Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Jeskyně jsou jako fascinující svět pod zemským povrchem. Přitahují nás svou unikátní výzdobou. Komplexy plné krápníků, skalních dómů, podzemních řek a jezírek a v neposlední řadě také hnízdiště netopýrů, lákají každoročně davy zvědavých turistů. Oblíbené jsou také projíždky lodičkami v Punkevních jeskyních, které jsou součástí Moravského Krasu, nejatraktivnější přírodní oblasti u nás. Jeskyně jsou oblíbeným cílem zejména v létě, kdy nabízejí úkryt před sluncem a vysokými letními teplotami nebo před bouřkou. Mnoho z nich ale můžete navštívit celoročně. Přinášíme vám tipy na ty nejzajímavější z nich. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení a pohodlnou obuv.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kateřinská jeskyně vydává svědectví o pravěkých kresbách, penězokazcích a dávných božstvech

Kateřinská jeskyně v Moravském krasu, která v březnu otevřela po zimní pauze, se stává mimořádně významnou archeologickou lokalitou. Díky odborníkům z laboratoře pro radiouhlíkové datování Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR se podařilo datovat další tři pravěké abstraktní kresby nalezené před časem se ve staré Kateřinské jeskyni. To ale zdaleka není všechno – poslední objevy připravily vědcům překvapení: podařilo se najít rytinu připomínající chetitské bohy anebo více než dostatek důkazů o tom, že Kateřinská jeskyně sloužila ve středověku jako tajná dílna na padělání peněz.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Moravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů

Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v těch nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní na vlastní oči. Otevřena je také jeskyně Výpustek. Návštěva jeskyní v zimním období je příjemná, panuje v nich celoroční stálá teplota kolem + 8 °C, takže když je venku pořádná zima, během pobytu v jeskyni se vlastně i ohřejete. Na prohlídky však doporučujeme rezervace předem. Jeskyně Balcarka a jeskyně Kateřinská jsou až do konce února 2024 uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Prohlédněte si v únoru Sloupsko-šošůvské jeskyně za svitu baterek

Během února probíhají ve Sloupsko-šošůvských jeskyních Zimní prohlídky. Návštěvníci si mohou prohlédnout prostory šošůvské části jeskyní a vybrat si ze dvou možností: prohlídku šošůvské části jeskyní při světle baterek, anebo si rezervovat zážitkovou prohlídku "Po stopách Nagela". Novinkou posledních let je přemostění Stupňovité propasti, kde se návštěvníkům otevřel zcela netradiční pohled.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude letos mezi vánočními svátky a novoročními oslavami provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pátek a sobotu 29. a 30. prosince 2023.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo otevřeno i nadále!
Jihomoravský kraj | Příroda

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Jeskyňářství je dnes možná jedním z posledních koníčků či povolání, kdy je ještě stále možné objevit nový kus světa, na kterém nikdo před vámi nestanul. U nás se to sice stává už jenom zřídka, protože naše jeskyně jsou velmi dobře zmapovány, ale stát se to může. Právě ta možnost neznámého, co se ukrývá ve tmě, tajemství prostor, o nichž nic nevíme, dělá z jeskyní vyhledávaný cíl výletů, jak rodin s dětmi, tak mladých. V jeskyni bydleli naši předkové a v jeskyni se ukrývají přírodní i naloupené poklady… Je to jeskyně, kterou popisuje Platón ve svém podobenství. Je kolem nich cosi, co nás přitahuje. Tak se nechte pozvat do těch nejkrásnějších z nich.
Jihomoravský kraj | Příroda

Punkevní jeskyně lákají! Letos si připomínají již 90 let s podzemní plavbou v současné podobě

Punkevní jeskyně patří k nejoblíbenějším cílům v Moravském krasu především kvůli sestupu na dno propasti Macocha a následné plavbě na lodičkách po ponorné řece Punkvě. Objevte i vy magické kouzlo podzemní říše a vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách. Již devadesát let se mohou návštěvníci oblíbených Punkevních jeskyní v Moravském krasu na Blanensku kochat podzemní plavbou na motorových lodích v současné délce a podobě. Nejprve projdou „suchou nohou“ krápníkovými dómy na dno propasti Macochy a poté se dostanou k podzemnímu přístavišti, ze kterého plují 450 metrů po ponorné řece Punkvě, s mezizastávkou ve zdobném Masarykově dómu, až přes vývěr Punkvy do přístaviště na povrchu v Pustém žlebu.
Jihomoravský kraj | Příroda