Úvod > Aktuality > Připomeňte si "memento mori" ve svatyni veselé smrti
Pripomente si
Zážitky

Připomeňte si "memento mori" ve svatyni veselé smrti

  • Vydáno8. prosince 2014
Ztvárnění myšlenky memento mori nesoucí odkaz napříč staletími, ukrývá hlubokou symboliku. V kutnohorské kostnici ji však kníže Schwarzenberg pojal tak trochu jinak. Výzdoba kostnice jak ji známe dnes, je výsledkem oprav, které v roce 1870 provedl řezbář František Rint z České Skalice, kterého sem pozval již zmíněný kníže. Zastavte se zde uprostřed vánočního shonu, kostnice je otevřena denně od 9 do 16 hodin.
Kostnice Kutná HoraFrantišek Rint vytvořil na přání knížete, kterému patřilo sedlecké panství u Kutné Hory, v nenápadné kapli Všech svatých unikátní dílo, které jezdí obdivovat turisté z celého světa. Vytvoření této bizadrní výzdoby však nebylo vůbec jednoduché.

Kníže Schwarzenberg se na Rinta obrátil poté, co uviděl jeho výtvor uspořádaný po válce roku 1866 ze zbraní a vojenských potřeb válčícího Rakouska a Pruska, které obdivoval na radnici v České Skalici i samotný císař František Josef I., který tam zavítal roku 1866 při své cestě po bojištích. Cit pro detaily a zajímavá kompozice Schwarzenberga zaujala natolik, že se rozhodl zakázku svěřit právě Rintovi.

KostnicePůvodně řezbář z České Skalice do tvorby zapojil celou rodinu – spolu s manželkou a dvěma dětmi všech čtyřicet tisíc kostí namáčel do chlorového vápna, aby ostatky vybělil a dezinfikoval. Tato práce jim zabrala tři roky života. Z kostí potom Rint vytvořil erb rodu Schwarzenbergů, který je dodnes umístěn na čestném místě kostnice. Detailní zpracování zaujme každého návštěvníka – levé pole zobrazuje useknutou hlavu Turka a havrana, který mu vyklovává oko, což bylo tady v kostnici (oproti malířským plátnům) dovedeno k dokonalosti. Tureckou hlavu totiž nahradila bělostná lebka a také klovající pták je sestaven z malých kůstek. Havrana mají Schwarzenbergové ve znaku za zásluhy v boji proti tureckému nebezpečí.

Kostnice KHK dalším podivuhodnostem výzdoby sedlcké kostnice je obrovský lustr, monstrance, poháry a girlandy. Nad čtyři obří pyramidy visí také čtyři koruny symbolizující nebeské království. Výzdoba kostnice má evokovat vzkříšení a vést návštěvníky k zamyšlení nad vlastní existencí a k hledání vzájemné harmonie. Ostatky pocházejí z morových epidemií a z obětí husitských válek. 

Kostnice je všem zájemcům v prosinci otevřena denně od 9 do 16 hodin. Dospělý zaplatí na vstupném 90 korun, snížené vstupné pal činí 60 korun.
Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
Středočeský kraj | Kultura

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřelysvé brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Středočeský kraj | Památky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
Středočeský kraj | Památky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

První adventní neděle 3. prosince 2023 bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené v 11:00 a ve 14:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura