 60. ročníku. Toto kulaté jubileum se odráží nejen v bohatém programu, který čítá čtyřicítku pořadů, ale také v doprovodných akcích. Od 14. června do 7. července zkrátka vtáhne festival do dění každého.

Ačkoli hlavní hvězdou bude mexický tenorista Javier Camarena a vystoupí i další zahraniční sólisté a soubory, těžiště vychází zejména z hudby českých autorů a provedené nejlepšími domácími interprety. Česká filharmonie bude hrát Smetanu, Janáčka, Dvořáka, Suka a kantátu Český poutník, zkomponovanou na objednávku festivalu soudobými českými autory, pražské Národní divadlo uvede premiéru inscenace Smetanovy Libuše, brněnské Janáčkovu Její pastorkyňu. Smetanovy a Dvořákovy skladby zahraje Pavel Haas Quartet. Janáčkovu Sinfoniettu, ale také Hudbu pro Prahu 1968 Karla Husy provede Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Netopila.


Výročí republiky, Den s Haydnem, Nohavica či minus123minut

Smetanova LitomyšlLetošní ročník festivalu má za úkol připomenout také 100. výročí vzniku samostatného československého státu stejně jako 50. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. V plné míře se programově zaměřil na pokladnici české hudby a její skvosty uvede v patřičném kontextu tvorby světové. Výjimečná skladba Karla Husy tak bude uvedena v pořadu Osudová léta 1918 a 1968 společně s „Osudovou“ symfonií Ludwiga van Beethovena. Odstartuje nový tříletý cyklus Faustus, v jehož rámci bude na Smetanově Litomyšli 2018 uveden Faust a Markéta Charlese Gounoda a Boitův Mefistofeles.

Festivalovou specialitou bude „Den s Haydnem“, připravený s Radkem Baborákem, orchestrem Česká Sinfonietta a mezinárodně uznávanými sólisty. Haydnova hudba bude znít skutečně celý den, koncerty budou ráno (Symfonie č.6 D dur „Ráno“), v poledne (Symfonie č. 7 C dur „Poledne“) a večer (mj. také Symfonie č. 8 G dur „Večer“). Jako vždy nabídne Smetanova Litomyšl i program přesahující žánry, s Janáčkovou filharmonií vystoupí písničkář Jaromír Nohavica, s PKF – Prague Philharmonia skupina minus123minut. Pro nejmenší diváky je připravena opera Maurice Ravela Dítě a kouzla, malí zpěváci z dětských sborů celého Pardubického kraje společně vystoupí v koncertu nazvaném Zpěváčci kraje mého.
 

Dny plné pohody v Klášterních zahradách

Klášterní zahradyAreál Klášterních zahrad, kde se od 14. června do 7. července doprovodná akce usídlí, láká k lenošení na svěže zelených trávnících, tak proč to nepropojit s hudbou. Návštěvníci zahrad uslyší jak klasickou hudbu, tak žánrové přesahy do jazzu, swingu či hudby populární. Hudbu ve všech možných podobách zde mohou zažít i ti, kteří si nestihli koupit vstupenku na Smetanovu Litomyšl nebo klasické hudbě teprve přicházejí chuť. Zahrady si s hudbou hrají, propojují ji s vizuálním uměním, zkrátka hudba je všudypřítomná.

Klášterní zahradyPro vstup do Festivalových zahrad není třeba platit vstupné, obejdete se bez lodiček i motýlků, vládne tu čirá pohoda. Typický víkendový návštěvník přichází i s celou rodinou již dopoledne. Hostesky ochotně zapůjčí deku, lehátko i sedací vak. K němu si můžete přibrat dokonce i knihu či deskovou hru. Pak už stačí jen zakoupit si u stánku piknikový koš s dobrotami, uvelebit se a užívat si. Program na pódiu, společnost rodiny nebo jen chvíli nicnedělání. K ní si navíc můžete pustit i některý z playlistů, který je připravený v aplikaci Smetanova Litomyšl nebo na digitalnismetanka.cz.

Během festivalu žije hudbou celá Litomyšl. A to doslova. Festivalové zahrady tak mají i menší sourozence - Festivalové zahrádky. Právě na ně je totiž Litomyšl ohromně pyšná. Nachází se poblíž kaváren, hospůdek a restaurací, jimiž město opravdu oplývá. Cestou na představení tak můžete zajít nejen na sklenku vína, ale také zjistit, jak to hraje litomyšlským následovníkům Bedřicha Smetany. Zahrádkový program je do značné míry spontánní záležitostí. Aktuální informace však vždy najdete na digitalnismetanka.cz nebo jako anonci v aplikaci Smetanova Litomyšl.
 

V letošním programu převládají opery

Smetanova LitomyšlNárodní festival Smetanova Litomyšl je znám především jako festival operní. V rámci 60. ročníku festivalu bude uvedeno úctyhodných osm titulů, což je nejvíce v dosavadní historii.

O „rozjezd operní jízdy“ se 17. června postará Soubor opery Jihočeského divadla s dílem Maurice Ravela Dítě a kouzla. Francouzský skladatel Maurice Ravel, který je mistrem v zachycení atmosféry, uvedl toto dílo na libreto francouzské spisovatelky Colette v roce 1925 v Monte Carlu a od té doby se Dítě a kouzla zařadilo mezi trvalky operního repertoáru po celém světě.

V sobotu 23. června zhlédnou diváci operu Giuseppe Verdiho Maškarní ples v podání Souboru Opery Národního divadla Praha. Pro své opery nacházel Giuseppe Verdi často předlohy v dílech vynikajících spisovatelů a dramatiků jako například Eugene Scribe. Okolnosti vzniku a uvedení opery byly poznamenány politickými událostmi a následnými cenzurními zásahy, kvůli nimž se musel měnit nejen původní název Gustav III., ale také jména postav, dějiště a doba děje.

MefistoKomornější podání opery zažijí hosté stagiony na zámku v Nových Hradech, a to od 27. do 30. června, kdy zde bude provedena novodobá světová premiéra pastorální opery Antonia Caldary L' Amor non ha legge (Láska nezná hranic). Opera byla zkomponována na objednávku moravského aristokrata a patriota Johanna Adama Questenberga a hrána na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou roku 1728.

Na své si přijdou i milovníci tzv. Grand opery. Ta je 29. června zastoupena dílem Charlese Gounoda Faust a Markéta v podání sólistů, sboru a orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Nejslavnější opera francouzského skladatele Charlese Gounoda čerpá námět z neméně slavného díla – dvoudílné hry Johanna Wolfganga Goetha založené na německé pověsti o muži, který vyměnil svou duši s ďáblem za vědění a moc.

Smetanova LitomyšlOpera Leoše Janáčka Její pastorkyňa je v programu zařazena na 30. června. A ne náhodou. V letošním roce si připomínáme 90 let od úmrtí tohoto skladatele. A kromě Její pastorkyně uvádí Smetanova Litomyšl také Glagolskou mši a Sinfoniettu. Jenůfa, tedy Její pastorkyňa, patří k nejslavnějším Janáčkovým dílům a je stálou součástí repertoáru brněnské opery. Na jejím počátku bylo realistické drama Gabriely Preissové, které si skladatel sám upravil do podoby operního libreta. Přestože musel text dramatu výrazně zkrátit, podařilo se mu účinek tragického příběhu z moravského venkova ještě prohloubit.

Její PastorkyňaSmetanova opera Libuše je dílo, které je určeno především pro slavnostní příležitosti. Také dnes je v Národním divadle uváděno pouze ve významné dny a o státních svátcích. Smetanově Litomyšli se dostalo cti, že v roce jejího 60. výročí a 100. výročí založení republiky bude v premiérovém zpracování znít 4. července právě na festivalu.

Operní jízda vyvrcholí 5. července uvedením Mefistofela Arriga Boita. Tato opera o prologu, čtyřech dějstvích a epilogu na námět Johanna Wolfganga Goetha Faust a vlastní skladatelovo libreto je opět zařazena do cyklu Faustus. Titulní roli ztvární sólista Metropolitní opery Štefan Kocán.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Zámek Litomyšl - Tajemství i krása klávesových nástrojů v proměnách staletí

Zámek Litomyšl - Tajemství i krása klávesových nástrojů v proměnách staletí

Na zámku v Litomyšli si můžete prohlédnout stálou expozici pražského Národního muzea s názvem "Klavír? Klavír! Klavír!". Jedná se o expozici klávesových nástrojů ze sbírky Českého muzea hudby v kontextu doby a hudebního života společnosti.

Smetanova Litomyšl 2019

Smetanova Litomyšl 2019

Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.