Úvod > Aktuality > Připojte se k rozpustilému masopustnímu veselí!
Zážitky

Připojte se k rozpustilému masopustnímu veselí!

  • Vydáno10. února 2020
Období masopustního veselí je tady a s ním i doba tradičně spojená s průvody masek, smažením koblih, zabijaček a taneční zábavou. Veselé dovádění na přelomu zimy a jara původně vzešlo z dob před křesťanským vlivem a dodnes se pojí s vynášením zlých duchů a oslavou plodnosti. Podívejte se, kam se můžete na masopust vypravit.
Období od Tří králů do Popeleční středy je časem masopustu. Od Popeleční středy pak následovalo postní období před Velikonocemi, proto byl masopust pro naše předky oficiálním svátkem obžerství a nevázaného veselí. O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy ze 13. století (i když svátek se slavil již mnohem dříve). Od středověku však mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly. Lidem to ale nijak na dobré náladě neubíralo. Karnevalové zábavy se pořádaly na panských dvorech, vesnicích i ve městech.
 

Medvěd na řetězu, dědek v nůši

MasopustDatum oslav masopustu je pohyblivé, stejně jako u Velikonoc. Vlastní svátky v Čechách trvaly od čtvrtka do úterý. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Zvláště na tučný čtvrtek si každý měl dopřát tolik mastného jídla a piva, co snesl, aby byl celý rok při síle. Hlavní masopustní zábava začínala nedělí, kdy se konal tzv. „mužovský bál“, kam neměli přístup svobodní mládenci a dívky. Obvykle se tancovalo až do rána i celý následující den. Nejočekávanějším masopustním dnem však bylo úterý, kdy „chodily maškary“, ty bývaly a dodnes jsou velmi rozma­nité. Za doprovodu hudebníků chodily od domu k domu prováděly různé rozpustilé kousky – zvláště spadeno měly na ženy a dívky, ty se obvykle musely vykupovat kořalkou či penězi, jinak hrozilo, že budou pomazány sazemi, případně vhozeny do sněhu.
 
MasopustKaždá maska měla svůj význam a funkci. Některé, zejména ty zvířecí, mají velmi dlouhou tradici a pocházejí z doby před rozšířením křesťanství. Každá postava vyjadřovala určitý typ, a pro­to bylo někde zvykem je dělit na červené – pěkné, a černé – škaredé. Existuje několik druhů tradičních masek, které se dodnes objevují pravidelně. Patří k nim například medvěd – symbol plodnosti, kterého na provaze vodil medvědář. Démonický živel zemřelých předků symbolizovala postava Žida. Žid v průvodu nemluvil a netančil, jen pobíhal mezi ostatními a trestal je bičem nebo holí. Za nevěstu, cikánku, tanečnice nebo baletky se obvykle přestrojovali chlapci. V průvodu nechyběli čerti a kominíci, kteří ve staveních sbírali vejce, mouku a hrnce se sádlem. K oblíbeným maškarám patřila bába nesoucí v nůši dědka, kobyla – dva mládenci s plachtou a papírovou hlavou koně, Turek, slaměný či strakatý. Z vybraných peněz se zaplatili muzikanti a pití. Taneční zábava končila o půlnoci, kdy se za všeobecného žalu pochovala basa, což symbolizovalo na 40 dní konec tanečních a hudebních veselic až do Velikonoc.
 

Užijte si o víkendu setkání s maškarami v Čechách i na Moravě

roztocký masopustA kde se letos můžete připojit k veselému průvodu maškar a užít si jedinečnou atmosféru tohoto bláznivého svátku? Tento víkend vás pozveme například do okolí Prahy, kde se budou v sobotu 15. února konat hned tři masopusty najednou! Zapojit se do průvodu můžete v Suchdole, Úněticích a Roztokách. Všechny masky se sejdou v 16:20 na Holém vrchu, kde je čekají kolové tance.

Masky se však vyskytnou také v pražském Karlíně, na Dlaskově statku u Turnova, v Děčíně, Zubrnicích i Josefově.

Vortová kobylyV Hlinsku – Blatně, které si drží zařazení svých maškar do seznamu UNESCO se masopustní obchůzky konají také v neděli 16. února

I
Olomouc letos ožije masopustním veselím. Oslavy Olomouckého masopustu 2020 proběhnou 15. února. Na programu najdete studentskou masopustní party, dětský den, ples a vyvrcholením bude v sobotu zabijačka na Horním náměstí a masopustní průvod městem.
 

Největší masopusty na konci února

MasopustV Čechách patří v současnosti k nejproslulejším oslavám masopust v Českém Krumlově, který letos proběhne od 22. do 25. února. Tradiční Poberounský masopust se v Zadní Třebání letos koná 22. února již popatnácté. Masopust začne na návsi zabijačkou, na voze taženém koňským spřežením bude sehrána masopustní fraška a veselí skončí tradičně pochováním Masopusta.
 
Masopustní obchůzky na Hlinecku byly zapsány do Seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ve vesnicích Studnice a Vortová si tento pradávný obyčej předávají místní obyvatelé z generace na generaci v téměř nezměněné podobě. Obchůzky se v obou vesnicích konají v osbotu 22. února.

Krumlovský masopustNa východní Moravě v obci Strání proběhne festival masopustních tradic v tradičním termínu od 21. do 25. února 2020. Straňanský fašank je proslulý zejména svým mečovým tancem zvaným „Pod šable“, který předvádí skupinky složené z tanečníků, gazdy a kapely. Na festivalu můžete zhlédnout řadu folklórních souborů z tuzemska i ze zahraničí.


Masopust na Slezskoostravském hradě 2020 se bude konat v sobotu 29. února a jeho součástí se již tradničně stanou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.

Další aktuality

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2024, Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky