Úvod > Aktuality > Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2019
Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2019
"> "> Hrad Šternberk založil v polovine 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka "> Prohlédnout si mužete také šlechtické interiéry minulých století ci vzácnou kolekci gotických a renesancních drevených plastik
Památky

Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2019

  • Vydáno29. prosince 2019
Na Silvestra se můžete přijít podívat na hrad Šternberk, kde si pro vás připravili poslední prohlídky v tomto roce. Brány hradu se otevřou už v 10:00 hodin. Chybět nebude občerstvení a o hudební doprovod se postará flašinetářka.
Silvestr na hradě Šternberk 2016Silvestrovský hrad Šternberk zve na kostýmované prohlídky i ukázky historických tanců, chybět nebude občerstvení a o hudební doprovod se postará flašinetářka. Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do orientačního závodu v bludišti.

Užijte si poslední prohlídky vánočně vyzdobeného moravského hradu Šternberku v tomto roce. První prohlídka začíná v 10:00 a závěrečná prohlídka v 15:00 hodin. Začínat se bude vždy v celou hodinu.
 
SKI OB Šternberk ve spolupráci s hradem Šternberkem připravuje na poslední den v roce také orientační běžecký závody v krátkém bludišti, kde si návštěvníci vyzkouší orientaci na malém prostoru.

Start a cíl závodu bude na dolním nádvoří hradu. Úkolem běžců bude nalézt dle mapy vyznačené kontroly a zde připřadit k jednotlivým místům fotografii, na které je kontrola zobrazena. Závod je určen pro všechny aktivní jedince od 1 do 99 let. Pro nejmladší děti bude připravena obrázková trasa v hradním parku, zkušenější závodníci vyrazí do ulic města. Úspěšní řešitelé obdrží diplom.

Tip pro vás: Ve Šternberku vás městskou památkovou zónou provedou klikotoče – originální „mluvící“ informační zařízení, kde točením kliky vyrábíte elektrický proud a vyslechnete si výklad. Kromě hradu, chrámu Zvěstování Panny Marie s 60 metrů vysokými věžemi a augustiniánského kláštera s Muzeem loutek si prohlédněte také Expozici času, kterou Šternberk navázal na tradici „města hodin“.
Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Naučná stezka Prabába nad Šternberkem

Naučná stezka Prabába nad Šternberkem

Nad Šternberkem vede okružní naučná stezka Prabába, která má výletní charakter a je vhodná i pro vozíčkáře. Otevírají se z ní překrásné výhledy na město i na část Hané. Jednotlivá zastavení popisují přírodu a připomínají místní báje a pověsti.

Zelená stezka Šternberk – naučná stezka pro pěší i pro cyklisty

Zelená stezka Šternberk – naučná stezka pro pěší i pro cyklisty

Zelená naučná stezka prochází z Lipiny u Šternberka přes Těšíkov k prameni Těšíkovské kyselky. Vede prakticky celá po silnici, je vhodná jak pro pěší, tak přes táhlé stoupání i pro cykloturistiku. Při dobrém počasí je vidět Hostýn, Dobrochov i Velký Kosíř.

Městská památková zóna a klikotoče ve Šternberku

Městská památková zóna a klikotoče ve Šternberku

Turisté ve Šternberku mohou využití unikátní klikotoče v historickém centru. Turistům poskytují zvukové informace o konkrétním místu. Nahrávka se spustí ve zvoleném jazyce až poté, co lidé zatočí klikou spouštějící mechanismus. Navštívit můžete 9 zastavení v městské památkové zóně.

Další aktuality