Úvod > Aktuality > Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří
Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří
"> "> Prázdninový provoz opet oživí malebné železnicní trate Ceským stredohorím "> Mezi aleje plné švestek vyrazí o prázdninách vlak na trase mezi Mostem a Lovosicemi "> Doupovská dráha vás sveze mezi Kadaní a Podborany

Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří

Vydáno 30. června 2020 Zážitky
I během prázdnin mohou turisté a cyklisté využít letních vláčků, které se toulají krajinou Českého středohoří. Milovníci železničních výletů tak mohou využít Švestkovou či Doupovskou dráhu a sveze je i Podřipský motoráček.

Švestková dráha - nejmodernější lokálka v Evropě

Švestková dráhaMezi aleje plné švestek vyráží vlak na trase mezi Mostem a Lovosicemi na Litoměřicku. Švestková dráha funguje od roku 1898. Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout - velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistické výlety. Vlaky společnosti AŽD vás komfortně a s příjemnou obsluhou odvezou do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod hrady Košťálov a Oltářík, nebo jen tak do přírody.

švestková dráhaNová Švestková dráha se pyšní nejmodernějšími technologiemi, které na trati AŽD postupně zavádí. Švestkovkou, tedy linkou U10, se momentálně projedete každý den, tedy 365 dní v roce. S každou jízdou si můžete vychutnat krásnou krajinu Českého středohoří a malebná města a obce. Linka U10 je tarifně zařazena pod dopravu Ústeckého kraje. Neplatí na ni tedy jízdenky Českých drah. Na trasu jsou nasazeny zánovní vozy, které jsou vybaveny moderními technologiemi, klimatizací, Wi-Fi, elektrickými zásuvkami a s možností přepravy kol, kočárků a vozíčkářů.

Letošní víkendový jízdní řád na trasu Litoměřice horní nádraží - Lovosice - Chotiměř platí od 6. 6. do 1. 11. 2020. Cestující tak mohou využít víkendový spoj, který je zaveze až do Oparna.


Doupovská dráha na Chomutovsku jede z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráhaA v provozu je také Doupovská dráha Severočeských drah, která vozí zájemce mezi Kadaní na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku vozit až do 1. listopadu 2020. Využít ji můžete k cestě na zámek Krásný Dvůr, známý z filmu Jak básníkům chtná život. Vlak jezdí jen o sobotách a nedělích. Doupovská dráha je zařazena do systému DÚK, ve vlacích platí jízdné krajského systému Dopravy Ústeckého kraje a mezinárodní jízdenka Labe - Elbe.

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka z Kadaně do Podbořan, vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Ve vlacích vám personál nabídne ke zpříjemnění také něco dobrého na zub nebo upomínkový předmět na památku. Doupovská dráha vám a vaší rodině umožní prožít nezapomenutelné chvíle v nádherné, ale dosud ne příliš známé krajině.
 

Do krajiny pod Řípem jedině Podřipským motoráčkem

Podřipský motoráčekPodřipský motoráček společnosti KŽC jezdí na trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky. Motoráček vás zaveze například do Mšených Lázní, které jsou malebnou lázeňskou obcí, Budyně nad Ohří, kde je vodní hradLibochovic, kde se nachází zámek a odkud se lze vydat na zříceninu hradu Hazmburk.

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí od 16. května do posledního říjnového víkendu. Po trati ze zastávky Bříza obec do Libochovic se svezete pouze Podřipským motoráčkem. Pravidelná osobní doprava tu byla zastavena v prosinci 2006.
 

Muzeální železnice vás sveze z Ústí do Zubrnic

zubrnická lokálkaPosledním tipem je návštěva muzeální železnice v Zubrnicích, kam vás zaveze příjemný motoráček z Ústí nad Labem. Čtyři páry vlaků na trase Ústí-Střekov - Velké Březno - Zubrnice jezdí podle zveřejněného jízdního řádu každý víkend a státem uznaný svátek až konce října.

Ve stanici Ústí n.L. Střekov se čeká na přípojné vlaky od Lysé, Štětí a Litoměřic maximálně 15 minut. Vlaky jsou vedeny přednostně historickým motorovým vozem řady M131.1 z roku 1951.

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno - Verneřice - Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice - model stanice Levín v měřítku 1:45.

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak.

Podřipský motoráček

16.5.
31.10.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 16. května do posledního říjnového víkendu.

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Další aktuality