Úvod > Aktuality

Aktuality Jihočeský kraj

Úzké chodníčky, dechberoucí výhledy, voňavé byliny, nekonečná vřesoviště, divocí koně, ale také bažiny, mokřady a dokonce i prales. To vše vám naservírují chráněná území a národní parky. Malebné Bílé Karpaty, skvosty Českého Švýcarska, Koněpruské jeskyně, Šumava, nebo Adršpach. To je jen několik tipů na výlet za úžasnou přírodou, čerstvým vzduchem a pozorováním divoce žijící zvěře. V naší komplexní nabídce jich najdete stovky. A pokud budete trpěliví, možná uvidíte tokající tetřevy nebo se tváří v tvář setkáte s rysem. Chráněná území a národní parky odhalují ryzí krásu původní, člověkem nezasažené krajiny, ať je tedy vaše putování ohleduplné, bezpečné a hlavně plné nevšedních zážitků.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihočeský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vítr poškodil na Boubíně stovky stromů. Ty musí zůstat v porostech

Stovky souší i zdravých stromů, tedy asi 500 metrů krychlových, vyvrátil nebo zlomil koncem loňského roku silný vítr u Knížecí a Lukenské cesty na Boubíně. Poškozený je i dřevěný plot kolem pralesa. Dříví však na tomto území musí zůstat v porostech.
Jihočeský kraj | Příroda

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
Jihočeský kraj | Příroda

Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu

Zimní období nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů na území Národního parku Šumava. Zájemci mohou přijít do jelení obory na Kvildě. Pozorování jelena evropského je možné bez předchozí registrace, obora je otevřená celoročně volně, návštěvnické centrum pak od 8:30 do 16:00 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Vydejte se za jeleny a rysy na Kvildu, vlky najdete u Srní

Patříte k milovníkům šumavské přírody a rádi byste zblízka poznali její obyvatele? Tak se vydejte na Kvildu, kde naleznete Návštěvnické centrum a naučnou stezku věnovanou jelenu evropskému. Stezka prochází jelením výběhem, kde lze volně žijící jeleny pozorovat a své místo tu má také hendikepovaný rys David, který žije ve výběhu jen o několik desítek metrů dále. Nedaleko obce Srní zase poznáte život vlků z visuté lávky.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodácký svátek na Vltavě se blíží! V sobotu se jede Devils Extreme Race

Letos se opět otevírají stavidla Lipenské přehrady pro otevřené mistrovství ČR a Evropy Devils Extreme Race 2023. Těšit se můžete na mistrovství Evropy v extrémním kajakingu, svátek sportu na divoké vodě a hudební festival. Pověstné Čertovy proudy na Vltavě v úseku mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem pod Lipenskou přehradou se budou postupně naplňovat vodou už od čtvrtka, aby tu v sobotu 26. 8. 2023 vznikla jedna z nejtěžších vodních tratí na světě! Tu letos využijí i závodníci Mistrovství Evropy v raftingu.
Jihočeský kraj | Příroda

Co dělat na Šumavě, když prší?

Zalézt do postele a spát nebo si číst. Hrát deskové hry, karty nebo nekonečné Člověče, nezlob se. Vzít si pláštěnku a se skřípěním zubů se po několika desítkách minut vrátit mokří a promrzlí. A pokud jste tohle všechno zkusili a nebaví vás už vůbec nic, vezměte si k ruce našeho průvodce mokrou Šumavou.
Jihočeský kraj | Příroda

Boubínský prales je opět přístupný veřejnosti

Do Boubínského pralesa, dosud nedostupného kvůli nebezpečným souším, mohou návštěvníci od 29. června 2023 opět nahlédnout od tamějšího jezírka. Dojdou k němu po nové trase s povalovými chodníky a mostkem. Vstup na Knížecí a Lukenskou cestu zůstává nadále zakázaný.
Jihočeský kraj | Příroda

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete od 1. července opět navštívit největší voliéru sov u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní přírodní rezervaci Boubín bude možné navštívit po nové trase

V národní přírodní rezervaci Boubín budují Lesy ČR spolu se správou Národního parku Šumava novou turistickou stezku k Boubínskému jezírku. Rozhodli se tak proto, že naučná stezka kolem pralesa zůstane pravděpodobně dlouhodobě uzavřená a turisté tak nemají šanci lokalitu navštívit. První milovníci přírody by se k jezírku mohli podívat v už koncem června 2023.
Jihočeský kraj | Příroda

Pomozte s mapováním losa evropského

Kolik losů žije na Šumavě? Kde se nejčastěji pohybují? Přicházejí na Šumavu další? Na tyto a další otázky spojené s největším savcem obývajícím nejen národní park a CHKO Šumava, by měl odpovědět právě probíhající monitoring. Do něj může přispět každý, kdo losa, nebo jeho stopy zaznamenal, a to nejen na Šumavě.
Jihočeský kraj | Příroda