Úvod > Aktuality > Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Vydáno 10. června 2019 Kultura
Letošní 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2019 bude zahájen ve čtvrtek 13. června a trvat bude do neděle 7. července. Během 25 festivalových dní uvede 43 hlavních pořadů a několik desítek vystoupení doprovodných. K tomu se přidá Smetanova výtvarná Litomyšl, která se letos dočká svého 15. ročníku.

Smetanova LitomyšlNejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty. Národní festival Smetanova Litomyšl vstoupí v roce 2019 do svého 61. ročníku.

Letos bude mimořádně rozsáhlá operní řada festivalu, čítající deset titulů. Přijedou s nimi všechna tři naše národní divadla, pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora, brněnské Donizettiho Nápoj lásky, Hry o Marii Bohuslava Martinů a Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, ostravské Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče, Pucciniho Triptych a rockovou operu Jesus Christ Superstar.

OrchestrMilovníci hudby se mohou těšit také na "velké" koncerty - uslyší Svatou Ludmilu Antonína Dvořáka v provedení České filhar­monie, Českého filharmonického sboru Brno, sólisty a dirigenta Jakuba Hrůši, nebo Faustovo prokletí Hectora Berlioze s Filharmonií Brno, Českým filharmonickým sborem Brno, dětským sborem Kantiléna, mezinárodním obsazením sólistů a dirigentem Dennisem Russellem Davisem.

Bohatá je také nabídka komorních pořadů: Sváteční matiné s Ambroš Ladies Orchestra, Goldbergovské variace v úpravě Dmitrije Sitkovetskeho, provedené trojicí špičkových hudebníků Jiřím Bártou, Jakubem Fišerem a Romanem Patočkou, pořad Z domoviny Ivana Klánského, Leoše Čepického a Michala Kaňky s reprezentativním výběrem komorních skladeb Bedřicha Smetany, varhanní koncert Ireny Chřibkové s Faustem Petra Ebena nebo Jazzová jízda v jízdárně, kde vystoupí Trio Emila Viklického doplní fenomenální americký trumpetista Marcus Printup, mj. spoluhráč legendárního Wyntona Marsalise.
 

Aleš Březina představí svoji novou operu

Smetanova LitomyšlNávštěvníkům oper Zítra se bude… a Toufar v minulých ročnících festivalu je již jako autor dobře znám Aleš Březina. K napsání nové opery jej inspiroval fascinující příběh talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi, ale budoucím generacím zanechala strhující dílo: dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater?

Na vzniku komorního muzikálu Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy se podílel mezinárodní tvůrčí tým a nastudoval jej kanadský soubor Theaturtle Toronto.
 

XV. Smetanova výtvarná Litomyšl

Kruhy a čáryV zámeckém pivovaru představí galerista a kurátor David Železný Kruhy a čáry, výběr ze své soukromé sbírky. Výstava obsáhne zásadní jména českého poválečného abstraktního umění Magdalenu Jetelovou, Jiřího Hilmara, Aleše Veselého, Františka Kyncla, Jiřího Koláře, Vladimíra Kokoliu a další. V piaristickém chrámu uvede multimediální umělec Daniel Pešta projekt ExCitace, jehož součástí je videoart Kapka a objekt Ježíš v plodové vodě. Současným českým uměním se zabývá také Galerie Miroslava Kubíka, která představí Obrazy, tapisérie a fotografie Zorky Ságlové.

PortmoneumVe Street galerii Pakosta v Mariánské ulici bude vystavovat Organické stopy Petr Nikl. Galerie Zdeněk Sklenář přinese Slavnost hrdinů - Edici 27 linií, s díly Václava Boštíka, Karla Malicha, Zdeňka Sýkory, Teodora Pištěka a mnoha dalších. Galerii Kroupa připravila expozici děl českého expresionismu, Městská galerie Litomyšl zve do světa Josefa Portmana. Tento litomyšlský rodák, učitel, knihovník, tiskař, bibliofil a sběratel celý svůj život zasvětil krásným knihám a symbolistickému a dekadentnímu umění. Ještě blíže Josefu Portmanovi je možno se ocitnout v Portmoneu, jeho rodinném domě s expresivními malbami osudového přítele Josefa Váchala. Stálou expozici doplní aktuální vý­stava Cestopisák Josefa Váchala.

entropaKvalitní soudobé výtvarné umění expanduje i do okolních obcí, kde v posledních letech vznikají nové galerijní prostory. White Gallery v Osíku u Litomyšle pod názvem Prolínání vystaví výběr děl Petra Dejmka, Bedřicha Dlouhého, Ludmily Jandové, Miroslava Kovala, Jakuba Nepraše, Daniela Pešty a mnoha dalších. V jedinečném objektu Kulturák ARCHA v nedaleké Lubné bude vystaven přípravný model Entropy, jednoho z nejznámějších děl Davida Černého.
 

Dny plné pohody v Klášterních zahradách

Klášterní zahradySmetanova Litomyšl po třetí nabídne prostor začínajícím umělcům v souběžně probíhajících Festivalových zahradách. Prostor plný pohody láká Litomyšlany, návštěvníky festivalu ale i nahodilé turisty, kteří tak mají možnost při své návštěvě města ochutnat alespoň malý kousek z festivalu. Díky partnerům mohou být zahrady bez vstupného a navštívit je tak může opravdu každý. Celý jeden víkend patří České spořitelně, generálnímu partnerovi festivalu, která nabídne nejen hudební program, ale také hravou školu pro rozvoj tolik potřebné finanční gramotnosti dětí.

Klášterní zahradyZa příznivého počasí budou pořady v zahradách probíhat každý den, o víkendech a v červencové sváteční dny od desáté hodiny dopolední, ve všední dny jen večer, kdy bude možno zejména sledovat projekce hudebních pořadů a záznamů z festivalového archivu. Program Festivalových zahrad najdete na webu festivalovezahrady.cz.

Pro vstup do Festivalových zahrad není třeba platit vstupné, obejdete se bez lodiček i motýlků, vládne tu čirá pohoda. Typický víkendový návštěvník přichází i s celou rodinou již dopoledne. Hostesky ochotně zapůjčí deku, lehátko i sedací vak. K němu si můžete přibrat dokonce i knihu či deskovou hru. Pak už stačí jen zakoupit si u stánku piknikový koš s dobrotami, uvelebit se a užívat si. Program na pódiu, společnost rodiny nebo jen chvíli nicnedělání. K ní si navíc můžete pustit i některý z playlistů, který je připravený v aplikaci Smetanova Litomyšl nebo na digitalnismetanka.cz.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Andělské neděle v Litomyšli 2019

Andělské neděle v Litomyšli 2019

O adventních nedělích můžete strávit příjemná odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti. K adventní pohodě jistě přispěje vánoční hudba a vystoupení na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže, výstava betlémů, dobré jídlo a pití a bohatý doprovodný kulturní program.

Výtvarná Litomyšl ´19

Výtvarná Litomyšl ´19

Blíží se podzim a s ním už i tradičně výstava, jinak zvaná jako salón. Koncept tohoto druhu výstav vychází z Francie, konkrétně z Pařížského salonu pořádaného už od druhé poloviny 17. století do konce 19. století.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality

18.7.
2019
Festival České hrady pokračuje na Kunětické hoře

Festival České hrady pokračuje na Kunětické hoře

Východní Čechy | Kultura
27.6.
2019
Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Východní Čechy | Kultura