Úvod > Aktuality > Připomeňte si "memento mori" ve svatyni veselé smrti
Pripomente si "memento mori" ve svatyni veselé smrti
"> Pripomente si ">  	K dalším podivuhodnostem výzdoby sedlcké kostnice je obrovský lustr, monstrance, poháry a girlandy "> Puvodne rezbár z Ceské Skalice do tvorby zapojil celou rodinu
Zážitky

Připomeňte si "memento mori" ve svatyni veselé smrti

  • Vydáno8. prosince 2014
Ztvárnění myšlenky memento mori nesoucí odkaz napříč staletími, ukrývá hlubokou symboliku. V kutnohorské kostnici ji však kníže Schwarzenberg pojal tak trochu jinak. Výzdoba kostnice jak ji známe dnes, je výsledkem oprav, které v roce 1870 provedl řezbář František Rint z České Skalice, kterého sem pozval již zmíněný kníže. Zastavte se zde uprostřed vánočního shonu, kostnice je otevřena denně od 9 do 16 hodin.
Kostnice Kutná HoraFrantišek Rint vytvořil na přání knížete, kterému patřilo sedlecké panství u Kutné Hory, v nenápadné kapli Všech svatých unikátní dílo, které jezdí obdivovat turisté z celého světa. Vytvoření této bizadrní výzdoby však nebylo vůbec jednoduché.

Kníže Schwarzenberg se na Rinta obrátil poté, co uviděl jeho výtvor uspořádaný po válce roku 1866 ze zbraní a vojenských potřeb válčícího Rakouska a Pruska, které obdivoval na radnici v České Skalici i samotný císař František Josef I., který tam zavítal roku 1866 při své cestě po bojištích. Cit pro detaily a zajímavá kompozice Schwarzenberga zaujala natolik, že se rozhodl zakázku svěřit právě Rintovi.

KostnicePůvodně řezbář z České Skalice do tvorby zapojil celou rodinu – spolu s manželkou a dvěma dětmi všech čtyřicet tisíc kostí namáčel do chlorového vápna, aby ostatky vybělil a dezinfikoval. Tato práce jim zabrala tři roky života. Z kostí potom Rint vytvořil erb rodu Schwarzenbergů, který je dodnes umístěn na čestném místě kostnice. Detailní zpracování zaujme každého návštěvníka – levé pole zobrazuje useknutou hlavu Turka a havrana, který mu vyklovává oko, což bylo tady v kostnici (oproti malířským plátnům) dovedeno k dokonalosti. Tureckou hlavu totiž nahradila bělostná lebka a také klovající pták je sestaven z malých kůstek. Havrana mají Schwarzenbergové ve znaku za zásluhy v boji proti tureckému nebezpečí.

Kostnice KHK dalším podivuhodnostem výzdoby sedlcké kostnice je obrovský lustr, monstrance, poháry a girlandy. Nad čtyři obří pyramidy visí také čtyři koruny symbolizující nebeské království. Výzdoba kostnice má evokovat vzkříšení a vést návštěvníky k zamyšlení nad vlastní existencí a k hledání vzájemné harmonie. Ostatky pocházejí z morových epidemií a z obětí husitských válek. 

Kostnice je všem zájemcům v prosinci otevřena denně od 9 do 16 hodin. Dospělý zaplatí na vstupném 90 korun, snížené vstupné pal činí 60 korun.
Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky