ÚvodAktualityVyužijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří
Prázdninový provoz opet oživí malebné železnicní trate Ceským stredohorím
Zážitky

Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří

  • 30. června 2021
I během prázdnin mohou turisté a cyklisté využít letních vláčků, které se toulají krajinou Českého středohoří. Milovníci železničních výletů tak mohou využít Švestkovou či Doupovskou dráhu a sveze je i Podřipský motoráček.

Švestková dráha – nejmodernější lokálka v Evropě

Švestková dráhaMezi aleje plné švestek vyráží vlak na trase mezi Mostem a Lovosicemi na Litoměřicku. Švestková dráha funguje od roku 1898. Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout – velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistické výlety. Vlaky společnosti AŽD vás komfortně a s příjemnou obsluhou odvezou do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod hrady Košťálov a Oltářík, nebo jen tak do přírody.

švestková dráhaNová Švestková dráha se pyšní nejmodernějšími technologiemi, které na trati AŽD postupně zavádí. Švestkovkou, tedy linkou U10, se momentálně projedete každý den, tedy 365 dní v roce. S každou jízdou si můžete vychutnat krásnou krajinu Českého středohoří a malebná města a obce. Linka U10 je tarifně zařazena pod dopravu Ústeckého kraje. Neplatí na ni tedy jízdenky Českých drah. Na trasu jsou nasazeny zánovní vozy, které jsou vybaveny moderními technologiemi, klimatizací, Wi-Fi, elektrickými zásuvkami a s možností přepravy kol, kočárků a vozíčkářů.

Využít můžet také víkendový turistický vlak nazvaný Oparenský expres, který jezdí na trase Litoměřice horní nádraží– Lovosice – Chotiměř. Cestující vláček sveze až do Oparna. Linka je v provozu o víkendech a státních svátcích 2021, vlaky jezdí sedmkrát denně ve dvouhodinovém intervalu. První vyjíždí z Litoměřic horního nádraží v 7:13 hod. a poslední z Chotiměře ve 20:08 hodin.


Doupovská dráha na Chomutovsku jede z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráhaA v provozu je také Doupovská dráha Severočeských drah, která vozí zájemce mezi Kadaní na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku vozit až do 31. října 2021. Využít ji můžete k cestě na zámek Krásný Dvůr, známý z filmu Jak básníkům chtná život. Vlak jezdí jen o sobotách a nedělích. Doupovská dráha je zařazena do systému DÚK, ve vlacích platí jízdné krajského systému Dopravy Ústeckého kraje a mezinárodní jízdenka Labe – Elbe.

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka z Kadaně do Podbořan, vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Ve vlacích vám personál nabídne ke zpříjemnění také něco dobrého na zub nebo upomínkový předmět na památku. Doupovská dráha vám a vaší rodině umožní prožít nezapomenutelné chvíle v nádherné, ale dosud ne příliš známé krajině.
 

Do krajiny pod Řípem jedině Podřipským motoráčkem

Podřipský motoráčekPodřipský motoráček společnosti KŽC jezdí na trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky. Motoráček vás zaveze například do Mšených Lázní, které jsou malebnou lázeňskou obcí, Budyně nad Ohří, kde je vodní hradLibochovic, kde se nachází zámek a odkud se lze vydat na zříceninu hradu Hazmburk.

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí od 25. května do posledního říjnového víkendu. Po trati ze zastávky Bříza obec do Libochovic se svezete právě jen Podřipským motoráček. Pravidelná osobní doprava tu byla zastavena v prosinci 2006.
 

Muzeální železnice vás sveze z Ústí do Zubrnic

zubrnická lokálkaPosledním tipem je návštěva muzeální železnice v Zubrnicích, kam vás zaveze příjemný motoráček z Ústí nad Labem. Čtyři páry vlaků na trase Ústí-Střekov – Velké Březno – Zubrnice jezdí podle zveřejněného jízdního řádu každý víkend a státem uznaný svátek až konce října.

Ve stanici Ústí n.L. Střekov se čeká na přípojné vlaky od Lysé, Štětí a Litoměřic maximálně 15 minut. Vlaky jsou vedeny přednostně historickým motorovým vozem řady M131.1 z roku 1951.

Podřipský motoráček

29. 3.3. 11.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 29. března 2024 do posledního říjnového víkendu.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan Památky

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Další aktuality

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko, a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.
7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark Památník Terezín a zoo Ústí nad Labem

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově.O zajímavý program pro rodiny s dětmi se postará i zoologická zahrada v Ústí nad Labem. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.
6. červen 2024 14:11
Zážitky, Ústecký kraj

Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

Celý víkend do zoo jen za desetikorunu! Tak s takovou nabídkou přichází děčínská zoologická zahrada u příležitosti Mezinárodního dne dětí. Vstup za 10 Kč platí pro všechny děti ve věku od 3 do 18 let (děti 0-3 roky mají vstup celoročně zdarma). Akce platí v sobotu 1. června 2024 od 8:00 do 19:00 hodin a za tuto zvýhodněnou cenu lze navštívit i Expozici Rajské ostrovy.
31. květen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na severozápadě republiky v Českém Švýcarsku, Českém středohoří či pod Krušnými horami, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, zoologické zahrady anebo za mašinkami? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:46
Zážitky, Ústecký kraj

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 24. 5. až 26. 5. 2024 Teplice slavnostně zahajují již 870. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
23. květen 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Jak poznat Ústí nad Labem za jeden den

Ústí nad Labem je město krásných vyhlídek: poznáte to při návštěvě hradu Střekova, Větruše i Masarykových zdymadel. Pokud vaše cesta povede přes Ústí nad Labem, určitě si na Kudy z nudy vyberte místa, která snadno projdete a poznáte během jediného dne.
16. květen 2024 8:33
Zážitky, Ústecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Ústeckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech v Ústeckém kraji. Na výběr máme kempy u velkých jezer s krásnou čistou vodou, stellplatzy pro karavanisty, Mariny pro rekreační lodě plující po Labi i klasická kempovací místa v Českém Švýcarsku.
15. květen 2024 13:09
Ubytování, Ústecký kraj

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Na Děčínskému zámku se ve dnech 17.-19. května 2024 bude konat oblíbený Historický trh májový. Jedná se o jednu z největších akcí v oblasti Českého Švýcarska. Začne pátečním pochodňovým průvodem, v sobotu a v neděli jsou pak všichni zváni do Jižních zahrad zámku, kde bude probíhat historický program, těšit se můžete i na prohlídky zámku. Letos pořadatelé celou akci stylizovali do období husitských válek.
15. květen 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj