Úvod > Aktuality

Aktuality Ústecký kraj

Úzké chodníčky, dechberoucí výhledy, voňavé byliny, nekonečná vřesoviště, divocí koně, ale také bažiny, mokřady a dokonce i prales. To vše vám naservírují chráněná území a národní parky. Malebné Bílé Karpaty, skvosty Českého Švýcarska, Koněpruské jeskyně, Šumava, nebo Adršpach. To je jen několik tipů na výlet za úžasnou přírodou, čerstvým vzduchem a pozorováním divoce žijící zvěře. V naší komplexní nabídce jich najdete stovky. A pokud budete trpěliví, možná uvidíte tokající tetřevy nebo se tváří v tvář setkáte s rysem. Chráněná území a národní parky odhalují ryzí krásu původní, člověkem nezasažené krajiny, ať je tedy vaše putování ohleduplné, bezpečné a hlavně plné nevšedních zážitků.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Ústecký kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Prosíme, nerušit! Vzácní ptáci začínají hnízdit v Národním parku České Švýcarsko

S prvními březnovými dny omezuje Správa národního parku České Švýcarsko vstup do lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Celkem se jedná o 16 lokalit, ve kterých se nacházejí hnízdiště sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých. Tyto druhy jsou velmi citlivé na rušení člověkem a přijaté opatření mnohonásobně zvyšuje šanci na úspěšný průběh hnízdění a vyvádění mláďat. Zákazy vstupu jsou platné do 30. června pro hnízdiště sokolů a výrů, v případě čápů černých do 31. července. Opatření se nijak nedotýká sítě značených turistických cest v národním parku.
Ústecký kraj | Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Českého středohoří, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Chráněná krajinná oblast České středohoří je svou rozlohou druhou největší CHKO v České republice. Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území se nachází spousta přírodních rezervací, jako je Lovoš, Milešovka, Oblík, Raná a Sedlo nebo přírodních památek, k nimž se řadí např. Borečský vrch, Bořeň či Kamenná slunce. Dále tu naleznete 12 přírodních rezervací, 18 přírodních památek, více než 120 památných stromů a bezpočet hradů, hrádků a zřícenin, které lákají nejen k poznání historie, ale také k unikátním výhledům do krajiny.
Ústecký kraj | Příroda

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Českém Švýcarsku

Národní park České Švýcarsko je krajinou pískovcových skal, hlubokých kaňonů, dech beroucích vyhlídek, hlubokých lesů i mnoha míst se zajímavou historií. Krajinný ráz pomáhal po miliony let utvářet čas, řeka Labe a další vodní toky i ruka člověka. Pojďte se toulat skalním městem, svezte se na lodičkách po říčce Kamenici, rozhlédněte se z Mariiny vyhlídky... a objevte další nádherná místa nejmladšího národního parku České republiky!
Ústecký kraj | Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Českého a Saského Švýcarska

Magické místo, v každém ročním období trochu jiné, ale pořád kouzelné, to je České Švýcarsko. Anebo České a Saské současně? Tentokrát se do oblíbené krajiny plné skal, strží a romantických výhledů podíváme trochu podrobněji a kromě deseti nejoblíbenějších míst oblasti České Švýcarsko na naší straně zabrousíme i za hranice, do německého národního parku Saské Švýcarsko. Schválně, jestli byste žebříček TOP 10 míst sestavili stejně jako my na portálu Kudy z nudy?
Ústecký kraj | Příroda

V Českém Švýcarsku se otevírá Hřebenovka

Patříte mezi milovníky pěší turistiky? Pak vás jistě potěší, že se od 25. dubna 2023 můžete vydat na Hřebenovku Českým Švýcarskem. Jedná se o trasu navazující na tradici slavné Hřebenovky z počátku minulého století, která vedla od Aše až k Pradědu. Slavnostní otevření stezky se koná v obci Sněžník.
Ústecký kraj | Příroda

Udělejte si výlet za barevnými Brtnickými ledopády v Českém Švýcarsku

Nejlákavější zimní atraktivitou Národního parku České Švýcarsko jsou ledopády, které se každoročně tvoří v okolí Brtníků, Kyjova a Vlčí Hory. Největší a nejkrásnější bývají ledopády v údolí Vlčího potoka. Vydejte se k nim a poznejte barevný zázrak národního parku, který zde dokáže vykouzlit kombinace vody z tajícího sněhu a mrazivého počasí.
Ústecký kraj | Příroda

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době. Milovníky turistiky láká k návštěvě i na podzim 2022. Klidné prostředí skal a lesů zve například k Pravčické bráně, na Mariinu vyhlídku, k Dolskému mlýnu anebo na Růžovský vrch. Od listopadu 2022 se spouští ubytovací vouchery a doprava zdarma na podporu turismu v Českém Švýcarsku. Cílem je návrat turistů do regionu a podpora lokální ekonomiky během mimosezóny. Je jen na vás, jestli si vyberete romantickou chaloupku, glampingový stan, penzion nebo luxusní hotel s wellnessem. Všechno bude skvělá volba, protože podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!
Ústecký kraj | Příroda

Částečné uzavření vstupu do Národního parku České Švýcarsko

Děčín v pátek 29. 7. 2022 rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území Národního parku České Švýcarsko, v němž od neděle 24. 7. 2022 hoří. Zákaz začne platit o půlnoci z pátku na sobotu. Území zahrnuje lesy v okolí deseti obcí. Turisté mohou nadále využívat vybrané turistické trasy a cyklotrasy v Národním parku České Švýcarsko.
Ústecký kraj | Příroda

CHKO Labské pískovce letos slaví 50 let

Před padesáti lety, přesně 27. června 1972, byla výnosem ministerstva kultury založena Chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Letos tedy toto chráněné území slaví rovných 50 let své existence. Převážně v části na pravém břehu Labe se nachází řada přírodních rezervací a památek sousedících s Národním parkem České Švýcarsko, na levém břehu jsou součástí této rozsáhlé chráněné krajinné oblasti Tiské stěny. Mezi zvířecími obyvateli byste našli lišky, jeleny, kuny, kamzíka i rysa. Nejkrásnější místa na výlet do Labských pískovců vám doporučí Kudy z nudy.
Ústecký kraj | Příroda

České Švýcarsko chystá na sezónu spoustu novinek

Správa Národního parku České Švýcarsko chystá každý rok, vedle běžné údržby, řadu novinek a zajímavých akcí. Nejinak je tomu i letos. Rok 2022 bude také výjimečný pro chráněnou krajinnou oblast Labské pískovce. Ta v červnu oslaví již 50. výročí svého založení! Kromě toho budou moci turisté navštívit nově zrekonstruovaný skalní hrádek Šaunštejn a obnovy se dočkala řada naučných stezek.
Ústecký kraj | Příroda