Úvod > Aktuality > Pro tipy na gurmánskou dovolenou si do Telče přišlo 4 tisíce návštěvníků
Gurmánská turistika

Pro tipy na gurmánskou dovolenou si do Telče přišlo 4 tisíce návštěvníků

  • Vydáno13. září 2010
Celé léto představovala agentura CzechTourism v rámci Dnů domácího cestovního ruchu zajímavé nabídky trávení volného času v České republice. První akce zaměřená na aktivní dovolenou proběhla v Liberci, druhá oslovující rodiny s dětmi se uskutečnila v Rožnově pod Radhoštěm, tipy na lázeňskou dovolenou získali návštěvníci akce v Poděbradech a právě uplynulá sobota v Telči byla věnována všem milovníkům dobrého jídla a pití. A návštěvnost 4 000 lidí ukazuje, že za gastronomickými zážitky je ochotno cestovat čím dál více turistů.
Od 10 až do 18 hodin byl pro návštěvníky akce na historickém náměstí Zachariáše z Hradce v Telči připraven bohatý kulturní program – ze své lásky k jídlu se vyznal například Martin Zounar nebo Naďa Konvalinková, dále diváky bavili Milan Drobný, Marek Ztracený, Jakub Smolík, Naďa Urbánková, Karel Kahovec, Dixieland Jazz Band Telč nebo skupina Rangers.
 
Bohatý doprovodný program, který zabral skoro celou plochu náměstí, představil návštěvníkům velké množství gastronomických lahůdek nejen z Vysočiny. Asi největší úspěch u dětí měly živé ovce ve výběhu Biofarmy Javořice Lhotka, jejíž pracovníci také nabízeli výborné mošty, medovinu a lesní med. Biofarma Sasov zase představila sortiment masných výrobků – ochutnával se bio-uherák, bio-lovečák nebo bio-klobásy. Biofarma Slunečná pak přichystala výtečné sýry. Velmi živo bylo u stánku Hotelu Pod Sluncem, který na náměstí prezentoval svoji koštovnu U Vodníka.
 
Porčův Mlýn přivezl plné auto vynikajícího domácího chleba, který výtečně chutnal namazaný domácím sádlem se škvarky. Dobré pečivo a klobásky na grilu nabízelo Pekařství Marek z Telče, Cyrilovo pekařství zase přivezlo do srdce Vysočiny pravé valašské frgály. Nechyběly ani Štramberské uši z pekárny Bohumily Šuterové. U stánku s cedulkou Medový perník Janoš si mohli návštěvníci ozdobit vlastní perník a ten si pak samozřejmě odnést nebo sníst. A kdo měl sladkého málo, mohl ještě navštívit stánek rodinné chocolaterie Kamila, která nabízela luxusní čokoládové pralinky. Naopak vyznavači masových jídel si pochutnávali na pečených kolenech ze Švejk Restaurantu Telč.
 
Také milovníci zlatavého moku si přišli na své – na místě se prezentoval Pivovar Jihlava s pivem Ježek, Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod s pivem Rebel a Pivovar Kozlíček představil svá Javořická piva. Živo bylo také ve stánku Vinařství Koráb, kde si mohli kolemjdoucí zkusit natahování vína koštýřem nebo ochutnat vína poslepu. Nemohl chybět ani první letošní burčák, kterého se u stánku vinařství Perla vín vypilo více než 200 litrů. Na náměstí v Telči se také prezentovalo Mladé vinařství, které vzniklo teprve nedávno, ale díky svému nadšení už produkuje výborná vína.
 
Z nedalekého Pelhřimova dorazilo Muzeum rekordů a kuriozit, které mj. přivezlo obrovskou naběračku nebo kávovou lžíci. Své místo na telčském náměstí našlo také Národní zemědělské muzeum – Kačina a Národní zemědělské muzeum – Valtice, které návštěvníkům přichystalo zajímavé střípky z historie zemědělství, vinařství a ovocnářství. Vydavatelství Mladá fronta pak ve svém stánku nabízelo gastronomický měsíčník F.O.O.D. a kuchařské knihy. Museum čokolády Choco-Story zase přivezlo spoustu sladkých neřestí a Městské muzeum a galerie Dačice mělo na svém stánku kompletní průřez cukrovým sortimentem.
 
Pokud měl některý z návštěvníků špatné svědomí z množství snědených lahůdek, mohl se u stánku Musher.CZ projet na koloběžce nebo si v prezentaci firmy Dvoukolky.CZ vyzkoušet rovnováhu na vozítku Segway. Nechyběl ani stánek Vrbenské keramiky a řemesel, kde si hlavně děti mohly vyzkoušet malování na textil, sádrové odlitky nebo výrobu bižuterie. A své místo mělo na náměstí pochopitelně hostitelské město Telč a krajská agentura Vysočina Tourism.
 
Svůj infostánek měl v Telči také oblíbený turistický portál Kudy z nudy, kam si lidé mohli přijít načerpat inspiraci pro gurmánskou dovolenou v Česku. Návštěvníci mohli také vyhrát zajímavé ceny od portálu Kudy z nudy a jeho partnerů. Každý příchozí navíc dostal speciální slevovou knížku, která mu umožní návštěvu vybraných turistických aktivit za zvýhodněnou cenu.
 
Během celého dne lidé hlasovali o nejtypičtější národní specialitu. Nominaci tradičních českých jídel provedli odborníci v rámci projektu Czech Specials, v Telči mezi 430 odevzdanými hlasy vévodilo vepřo knedlo zelo (34 % hlasů) následované svíčkovou (22 %) a pečenou kachnou. 
 
Dny domácího cestovního ruchu měly za cíl představit veřejnosti možnosti aktivního trávení volného času v Česku a zábavnou formou jim prezentovat turistické nabídky v oblasti zážitkové, poznávací a aktivní dovolené, lázeňství a české gastronomie. Akce byly součástí kampaně Dovolená v Česku – to letí, která je spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj.
Sport a odpočinek na venkově – Hotel Pod Sluncem v Třebízi

Sport a odpočinek na venkově – Hotel Pod Sluncem v Třebízi

Na návsi u rybníka najdete nový hotel vzniklý rekonstrukcí venkovské usedlosti, kde můžete dopřát odpočinku svému tělu i mysli. Přímo na návsi také doporučujeme navštívit skanzen lidové architektury. K dispozici vám bude relax centrum, restaurace, půjčovna kol. Pro gurmány máme připravenu ochutnávku místních likérů a pálenek.

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů.

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Pojďte zapomenout na všední starosti a shon dnešní moderní doby. S námi se vrátíte do éry našich dědů, kdy se lidé po celodenní těžké práci scházeli a u skleničky vína si dokázali najít čas na sebe i na své přátele.

Biofarma Javořice Lhotka

Biofarma Javořice Lhotka

Návštěva ekologické farmy s chovem ovcí a včel, pěstováním ovoce a zeleniny.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika